Sinovac aşısının etkinlik oranları kamuoyuyla paylaşıldı. Çinli firma tarafından geliştirilen ve Türkiye’de de uygulanan CoronaVac adlı aşının hastaneye kaldırılma ve ölümleri engellemedeki başarısı nedir? İşte detaylar! 

2019’un sonlarında Çin’in Wuhan bölgesinde başlayıp kısa zamanda tüm dünyaya yayılan ve 2021’de de halen etkisini sürdüren COVID-19 ile ilgili tek umut aşı.

Peki aşı (CoronaVac) gerçekten de salgını bitirebilir mi?

Etkinlik oranı yani başarısı ne düzeyde?

Ölümleri azaltıyor mu? 

Bu aşı hastalığın yayılmasını engelliyor mu?

Bu ve benzeri soruların tam manasıyla yanıtlanması birkaç hafta önceye kadar pek mümkün değildi. Eldeki sınırlı veriyle çıkarılan analizler ise insanları tatmin etmeye yetmiyordu. Ancak birkaç gün önce CoronaVac aşısının üreticisi olan firma tarafından kamuoyuyla paylaşılan bilgi aşının etkinlik oranını anlamamıza yardımcı oldu.

Hatırlanacağı üzere birkaç hafta evvel Brezilya’da yapılan denemelerde aşının %50 etkinlik gösterdiği açıklanmış ve bu konu Türkiye’de de epey gündem olmuştu. Fakat Türk doktorları konuya açıklık getirerek spekülasyonları ortadan kaldırmıştı. Akabinde Türkiye’de yapılan ikinci faz raporlamalarında aşının %91,25 oranında etkili olduğunun açıklandı. Tüm bunlar aşıya olan güveni arttırdı desek yeridir. Aşının (CoronaVac) etkinliği / başarısı hakkında en son ise aşının üreticisi olan firma yani SinoVac bir açıklama yaptı.

Sinovac Aşısının Etkinlik Oranları

Çinli firma Sinovac tarafından geliştirilen ve bir süredir Türkiye’de de uygulanan CoronaVac aşısının etkinlik oranları birkaç gün evvel açıklandı.

Buna göre aşının enfeksiyonu önlemede etkinlik oranı %50,65. Buna karşın aşı hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede %100 bir etkiye sahip. Diğer bir ifadeyle bu aşı, enfeksiyonun bulaşma riskini önlemek konusunda çok etkin olmasa da hastalığın şiddetini tamamıyla ortadan kaldırıyor. En önemlisi de bu aşı, virüs nedeniyle meydana gelen ölüm riskini sıfıra indirgiyor. Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere aşının; hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede %100 oranında bir başarısı var.

Bu arada deneyin 12 bin 396 kişiyle yapıldığı açıklandı. Ayrıca deneylerde aşının (CoronaVac) etki oranının, katılımcılara 2 doz şeklinde uygulanmasından on dört gün sonra değerlendirildiği ifade edildi. Deneye katılanlar arasında sağlık çalışanlarının olduğu da yapılan açıklamalarda yer aldı.

Bu arada Çin, Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısının yaygın kullanımı için onay verdi. Konuyla ilgili Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi (NMPA) tarafından yapılan açıklamada, aşının acil kullanım kapsamında risk grupları dışında genel nüfusa da uygulanabilmesi için koşullu pazarlama izninin verildiği ifade edildi.


💡 Türkiye’nin Güncel Nüfusu (2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.