Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2023)

Ekim ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Ekim 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Nobel Fizik Ödülü (2023)
  • FIFA 2030 Nerede Gerçekleşecek?
  • FORBES 400 Açıklandı
  • Türkiye’nin Diri Fay Haritası Güncellendi
  • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
  • Zam Şampiyonu (Temmuz 2023)
  • Zam Şampiyonu (Ağustos 2023)

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Nobel Fizik Ödülü (2023)

2023 Nobel Fizik Ödülü’nü, maddedeki elektron dinamikleriyle ilgili çalışmalarından dolayı ABD’li fizikçi Pierre Agostini, Macar fizikçi Ferenc Krausz ve Fransız fizikçi Anne L’Huillier kazandı.

FIFA 2030 Nerede Gerçekleşecek?

FIFA, 2030 Dünya Kupası finallerine Fas, İspanya ve Portekiz’in ev sahipliği yapacağını açıkladı. Turnuvanın 100’üncü yılı olması sebebiyle Uruguay, Arjantin ve Paraguay’da da birer maç oynanacağı belirtildi.

FORBES 400 Açıklandı

Forbes 400 açıklandı. En zenginler, 1 yılda net varlıklarına toplam 500 milyar dolar daha ekledi. Listedeki toplam miktar ise 4,5 trilyon dolara ulaştı.İlk sırada 251 milyar dolarlık servetiyle Elon Musk yer alırken listeye bu yıl Türk iş insanları da girdi. Bu isimler Sierra Nevada Corporation’ın sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen oldu.

Türkiye’nin Diri Fay Haritası Güncellendi

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA), diri fay hatları haritasını güncelledi. Türkiye diri fay haritası, risk altındaki 45 il ve 110 ilçeyi işaret ederken haritada 485 diri fay hattı bulunuyor.

Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine etkinliklerle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin tavsiye pazarlaması odağındaki fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri kısmında bu hafta yer alan etkinlikler şöyle;

NASA Space Apps Challenge

Oniki İstanbul E-Ticaret & E-İhracat Konferansı

FinTech İstanbul B2B Connect Summit

World Sports Istanbul

EMERGE Tech Conference 2023

Keep It Up Network

Branding Türkiye’nin medya partneri olduğu veya bizzat organizasyonun uygulayıcısı olduğu etkinlikler hakkında daha detaylı bilgi için Etkinlik Haber kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Zam Şampiyonu (Temmuz 2023)

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz.  Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Temmuz (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %29,04 ile “Kişisel Ulaşım Araçlarının Yakıt Ve Yağları” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Zam Şampiyonu (Ağustos 2023)

Enflasyon rakamlarının ardından zam şampiyonu olan ürün de belli oldu. Buna göre TÜİK tarafından açıklanan veriler baz alındığında Ağustos (2023) ayında fiyatı en çok artan (zam şampiyonu) ürün %74,67 ile “Şans Oyunları” oldu. Bununla birlikte işte fiyatı en çok artan ürünler ile fiyatı en çok azalan ürünler listesi!

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ekim 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 30 Eylül 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.