Branding Türkiye’de güne dair en önemli heber “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ekim ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ekim 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ekim ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Ekim 2023)

Ekim (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ekim 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Ekim 2023)

 • Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. dönem 2. yasama yılı açılışı gerçekleşti. Açılış töreni dolayısıyla meclisteki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
 • 2 gün boyunca 500’ü aşkın girişimci ve teknolojinin çeşitli disiplinleriyle ilgilenen toplam 3 bin kişiyi İstanbul’da buluşturacak olan Emerge Tech Conference 2023 başladı! Netflix, Skydeck Berkeley Fund, PandaDoc ve TechCrunch gibi global markaların temsilcilerinin konuşma yapacağı etkinliğin partnerleri arasında ise Amazon Web Services – AWS, Microsoft, Google, Social Discovery Group, InDrive, The Aurora Tech Award, Vestel Ventures, Ultra, Intema, Contribution Capital, Nikofirm ve Branding Türkiye bulunuyor.
 • 2023 Nobel Fizik Ödülü’nü, maddedeki elektron dinamikleriyle ilgili çalışmalarından dolayı ABD’li fizikçi Pierre Agostini, Macar fizikçi Ferenc Krausz ve Fransız fizikçi Anne L’Huillier kazandı.
 • FIFA, 2030 Dünya Kupası finallerine Fas, İspanya ve Portekiz’in ev sahipliği yapacağını açıkladı. Turnuvanın 100’üncü yılı olması sebebiyle Uruguay, Arjantin ve Paraguay’da da birer maç oynanacağı belirtildi.
 • Forbes 400 açıklandı. En zenginler, 1 yılda net varlıklarına toplam 500 milyar dolar daha ekledi. Listedeki toplam miktar ise 4,5 trilyon dolara ulaştı.İlk sırada 251 milyar dolarlık servetiyle Elon Musk yer alırken listeye bu yıl Türk iş insanları da girdi. Bu isimler Sierra Nevada Corporation’ın sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen oldu.
 • Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA), diri fay hatları haritasını güncelledi. Türkiye diri fay haritası, risk altındaki 45 il ve 110 ilçeyi işaret ederken haritada 485 diri fay hattı bulunuyor.
 • Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı bir operasyon başlattıklarını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İsrail’e başlatılan saldırılara ilişkin; “Bölgede sükunetin bir an önce tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz.” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yayınladı.

İkinci Hafta (8 – 14 Ekim 2023)

 • Türkiye Cumhuriyeti tarihinde inşa edilen ilk kilise olan Mor Efrem Süryani Kilisesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. 2019 yılında Süryani cemaatinin talebi üzerine yer tahsis edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile temeli atılan bina, 750 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlandı
 • Dünya güçlü bir enerji patlamasıyla vuruldu. Namibya’daki geniş bir teleskop sistemi kullanılarak tespit edilen yoğun gama ışınları, Dünya’dan yaklaşık 1000 ışık yılı uzaklıktaki Vela isimli pulsardan geliyor.
 • UEFA, Türkiye ile İtalya’nın EURO 2032’ye ev sahipliği yapacağını açıkladı
 • Forbes, “Dünyanın En İyi İşverenleri – 2023” listesini yayınladı. Dünyanın en iyi işvereninin Samsung olarak kayıtlara geçtiği listede bu sene 700 şirket yer aldı. Türkiye’den ise sadece Koç Holding (434) listeye girebildi.
 • Oniki’nin İstanbul ve çevre illerdeki e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin önemli paydaşlarını bir araya getirdiği etkinlik gerçekleşti. Zirveye 600’ün üzerinde fiziksel, 400’e yakın online olmak üzere 1000’in üzerinde katılım olurken etkinlikte fiziksel ve çevrimiçi yapılan B2B eşleşme seansları ile dünyanın dört bir yanından katılımcılar ile 10.000’in üzerinde katma değerli iş birliği odaklı görüşme yapıldı.
 • JCI Türkiye tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılı” ana temalı Liderler Zirvesi – 2023 gerçekleştirildi.
 • Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşti. Güneş’in etrafında “ateş çemberi” oluşturan halkalı Güneş tutulması ABD başta olmak üzere birçok ülkeden görüldü. Bir sonraki halkalı Güneş tutulması 2046’da gerçekleşecek.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ekim 2023)

 • A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubu 7. maçında Letonya’yı 4-0 mağlup ederek, 6. kez turnuvada mücadele etme hakkı kazandı.
 • Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; bir ders süresinin 40 dakika olduğu tekli eğitim yapan okullarda bir teneffüs en az 20 dakika olacak. İkili eğitim yapan okullarda ise teneffüsler için en az 10 dakika süre ayrılacak.
 • 1882’den beri bölgede hizmet veren Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi, İsrail savaş uçaklarının hedefi oldu. Filistin’de 3 günlük yas ilan edilirken, saldırıda 500 kişi hayatını kaybetti.
 • Tahmini çapı Everest Dağı’nın 3 katı olan bir kuyruklu yıldızın uzayda patladığı duyuruldu. 12P/Pons-Brooks olarak adlandırılan ve tahmini çapı 30 km olan katı bir çekirdeğe sahip bu cisim; buz, toz ve gazlı bir içecek şişesindeki karbonat gibi hareket eden gazlardan oluşuyor.
 • Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) 25. Genel Kurulu, “2023 Dünyanın En İyi Turizm Köyleri” listesini açıkladı. Yapılan değerlendirmelerin ardından Kazakistan’ın Satı, Özbekistan’ın Sentob ve Türkiye’nin Şirince köylerinin de aralarında bulunduğu 54 köy, listeye girmeye hak kazandı.
 • Siyasi partilerin alacağı Hazine yardımları netleşti. 2024’teki yerel seçimler nedeniyle yardım 2 kat arttı. Buna göre; AK Parti 2 milyar 658 milyon TL, CHP 1 milyar 892 milyon TL, MHP 752 milyon TL, İYİ Parti 722 milyon TL ve Yeşil Sol Parti ise 658 milyon TL yardım alacak.
 • Paris’teki Drouot Müzayede Evi’nden camptosaurus cinsi dinozor iskeleti açık artırmayla satışa sunuldu. Barry ismi verilen 150 milyon yıllık dinozor 930 Bin Euro’ya alıcı buldu.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ekim 2023)

 • Timout Dergisi, “Dünyanın En Havalı 40 Semti – 2023″ü yayınladı. Listenin 32. sırasında ise İstanbul’daki Bebek semti yer aldı.
 • İsveç’in NATO’ya Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak TBMM’ye sevk edildi.
 • İklim İçin 350 Derneği, Türkiye’deki 17 bankanın iklim değişikliğiyle mücadele uygulamalarını 5 ana başlık çerçevesinde incelediği “Türkiye’deki Büyük Bankaların İklim Değişikliğine Yaklaşımı” başlıklı raporunu yayınladı. Rapora göre 17 bankadan; 9’u kömüre “hayır” derken, 10’u net sıfır hedefine uygun olarak adımlarını atma taahhüdünde bulundu. Bankaların 3’ü ise 2030-2040 arasında mevcut kömür portföylerini terk edeceklerini açıkladılar.
 • Branding Türkiye, 29 Ekim 2023’te 100. yılını kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti’nin bu özel anını sürdürülebilir kılmak için “Cumhuriyetin Yüzü” adlı projeyi duyurarak konuyla ilgili manifesto yayınladı.
 • Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi (TRAI) organizasyonuyla bu yıl 6.’sı düzenlenen Türkiye Yapay Zeka Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede 80’den fazla uzman bilgi ve deneyim aktarımında bulunurken, etkinlik 100+ paydaş, 50+ oturum ve panel ile 3 gün boyunca devam edecek.
 • Birleşmiş Milletler, yapay zeka ile ilgili dünyaya rehberlik edecek 39 üyelik danışma kurulu kurdu. Kurulda, teknoloji yöneticileri, hükûmet yetkilileri ve akademisyenler yer alıyor.
 • StartupTeknoloji tarafından düzenlenen 5. Girişimcilik Ekosistemi Kahvaltı Buluşması etkinliği, Albaraka Garaj’da gerçekleşti. İş, ekonomi ve girişimcilik ekosisteminin paydaşlarını buluşturan ve artık gelenekselleşen etkinlik; konferans ve panellerin akabinde serbest networking (Eleven Matching) ile devam etti.
 • Türkiye Cumhuriyeti 100 Yaşında!
 • META ücretli abonelik sistemini resmen duyurdu. Kullanıcılar artık, Facebook’u ve Instagram’ı tek bir reklam görmeden kullanabilecek. Yeni özellik, Türkiye’de kullanılamayacak
 • Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü için basılarak tedavüle giren 5 lira değerindeki madeni hatıra paralara ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. 5 liralık madeni hatıra paralar 100 milyon adet basıldı.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Eylül 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.