Branding Türkiye’de güne dair en önemli heber “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Temmuz ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Temmuz 2023)!

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Temmuz ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 

Günün Gündemi (Temmuz 2023)

Temmuz (2023) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Temmuz 2023

Birinci Hafta (1 – 7 Temmuz 2023)

 • Twitter’a “Geçici Olarak Sınırlama” geldi. Elon Musk konuyla ilgili açıklama yaparken yeni dönemde artık aşırı derecede veri toplama ve sistem manipülasyonunu kontrol altına alabilmek için; Doğrulanmış hesaplar günde en fazla 6000 gönderi, doğrulanmamış hesaplar günde en fazla 600 gönderi, yeni açılmış doğrulanmamış hesaplar ise en fazla 300 gönderi okuyabilecekler.
 • Disney+, platformdaki bütün orijinal Türk dizi ve filmleri kütüphanesinden kaldırdı. Kararın sebebi henüz bilinmezken iddialara göre Ermeni lobileri, Atatürk dizisi nedeniyle Disney Plus’a baskı ve tehditte bulundu.
 • ENAG, Haziran ayına dair enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi Haziran ayında %8.54 arttı.Yıllık enflasyon ise %108.58 olarak gerçekleşti.
 • Tapuda yeni dönem başladı. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arsa, tarla, konut, iş yeri gibi tüm taşınmaz satışlarının noterliklerde yapılması için hazırlıklarını tamamladı. Artık noterden gayrimenkul satışı mümkün olacak. Taşınmazını satmak isteyen kişi, Türkiye Noterler Birliği’nin internet sitesindeki e-Başvuru sistemi üzerinden işlem yapmak istediği noterliği seçerek başvuruda bulunacak. Noterlik tarafından, başvuranın taşınmazın hak sahibi olduğunun tespitinin ardından başvuru kabul edilerek işlem başlatılacak.
 • Memur maaşlarına ilişkin kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. En düşük memur maaşı 22 bin 17 TL’ye yükselecek.
 • Twitter’a rakip olarak META tarafından kullanıma sunulan Threads erişime açıldı. Threads’te üyelik oluşturmak için Instagram hesabını bağlamak yeterli.
 • Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte vergi ve harçlarda artış oldu. Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için gereken harç bedeli, KDV oranları, şans oyunları, otomobilde KDV, pasaport, noter ve vize harçları artırıldı. Katma Değer Vergisi (KDV) %18 olan ürünlerde %20’ye, %8 olan ürünlerde ise %10’a çıkarıldı. Yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için gereken harç bedeli ise 20 bin TL’ye çıkarıldı.

İkinci Hafta (8 – 14 Temmuz 2023)

 • MFÖ grubunun üyelerinden usta sanatçı Özkan Uğur, hayatını kaybetti. Üç kez lenf kanserini yenen ancak hastalığı nükseden Uğur için 11 Temmuz Salı günü AKM’de saat 11’00 de tören düzenlenecek. Müzik, sinema ve televizyon alanında birçok çalışmaya imza atan Özkan Uğur’un cenazesi, Taksim Camii’nde öğlen namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedilecek
 • Taste Atlas sitesi, ‘Dünyanın En Efsanevi 150 Lokantası’ listesini yayınlandı. Listeye Türkiye’den 6 lokanta girdi.
 • Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi META’nın Twitter’a rakip yeni sosyal medya platformu Threads, 100 milyon kullanıcı sayısına erişti.
 • En çok yemek yiyen ülkeler belli oldu. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada incelenen 184 ülkenin 173’ünde, insanların, her iki cinsiyet için önerilen günlük 2 bin – 2 bin 500 kaloriden fazla tükettiği gözlemlendi. Buna göre Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin günlük kalori tüketimi baz alınarak yapılan sıralamada, ülkelerin %94’ü tavsiye edilen miktardan daha fazla yemek tüketiyor. Türkiye ise araştırma sonuçlarına göre en çok kalori tüketen 5. ülke oldu.
 • Roman, kısa öykü, oyun yazarlığı, deneme ve şiirleri ile edebiyat dünyasının en tanınmış isimlerinden olan Milan Kundera 94 yaşında hayatını kaybetti. 1981’de Fransa vatandaşlığı alan yazar, Brno (Çek Cumhuriyeti) doğumludur.
 • 18-25 yaş arasındaki gençlere ücretsiz “Müzekart GNS” verilecek. Projeden faydalanmak isteyen 18-25 yaş arası gençler, muzekartgns.com adresi üzerinden başvuru yaparak dijital kartlarını oluşturacak ve ülke genelindeki 300’den fazla müze ve ören yerini ücretsiz görme imkanı bulacak.
 • Yabancı ülkelerde çalışanlar (expat) için en iyi ülkeler açıklandı. Yurt dışında yaşam konularında faaliyet gösteren InterNations tarafından yapılan araştırmada, “expat”ların en memnun olduğu ülkeler sıralanırken sosyal hayat ve çalışma hayatındaki şartlar ele alındı. Rapora göre expat’lar için en iyi ülke Meksika. 53 ülkenin yer aldığı listede Türkiye 51’inci olurken, Norveç ise 52’nci sırada yer aldı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Temmuz 2023)

 • “Ek MTV” kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, mevcut araç sahipleri ve 31 Aralık 2023’e kadar araç satın alanlar dahil olmak üzere vatandaşlardan bu yıla özgü bir defaya mahsus ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınacak. Ek MTV, 2023 yılı için uygulanan MTV kadar olacak.
 • Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye’deki göçmen sayısı ile göçmenlere kapatılan mahalle sayısına ilişin güncel verileri paylaştı.
 • A Milli Kadın Voleybol Takımı, Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Filenin Sultanları, ABD’nin Teksas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan organizasyonun finalinde Çin’le karşılaştı. Rakibini 25-22, 22-25, 25-19, 25-16’lık setlerle 3-1 yenen A Milli Kadın Voleybol Takımı, tarihinde ilk kez FIVB Milletler Ligi’nde altın madalya kazandı. Milliler ayrıca Türk voleybol tarihinde ilk kez ülkeler sıralamasında birinciliğe yükseldi.
 • Süper Lig’de 2023-2024 sezonunun fikstür çekimi, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirildi.
 • 2023’te vize almadan seyahat edilebilecek ülke sayısına göre, dünyanın en değerli pasaportları belli oldu. Londra merkezli Henley & Partners tarafından yayınlanan yeni rapora göre, birinci sırada Singapur yer alırken Almanya, İtalya ve İspanya ikinci sırada yer aldı. Japonya ve Güney Kore ile birlikte Avusturya, Finlandiya, Fransa, Lüksemburg ve İsveç ise 3. sırada yer aldı.
 • Türkçe Sözlük’ün 12. baskısını yayımlayan Türk Dil Kurumu (TDK), bazı kelimelerin yazımını güncelledi. On ikinci baskının, 82 bin 135 madde başı, 18 bin 133 madde içi olmak üzere söz, terim, deyim ve anlamdan oluşan 132 bin 334 söz varlığına sahip olduğu belirtildi.
 • İnternet dünyasının en büyük organizasyonlarından biri olan değerlendirilen Reddit Place (r/place) başladı. Etkinlik kapsamında, Reddit kullanıcıları boş bir tablo üzerinde 5 dakikada bir, 1 piksel boyama hakkına sahip. Ne zamana kadar süreceği belirsiz olan etkinliğin ilk gününde Amerika Birleşik Devletleri 3,8 milyon piksel ile 1. sırada yer alırken, Türkiye 1.2 milyon piksel ile 4. sırada yer aldı

Dördüncü Hafta (22 – 31 Temmuz 2023)

 • Science dergisinde yayımlanan bilimsel bir araştırmaya göre jeofizikçi sismologlar Bletery ve Nocquet, 7 ve üzeri depremleri 2 saat önceden tahmin eden bir teknoloji keşfetti. Çalışma kapsamında; büyük depremlerden önce ortaya çıkan öncü kayma fazının varlığı gözlemlendi. Bu buluş, depremlerin önceden tahmin edilmesi açısından büyük önem taşıyor.
 • Twitter’ın CEO’su Elon Musk, sosyal medya platformunun klasik “kuş” logosunu “X” harfi ile değiştireceğini duyurdu.
 • TÜİK, Uluslararası Göç İstatistikleri (2022) raporunu yayınladı. Yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısı 2022 yılında, bir önceki yıla göre %33,2 azalarak 494 bin 52 kişi oldu.
 • Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Fas tarafından sunulan, dini inançları nedeniyle kişilere ve kutsal kitaplar ile dini mekanlara yönelik her türlü şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.
 • İstanbul’da termometreler 41 dereceyi gördü ve 85 yıllık sıcaklık rekoru kırıldı. Meteoroloji verilerine göre İstanbul’da bugüne kadar ölçülmüş ve rekor kabul edilen en yüksek sıcaklık değeri 40.6 derece ile 13 Temmuz 1938 tarihinde kaydedilmişti
 • Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini artırdı. Buna göre TCMB, yıl sonu enflasyon tahminini %58’e (önceki %22,3), 2024 için %33’e (önceki %8,8) yükseltti. 2025 sonu enflasyon tahmini ise %15 olarak belirlendi.
 • Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile İtalya Futbol Federasyonu (FIGC), UEFA EURO 2032’yi beraber düzenlemek için UEFA’ya ortak başvuru yapma kararı aldı.
 • Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) üye ülkelerin sendika federasyonlarınca “Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı” kuruldu.
 • Usta senarist Safa Önal, 92 yaşında hayatını kaybetti. 395 senaryosu filme çekilen Önal, “Senaryosu En Çok Filme Çekilen Senarist” dalında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti.
 • Kredi kartı harcamalarına taksit sınırlaması geldi. BDDK, kredi kartıyla alınan havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtdışı harcamalarına taksit yapılmayacağını duyurdu.

Günün Gündemi Kitabı

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2022” kitabı çok yakında tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


Günün Gündemi (Haziran 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.