WordPress site sahipleri bugünlerde WordPress 5.7 Güncellemesi ile ilgili bir uyarı almıştır. Peki bu güncelleme neleri getiriyor? İşte WordPress’in anlatımıyla 5.7 güncellemesi!

WordPress bir süredir Beta’da olan 5.7 güncellemesini 9 Mart’ta yayınladı. “Hikayelerinizi daha temiz, daha net ve yolunuzdan çekilmek için daha fazlasını yapan bir düzenleyicide canlandırın.” manşetiyle vurgulanan yeni güncellemeye dair detayları sizler için derledik.

WordPress 5.7 Güncellemesi

Site sahiplerini “WordPress 5.7 sürümüne adım atın.” başlığıyla karşılayan WordPress bu güncellemeye dair şu açıklamayı yapıyor;

Bu yeni sürümle, düzenleyici renkleri temizler. Daha önce yapamadığınız birkaç yerde çalışmanıza yardımcı olur; en azından kodlamaya girmeden veya bir profesyoneli işe almadan. Yazı boyutlarını değiştirmek gibi en çok kullandığınız kontroller daha fazla konumda, tam da ihtiyaç duyduğunuz yerde. Ve tam yükseklikte resimler gibi basit olması gereken düzen değişikliklerinin yapılması daha da kolay hale gelir.

Peki “WordPress”in bu güncellemede neler var? İşte detaylar.

Artık Editörün Kullanımı Daha Kolay

Daha fazla yerde yazı tipi boyutu ayarlama: artık, liste ve kod bloklarında yazı tipi boyutu kontrolleri tam ihtiyacınız olan yerde. O tek değişikliği yapmak için artık başka bir ekrana gitmek yok!

Yeniden kullanılabilir bloklar: Çeşitli iyileştirmeler, yeniden kullanılabilir blokları daha kararlı ve kullanımı daha kolay hale getirir. Ve şimdi Güncelle düğmesine tıkladığınızda yazıyla birlikte otomatik olarak kaydedilirler.

Ekleyici sürükle ve bırak: Blokları ve blok modellerini ekleyiciden doğrudan yazınıza sürükleyin.

Özel Kod Yazmadan Daha Fazlasını Yapabilirsiniz

Tam yükseklikte hizalama: Hiç manşet bloğu gibi bir bloğun tüm pencereyi doldurmasını istediniz mi? WordPress 5.7 ile şimdi yapabilirsiniz.

Düğme Bloğu: Artık dikey veya yatay bir düzen seçebilirsiniz. Ve bir düğmenin genişliğini önceden belirlenmiş bir yüzdeye ayarlayabilirsiniz.

Sosyal İkonlar Bloğu: Artık ikonların boyutunu değiştirebilirsiniz.

Daha Basit Bir Varsayılan Renk Paleti

Bu yeni modern renk paleti, WordPress kaynak kodunda bulunan tüm renkleri, yedi ana renge ve beyaz veya siyaha karşı WCAG 2.0 AA önerilen kontrast oranını karşılayan 56 ton aralığına indirgiyor. Renkler, her aralıkta açıktan koyuya doğru algısal olarak aynıdır, yani beyazdan başlar ve her adımda aynı miktarda koyulaşır.

Aralığın yarısı siyaha karşı 4.5 veya daha yüksek kontrast oranına sahiptir. Ve diğer yarısı beyaza karşı aynı kontrastı korur. Varsayılan WordPress pano renk düzeninde yeni paleti bulun ve onu temalar, eklentiler veya diğer bileşenleri oluştururken kullanın. Tüm ayrıntılar için “renk paleti geliştirici notu”na bakın.

Sonuç Olarak WordPress 5.7 Güncellemesi

Tüm bunlarla birlikte WordPress 5.7 Güncellemesi”ndeki yenilikler şu şekilde; 

  • Tek bir tıklamayla HTTP’den HTTPS’ye
  • Yeni Robots API’si
  • JQuery 3.5.1 güncellemesinden sonra devam eden temizlik
  • Iframeleri geç yükleyin

Rehberi incelemek için buraya tıklayın


💡 En Popüler 10 WordPress Eklentisi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.