Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweet’i açık arttırma ile 2,5 milyon dolara satıldı. Üstelik alan kişinin bir Türk olduğu öğrenildi.

Birkaç gün önce ilginç bir satış gerçekleşti. Bir tweet tam 2,5 milyon dolara satıldı. Şaşırtıcı gelse de bu bir şaka değil. Twitter Ceo’su Jack Dorsey’in 2006 yılında paylaştığı ve 24 karakter olan ilk tweet’i tam 2,5 milyon dolara satıldı. WebTekno’da yer alan habere göreyse bu tweet’i açık arttırma ile alan kişi bir Türk.

Jack Dorsey’in İlk Tweet’i Satıldı

“Dijital” dünya söz konusuysa herhangi bir şey için imkansız demeden önce birkaç kez düşünmekte yarar var. Mesela eğer birkaç gün evvel herhangi biri size bir tweet’in 2,5 milyon dolara satılacağını söyleseydi herhalde bunun bir şaka olduğunu düşünürdünüz. Şöyle bir bakıldığında gerçekten de bu pek mümkün değil gibi gözüküyor. Ancak bu olay gerçek oldu.

Evet, Jack Dorsey’in 2006 yılında paylaştığı 24 karakterden oluşan ilk tweet 2,5 milyon dolara satıldı. Üstelik tweet’i alan kişi bir Türk.

Ben bu tip aksiyonları önemsiyorum ve değerli buluyorum. Zira birden hayatımıza giren ve şaşırtıcı gözüken bu hamleler genellikle bir değişimin habercisi olmaları nedeniyle önem arz ediyor. Peki bu işlem niye önemli? diyecek olursanız, şöyle ki; tamamen dijital bir varlık yine tamamen dijital bir para birimi ile satışa çıkarılıyor. Ve rekor bir fiyata satılıyor.

Bu arada twieet’in satılması, “Değiştirilemez Token” olarak bilinen NFT‘ler sayesinde gerçekleşti. Bu konuya dair Branding Türkiye’de “NFT Nedir?” temalı detaylı bir makale yayınlayacağız. Ancak kısaca değinmek gerekirse; NFT, özel bir kriptografik token türüdür. En önemli özelliğiyse kopyalanamaz olmasıdır. Kısacası oluşturulan bir NFT, türünün tek örneği olur.

İşte, Jack Dorsey’in ilk tweet’i bu nedenle değerli. Çünkü özgünlüğü doğrulanabilir.

Başlarken belirtmiştik Jack Dorsey’in açık arttırmaya çıkardığı tweet’i satın alan kişi bir Türk. Cryptoland’in ve Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi, aslen Türk olduğunu Twitter’da yaptığı paylaşımda söyledi. Bu arada tweet’i satın alarak internet tarihine geçen Sina Estavi, yaptığı satın alımla birlikte tweet’in meta verilerini ve dijital imzalı bir sertifikasını elde edecek. Tweet’in, bugüne kadar satılan en pahalı tweet olarak tarihe geçtiğini de belirtelim.

Kaynak: WebTekno


💡 Arşiv 2020

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.