Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2021)

Mart ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Mart 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • 2020’de En Çok Satan Kitaplar
  • Haftanın İçerikleri 2020 Yayınlandı (Arşiv)
  • Türkiye’nin “En Etkin 50 CMO”su
  • Kontrollü Normalleşme Süreci Başladı
  • Günün Gündemi (Şubat 2021)
  • Covid-19 Aşısı Yaptıracak Mısınız Anketi Sonuçlandı
  • Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2021)
  • Mürsel Ferhat Sağlam Anadolu Bilişim Buluşmaları’ndaydı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


2020’de En Çok Satan Kitaplar

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine yılın en çok satılan kitaplarıyla başlıyoruz. Popüler e-ticaret platformu Amazon tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki kullanıcılar en çok edebi ve kurgu türünde kitapları tercih ediyor. Popüler kategoriler arasında ise kişisel gelişim, sosyal bilimler ve tarih var. Öte yandan Türkiye’deki kullanıcıların 2020’de en çok okuduğu kitap Victor Hugo tarafından yazılan “Bir İdam Mahkumunun Son Günü” adlı eser oldu. Listede ayrıca George Orwell’in Hayvan Çiftliği ve Dana Suskind’in Otuz Milyon Kelime adlı eserleri de var. Bu bilgiler ışığında işte Amazon’da 2020 yılında Türkiye’de en çok satılan kitaplar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Haftanın İçerikleri 2020 Yayınlandı (Arşiv)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. 100’den fazla kategoride, uzmanlardan ve akademisyenlerden oluşan yazar kadrosu ve editörleriyle düzenli içerik üreterek ekosistemi besleyen Branding Türkiye, yalnızca 3F Fenomeni misyonuyla yayın yapmakla kalmıyor. Branding Türkiye, aynı zamanda yayınladığı içeriklerin milyonlara ulaşmasında büyük öneme sahip olan sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanıyor. Bu bağlamda meseleye bütünsel bakan ve birçok sosyal platformda özgün konseptler üreterek yayın yapan Branding Türkiye, kurumsal Medium hesabında ise “Haftanın İçerikleri” temalı içerikler paylaşarak arşivini yayınlıyor. Bu bağlamda Branding Türkiye’yi Medium’da takip ederek haftalık gündeme hakim olabilir, tüm gelişmelere ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Türkiye’nin “En Etkin 50 CMO”su

DataExpert işbirliğiyle yürütülen araştırma kapsamında belirlenen Fortune Türkiye “En Etkin 50 CMO” listesi açıklandı. Listede yer alan pazarlama yöneticilerinin 2020’de gerçekleştirdikleri çalışmalarda dijitale ayırdıkları bütçeler, pandemininetkisiyle bir önceki yıla oranla yüzde 74 arttı. Listeye göre Türkiye’nin en büyük şirketlerinin pazarlama koltuğunda oturanların yüzde 48’i kadın yöneticilerden oluşuyor. Yüzde 70’i yüksek lisans mezunu olan “En Etkin 50 CMO”nun yüzde 56’sı ise yerli şirketlerde görev alıyor.

Kontrollü Normalleşme Süreci Başladı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine Koronavirüs ile ilgilibir haberle devam ediyoruz.Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenerek Kontrollü Normalleşme Süreci ile ilgili detayları paylaştı.

Günün Gündemi (Şubat 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Şubat ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Covid-19 Aşısı Yaptıracak Mısınız Anketi Sonuçlandı

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Bir süre önceBranding Türkiye Soruyor İle Sosyal Anketler Başlıyor başlıklı haberde duyurusunu yaptığımız Branding Türkiye Soruyor’da beşinci anketimiz “Covid-19 Aşısı Yaptıracak Mısınız?” oldu. Bu bağlamda 3 şıkka yer vererek oluşturduğumuz sosyal ankette yer alan seçenekler şöyleydi;

  • Evet
  • Hayır
  • Kararsızım

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Şubat 2021)

TÜİK tarafından hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Şubat 2021 için yayınlandı. Buna göre Şubat ayında Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre azaldığı gözlemlendi.

Mürsel Ferhat Sağlam Anadolu Bilişim Buluşmaları’ndaydı

Branding Türkiye’nin Kurucusu Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam Anadolu Bilişim Dijital Buluşmaları’ndaydı! 25 Şubat 2021’de gerçekleştirilen “E-Devlet Çözümleri: E-Ticaret Ve Ödeme Sistemleri” temalı etkinlikte dijital markalaşma odağında bir konuşma gerçekleştiren Sağlam, e-ticaret özelinde dijital markalaşmaya değindi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mart 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 28 Şubat 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.