Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2020)

Ekim ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2020)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ekim 2020)

Bu haftanın (22 – 31 Ekim 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Koronavirüs İstanbul’da Artış Gösterdi
 • Vergi Borcu Yapılandırması TBMM’de Kabul Edildi
 • NASA Açıkladı: Ay’da Su Var
 • Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Açıklandı
 • İzmir’de Deprem Oldu
 • Branding Türkiye Öneriyor: Etkinlik Önerileri
 • Branding Türkiye Öneriyor: Kitap Önerileri
 • The Social Dilemma (Sosyal İkilem)
 • İşsizlik Rakamları (Temmuz 2020)
 • Marka Görünürlüğü Raporu (2020)
 • Kurulan Ve Kapanan Şirketler (Eylül)
 • Günün Gündemi (Eylül 2020)
 • TikTok’tan Stratejik Shopify Hamlesi

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Koronavirüs İstanbul’da Artış Gösterdi

Türkiye’deki yeni tip Koronovirüs (Kovid-19) vaka sayıları günlük 2 binin üstüne çıkarken; ülke genelinde en büyük artış İstanbul’da yaşandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da tespit edilen Koronavirüs vaka sayısının, Türkiye genelinin yüzde 40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştığını belirtti. Koca yaptığı Twitter paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

“Salgınla mücadelede, şu an, sizlerin uyacağı tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. Maskenin önemi arttı. Ve en çetin sınavı kalabalığa karşı vereceğiz.”

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2020) - Vergi Borçları Yapılandırması

Vergi Borcu Yapılandırması TBMM’de Kabul Edildi 

Kamu alacaklarına yeniden yapılandırma getiren düzenleme ile ilgili bu hafta bir gelişme yaşandı. Buna göre Kurumlar Vergisi, KDV, MTV, Gelir Vergisi, ÖTV, idari para cezaları, KYK borçları ve Hazine alacakları ile ilgili vergi borcu yapılandırmasına ilişkin düzenleme, “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu”nda kabul edildi.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2020) - NASA Ay'da Su

NASA Açıkladı: Ay’da Su Var

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bir süre önce ipucu verdiği keşfi nihayet duyurdu. Buna göre NASA; dünyanın tek doğal uydusu olan Ay’da su bulunduğuna dair açıklama yaptı. Bulgular, Nature Astronomy adlı dergide yayımlandı.

 

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2020) - Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülleri 2020

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Açıklandı

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri’nin sahipleri kamuoyuna duyuruldu. Ödüllerin bu yıl Mehmet Çebi, Necmeddin Okyay, Sadettin Ökten, İsmail Kara, İbrahim Tenekeci, Derviş Zaim ve Özdemir Erdoğan’a verilmesi kararlaştırıldı.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ekim 2020) - İzmir'de Deprem

İzmir’de Deprem Oldu

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 14.51’de Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini açıkladı.

The Social Dilemma

Branding Türkiye Öneriyor

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir listeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden olan Branding Türkiye Öneriyor‘un “Etkinlik Önerileri”, “Kitap Önerileri” ve “Belgesel Önerileri” bölümlerinde yer alan içerikler şöyle;

İşsizlik Rakamları (Temmuz 2020)

İşsizlik Rakamları (Temmuz 2020)

Teknoloji Haberleri’ne Türkiye’deki istihdama ayna tutan önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye’deki istihdama dair mevcut durumu gösteren ve bir hayli önemli olan işsizlik rakamları raporu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanarak Temmuz 2020 için yayınlandı. Buna göre Temmuz 2020’de işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puanlık azalış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Marka Görünürlüğü Raporu

Marka Görünürlüğü Raporu (2020)

Sosyal medya analiz ve monitoring hizmeti sunan dijital teknoloji odaklı bir şirket olan Brandwatch tarafından hazırlanan Marka Görünürlüğü Raporu (2020) ile en fazla görünür olan markalar ile en fazla görünür olan sektörler listelendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Eylül 2020de Kurulan Ve Kapanan Şirket

Kurulan Ve Kapanan Şirketler (Eylül)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB), geçtiğimiz günlerde “Eylül 2020’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı bültenini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 10 bin 600 yeni şirket kuruldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Eylül 2020)

Günün Gündemi (Eylül 2020)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Eylül ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Eylül 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

TikTok Shopify

TikTok’tan Stratejik Shopify Hamlesi

Teknoloji Haberleri’ni sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle tamamlıyoruz. Popüler sosyal medya platformu TikTok’tan stratejik Shopify hamlesi geldi. Peki Çinli sosyal ağın, e-ticaret platformu Shopify ile yaptığı bu işbirliği ne anlama geliyor? İşte detaylar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2020) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Ekim 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Kasım 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.