Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2021)

Mart ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Mart 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Jack Dorsey’in Tweet’i 2,5 Milyon Dolara Satıldı
  • Stratejik Marka Ve Pazarlama İletişimi Eğitimi
  • İstatistiklerle Kadın (2020)
  • Üretici Fiyat Endeksi (Ocak 2021)
  • WordPress 5.7 Güncellemesi
  • Evlenme Ve Boşanma İstatistikleri (2020)
  • En İyi 500 Üniversite (2021)
  • GTENT Kayra Medya’yı Tercih Etti
  • Gıda İsrafı Raporu (2021)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Jack Dorsey’in Tweet’i 2,5 Milyon Dolara Satıldı

Birkaç gün önce ilginç bir satış gerçekleşti. Bir tweet tam 2,5 milyon dolara satıldı. Şaşırtıcı gelse de bu bir şaka değil. Twitter Ceo’su Jack Dorsey’in 2006 yılında paylaştığı ve 24 karakter olan ilk tweet’i tam 2,5 milyon dolara satıldı. Kamuoyunda yer alan habere göreyse bu tweet’i açık arttırma ile alan kişi bir Türk.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Stratejik Marka Ve Pazarlama İletişimi Eğitimi

Pazarlama, marka yönetimi, kurumsal iletişim gibi alanlarda en az 5 yıl deneyim sahibi iş dünyası profesyonellerini, günümüz iletişim stratejileri konusunda yetkin ve stratejik kararlara yön verebilen orta ve üst düzey yöneticiler olarak geliştirmeyi hedefleyen eğitim programı, yeni dönemini Mart 2021’de online olarak gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İstatistiklerle Kadın (2020)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK tarafından her yıl Mart ayında kamuoyuyla paylaşılan İstatistiklerle Kadın raporu 2020 odağında yayınlandı. Buna göre; Türkiye nüfusunun %49,9’unu kadınlar, %50,1’ini ise erkekler oluşturuyor. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yılında, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi, erkek nüfus 41 milyon 915 bin 985 kişi oldu. Diğer bir ifadeyle; toplam nüfusun %49,9’unu kadınlar, %50,1’ini ise erkekler oluşturdu. Kadınlar ile erkekler arasındaki bu oransal denge, kadınların daha uzun yaşaması nedeniyle, 60 ve daha yukarı yaş grubundan itibaren kadınların lehine değişti. Kadın nüfusun oranı, 60-74 yaş grubunda %52,3 iken 90 ve üzeri yaş grubunda %73,4 oldu.

Üretici Fiyat Endeksi (Ocak 2021)

Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Ocak ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %2,66 artarken, yıllık bazda %26,16 oldu. Ocak ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %1,37 azalırken yıllık ise %32,51 arttı.

WordPress 5.7 Güncellemesi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine özellikle site sahiplerini ilgilendiren önemli bir duyuruyla devam ediyoruz. WordPress bir süredir Beta’da olan 5.7 güncellemesini 9 Mart’ta yayınladı. “Hikayelerinizi daha temiz, daha net ve yolunuzdan çekilmek için daha fazlasını yapan bir düzenleyicide canlandırın.” manşetiyle vurgulanan yeni güncellemeye dair detayları sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Evlenme Ve Boşanma İstatistikleri (2020)

TÜİK, her yıl Şubat ayında yayınladığı ve bir önceki yıla dair evlenme / boşanma istatistiklerinin yer aldığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Raporda 2020 boyunca kaç evlilik ya da boşanma gerçekleştiğine dair detayların yanı sıra yabancı gelin ve damatların sayısı ile boşanmalardan kaç çocuğun etkilendiğine dair ayrıntılar da yer aldı. Tüm bunlarla birlikte işte Evlenme Ve Boşanma İstatistikleri (2020)!

En İyi 500 Üniversite (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS (Quacquarelli Symonds) her yıl olduğu gibi bu sene de dünyanın en iyi üniversitelerini açıkladı. İşte QS verileriyle dünyadaki “En İyi 500 Üniversite (2021)”

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

GTENT Kayra Medya’yı Tercih Etti

Global Telekom ve Entegre Teknolojiler A.Ş. – GTENT basın danışmanlığı ve PR hizmetleri için Kayra Medya’yı tercih etti. Böylece Şubat 2021 itibariyle GTENT  Kayra Medya birlikteliği başlamış oldu.

Gıda İsrafı Raporu (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini dikkat çekici bir raporla bitiriyoruz. Özellikle Koronavirüs (COVID-19) sürecinde artan gıda fiyatları halen gündemdeki yerini korurken geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından yapılan araştırma neticesinde hazırlanan Gıda İsrafı Raporu (2021) yayınlandı. BBC Türkçe’nin rapordan edinerek derlediği bilgilere göre tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gıda israfı had safhada.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mart 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.