Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2021)

Ocak ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Ocak 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Telegram 500 Milyonu Geçti
 • Uber Yeniden Türkiye’de
 • Kurulan Ve Kapanan Şirketler (2020)
 • 2020 Yılının Teknoloji Haberleri
 • Branding Türkiye 3 Yaşında
 • Apple Replay 2020 Yayınlandı
 • Enflasyon Açıklandı (Aralık 2020)
 • Google Play İstatistikleri (2020)
 • Whatsapp Gizlilik Politikası
 • Sinema Salonları Ne Zaman Açılıyor?
 • Spotify İstatistikleri (2020)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Telegram 500 Milyonu Geçti

Teknoloji Haberleri’ne Telegram ile ilgili bir gelişmeyle başlıyoruz. Whatsapp’ın 8 Şubat 2021 itibariyle uygulayacağını duyurduğu ve Türkiye’deki kullanıcılarına mecbur tuttuğu yeni gizlilik sözleşmesi nedeniyle birçok kişi Whatsapp’ı bırakıp Telegram’a geçti. Bu göç Telegram’ın 500 milyon kullanıcıya ulaşmasını sağladı. Sadece 72 saatte 25 milyon yeni kullanıcı kazanan Telegram bakalım büyümesini sürdürecek mi…

Uber Yeniden Türkiye’de

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Uzun zamandır Türkiye’de yasaklı olan Uber’in erişim yasağı kaldırıldı. Evet, istinaf mahkemesi tarafından erişim engelinin kaldırılması ile birlikte Uber, taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermeyi sürdürecek.

Kurulan Ve Kapanan Şirketler (2020)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından kamuoyuyla paylaşılan “Kasım 2020’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Kasım ayında Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Kasım 2019’a göre Kasım 2020’deki şirket istatistikleri de yer aldı. Buna göre Kasım 2020’de Türkiye’de toplam 8 bin 669 yeni şirket kuruldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

2020 Yılının Teknoloji Haberleri

Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan “Haftanın Teknoloji Haberleri”nde o hafta boyunca meydana gelen dijital ve teknoloji odaklı birçok aksiyonu hap bilgi haline getirerek özetliyoruz. Her ayın sonunda haftalık gündemi derleyerek “Ayın Teknoloji Haberleri”ni oluşturuyoruz. Her yılın sonunda ise ayın gündemini derleyerek sizlerle buluşturuyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye 3 Yaşında

Teknoloji Haberleri’ne bizimle ilgili önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Bugün 9 Ocak 2021… Bizler için önemli bir tarih. Çünkü bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası misyonuyla faaliyet gösteren Branding Türkiye 3 yıl önce bugün yayın hayatına başladı. Evet Branding Türkiye bugün itibariyle 3 yaşında! Bu 3 yıllık süreçte birçok aksiyon yaptık. Aslında her anımıza şahitsiniz. Ancak olan biteni derlemek gerekiyordu. O yüzden de bu içeriği hazırladık. 🙂

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Apple Replay 2020 Yayınlandı

Yılın son günlerinde birçok marka “yılın özeti” temalı içerikler yayınlayarak kullanıcılarına hoş sürprizler yaptı. Teknoloji devi Apple’ın bir ürünü olan Apple Music de aynı mantıkla hareket ederek geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına jest mahiyetinde güzel bir özellik sundu. Replay 2020 olarak adlandırılan bu özelliğe dair detayları ise sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Açıklandı (Aralık 2020)

Enflasyon Rakamları (Aralık 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Aralık ayında TÜFE aylık %1,25 artarken, yıllık bazda enflasyon %14,60 oldu. Kasım ayının zam şampiyonu ise fiyatı %49,92 artan patlıcan oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Play İstatistikleri (2020)

Google geçtiğimiz günlerde 2020’nin en iyi mobil oyun ve uygulamalarını açıkladı. Play Store üzerinden açıklanan listede hem popüler oyun stüdyolarının ve hem de bağımsız geliştiricilerin oyunları yer alıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Whatsapp Gizlilik Politikası

Birkaç gün önce, sabah uyanır uyanmaz Whatsapp’a göz atanlar Whatsapp’ın gizlilik politikasıyla ilgili bir duyuruyla karşılaştılar. Bazıları “Şimdi Değil” seçeneğini işaretlerken bazıları uyku sersemi “Kabul Et”e tıkladı. Peki nedir bu meselenin detayları? Konuyu tüm yönleriyle araştırıp sizler için derledik. İşte 8 Şubat 2021 itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni gizlilik ilkeleri!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sinema Salonları Ne Zaman Açılıyor?

2019’un sonlarında Çin’de başlayan, Mart 2020’de Türkiye’de görülen Koronavirüs sebebiyle birçok sektörde olduğu gibi eğlence sektöründe de bazı önlemler alınmıştı. Örneğin İçişleri Bakanlığı bu kapsamda yayınladığı genelgeyle sinema salonlarının 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı kalmasına karar vermişti. Peki şimdi ne olacak?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Spotify İstatistikleri (2020)

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi nedeniyle koskoca bir yıl evde geçti. Evde daha doğrusu karantinada olduğumuz süreçte ise en çok yaptığımız faaliyetlerden biri müzik dinlemekti. Peki 2020 boyunca hangi şarkıları veya şarkıcıları dinledik? Çevrimiçi müzik platformu Spotify 2020 yılının istatistiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.


Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ocak 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.