Sosyal medya analiz ve monitoring hizmeti sunan Brandwatch tarafından hazırlanan Marka Görünürlüğü Raporu (2020) ile en fazla görünür olan markalar ile en fazla görünür olan sektörler listelendi. 

Dijital teknolojideki ilerlemeler, mobil kullanım oranının artması ve sosyal ağların çeşitlenmesi ile birlikte görsellik, eskiye nazaran daha da önem kazandı. Görsel iletişimin markalaşma sürecinde de büyük bir öneme sahip olduğu düşünülürse markaların bu noktada nasıl bir aksiyon gösterdikleri sürdürülebilirlikleri açısından büyük önem taşıyor.

Peki markalar bunu başarabiliyor mu? Diğer bir ifadeyle markalar böylesi bir çağda yeterince görünür olabiliyorlar mı? Veya tüketiciler markaları hangi görsel öğelerle, nasıl ve ne sıklıkla tanımlıyorlar? Tüm bunları analiz eden Brandwatch, 40 milyon görselden yararlanarak bir rapor hazırladı. Biz de bu rapordan yola çıkarak 2020’nin ilk 6 ayında en fazla görünür olan markalar ile en fazla görünür olan sektörleri sizler için derledik.

Marka Görünürlüğü Raporu (2020)

Brandwatch; “Marka Görünürlüğü Raporu (2020)“nu hazırlarken 1 Ocak 2020 ile 14 Haziran 2020 tarihleri arasındaki dönemi baz aldı ve bu dönemde Twitter‘da paylaşılan yaklaşık 40 milyon adet görseli inceledi. Bu analizden elde edilen sonuçlara göre en fazla görünür olan ilk 20 marka şu şekilde;

 1. Nike
 2. Adidas
 3. Parental Advisory
 4. Los Angeles Lakers
 5. Spotify
 6. Emirates
 7. Apple Inc
 8. Amazon
 9. Coca-Cola
 10. Manchester United
 11. Puma
 12. Samsung
 13. Liverpool FC
 14. McDonald’s
 15. Chanel
 16. UFC
 17. Louis Vuitton
 18. Air Jordan
 19. Xbox
 20. Arsenal FC

En Fazla Görünür Olan Sektörler

Brandwatch tarafından hazırlanan bu raporda sadece en fazla görünür olan markalar yer almıyor. Raporda aynı zamanda en fazla görünür olan sektörlerin de listelendiğini görüyoruz. Rapora göre en görünür olan ilk 20 sektör ise şöyle;

 1. Spor
 2. Moda (Perakende)
 3. Eğlence
 4. Tüketici ambalajlı ürünler (CPG)
 5. Hazır gıda (fast food)
 6. Otomotiv
 7. Telekom
 8. Teknoloji
 9. Moda (Lüks)
 10. Perakende
 11. Finansal hizmetler
 12. Havayolu

Paylaşılan görseller aracılığıyla dijital ortamda karşımıza en çok çıkan markaların listelendiği Marka Görünürlüğü Raporu (2020) ile ilgili detaylı bir okuma yapmak için brandwatch.com‘u ziyaret edebilirsiniz. Zira raporda; aynı sektörde yer alan rakip firmaların karşılaştırmalı analizlerini de görmek mümkün.


💡 Koronavirüs Sonrası İş Hayatı (Ücretsiz Rapor)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.