Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2023)

Ekim ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Ekim 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk
 • Enerji Patlaması Oldu
 • EURO 2032 Nerede Olacak?
 • En İyi İşverenler – 2023
 • Liderler Zirvesi – 2023
 • Dijital Markalaşma 1.0 – Etkinlik Notları
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Öneri
 • Enflasyon (Eylül 2023)
 • Cumhuriyet Bayramı Reklam Filmleri Arşivi
 • Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2023)
 • Günün Gündemi (Temmuz 2023)

çtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde inşa edilen ilk kilise olan Mor Efrem Süryani Kilisesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. 2019 yılında Süryani cemaatinin talebi üzerine yer tahsis edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile temeli atılan bina, 750 kişiyi ağırlayacak şekilde tasarlandı

Enerji Patlaması Oldu

Dünya güçlü bir enerji patlamasıyla vuruldu. Namibya’daki geniş bir teleskop sistemi kullanılarak tespit edilen yoğun gama ışınları, Dünya’dan yaklaşık 1000 ışık yılı uzaklıktaki Vela isimli pulsardan geliyor.

EURO 2032 Nerede Olacak?

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. UEFA, Türkiye ile İtalya’nın EURO 2032’ye ev sahipliği yapacağını açıkladı

En İyi İşverenler – 2023

Forbes, “Dünyanın En İyi İşverenleri – 2023” listesini yayınladı. Dünyanın en iyi işvereninin Samsung olarak kayıtlara geçtiği listede bu sene 700 şirket yer aldı. Türkiye’den ise sadece Koç Holding (434) listeye girebildi.

Liderler Zirvesi – 2023

JCI Türkiye tarafından “Cumhuriyetin 100. Yılı” ana temalı Liderler Zirvesi – 2023, Ankara’da Branding Türkiye’nin partnerliğiyle gerçekleştirildi. Zirveye JCI ekosisteminin paydaşlarının yanı sıra iş ve girişimcilik dünyasının önemli isimleri de katılım gösterdi.

Dijital Markalaşma 1.0 – Etkinlik Notları

Branding Türkiye, Empathos Academy, Marker Groupe, JCI Avrasya organizasyonuyla ve Facebook İstasyon’un mekan sponsorluğunda 7 Eylül 2023’te gerçekleştirilen Dijital Markalaşma 1.0 etkinliği ile ilgili detayları derledik! Devamını oku

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Öneri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine etkinliklerle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin tavsiye pazarlaması odağındaki fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri kısmında bu hafta yer alan etkinlikler şöyle;

Branding Türkiye’nin medya partneri olduğu veya bizzat organizasyonun uygulayıcısı olduğu etkinlikler hakkında daha detaylı bilgi için Etkinlik Haber kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Enflasyon (Eylül 2023)

Türkiye’de ekonominin önemli bir göstergesi olan enflasyon rakamları Eylül için açıklandı. Raporda fiyatı en çok artan ürünler ve fiyatı en çok azalan ürünler de yer aldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %4,75, bir önceki yılın Aralık ayına göre %49,86, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,53 ve on iki aylık ortalamalara göre %55,30 olarak gerçekleşti.

Cumhuriyet Bayramı Reklam Filmleri Arşivi

Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle 7’den 70’e toplumun tüm fertleri büyük bir heyecan yaşarken, kamu kurumları ve markalar da “100. Yıl” ana temalı birçok projeye imza attı. Medya Takip Merkezi (MTM) ise bu doğrultuda anlamlı bir çalışma yaparak geçmişten bugüne Cumhuriyet Bayramı reklam filmlerini derleyip bir araya getirdi.

Ekonomik Güven Endeksi (Ağustos 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Ağustos 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Ağustos 2023’te azalış gösterdi.

Günün Gündemi (Temmuz 2023)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Temmuz ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız. Devamını oku

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ekim 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.