Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2020)

Ekim ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2020)”

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ekim 2020)

Bu haftanın (15 – 21 Ekim 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Facebook Kullanıcı Sayısı 2,7 Milyara Ulaştı
 • Alan Adı Tescil Yetkisi BTK’ya Geçiyor
 • PS 5’in Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu
 • Evde Üretim Yapanlara Vergi Muafiyeti
 • İçişleri Bakanlığı’ndan Koronavirüs Genelgesi
 • Yüz Yüze Eğitimin Kapsamı Genişletildi
 • Yerli Koronavirüs Aşısı 500 Gönüllüde Denenecek
 • CareerUp Etkinliği 16 Ekim’de
 • Instagram Reels’e Yeni Özellikler
 • Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri
 • Baykuş Ödülleri Sahiplerini Buldu

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Facebook Sayfa Sahiplerinden Kimlik Doğrulama

Facebook Kullanıcı Sayısı 2,7 Milyara Ulaştı

Teknoloji Haberleri’ne sosyal medyanın geldiği boyutu gözler önüne seren önemli bir detayla başlıyoruz. Statista verilerinden elde edilen bilgilere göre, 2020 yılı ikinci çeyreği itibarıyla dünyada aktif Facebook kullanıcı sayısı 2,7 milyar oldu. Dünya üzerinde en fazla Facebook kullanıcısına sahip ilk 10 ülke ise şöyle; Hindistan, ABD, Endonezya, Brezilya, Meksika, Filipinler, Vietnam, Tayland, Mısır, Bangladeş. Bu arada Türkiye bu listede 12.sırada yer aldı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2020) - Tr Alan Adı Yetkisi

Alan Adı Tescil Yetkisi BTK’ya Geçiyor

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nin sahibi olduğu “.tr” alan adı tescil yetkisi BTK’ya geçiyor. Pazar değeri yaklaşık olarak 10 milyon TL olan “.tr” alan adının BTK’ya geçmesine ilişkin detaylar geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de “İnternet Alan Adları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” başlığıyla yayınlandı.

PlayStation 5 Fiyatı

PS 5’in Türkiye Satış Fiyatı Belli Oldu

Teknoloji Haberleri’ne oyun tutkunlarının merakla beklediği bir haberle devam ediyoruz. Sony, 19 Kasım itibarıyla satışa sunulacağı duyurulan PlayStation 5’in Türkiye fiyatını açıkladı. Türkiye’de birçok kişinin merakla beklediği habere göre PS 5’in Türkiye fiyatı 8.299 TL olacak. Yeni nesil oyun konsolu Sony PlayStation 5 (PS5), bir süre önce milyonlarca kişinin izlediği YouTube canlı yayınında tanıtılmıştı. Konuya ilişkin detayları buradan okuyabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2020) - 220 Bin TL Vergi Muafiyeti

Evde Üretim Yapanlara Vergi Muafiyeti

Evde üretim yapıp internetten satış yapan kişilere 220 bin TL’ye kadar gelir vergisi muafiyeti geldi. Kanun yalnızca kendi üretim yapanları kapsıyor. Bu muafiyetin getirilmesi evde üretim yapan özellikle kadın girişimciler için önemli bir fırsat olarak yorumlandı. Bu arada gelirin 220 bin TL’yi aşması durumunda %4 oranında gelir vergisi ödenmesi gerekecek.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2020) - Koronavirüs Genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan Koronavirüs Genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine “Koronavirüs Genelgesi” gönderdi. Bu genelgeye göre; 7 gün boyunca 7 ayrı konuda tüm il ve ilçelerde genel denetimler yapılacak. Öte yandan yapılacak denetimler, etkinliği ve görünürlüğü en üst seviyede olacak şekilde planlanacak ve uygulanacak. Denetim ekipleri her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2020) - Yüz Yüze Eğitim

Yüz Yüze Eğitimin Kapsamı Genişletildi

Türkiye’de tüm ilkokul öğrencileri ve 8 ile 12. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime bir süre önce başlamıştı. Diğer sınıflarda eğitim göre öğrenciler ise derslerine EBA TV üzerinden devam ediyordu. Ancak son alınan kararla yüz yüze eğitimin kapsamı genişletildi. Kabine toplantısı sonrasında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5 ve 9. sınıflarda yüz yüze eğitim 2 Kasım’da başlayacağını açıkladı.

Teknoloji Haberleri (15 - 21 Ekim 2020) - Yerli Aşı

Yerli Koronavirüs Aşısı 500 Gönüllüde Denenecek

Teknoloji Haberleri’ne yerli aşıyla ilgili detaylarla devam ediyoruz. Pfizer ile BioNTech’in ortak olarak geliştirdiği ve Faz 3 aşamasına geçen Koronavirüs aşısı, Türkiye’de 500 civarı kişiye uygulanacak. Hacettepe Üniversitesi koordinatörlüğündeki aşılama çalışmaları, iki doz şeklinde uygulanacak.

CareerUp Etkinliği 16 Ekim'de

CareerUp Etkinliği 16 Ekim’de

Teknoloji Haberleri’ne Branding Türkiye‘nin medya sponsoru olarak desteklediği bir etkinlikle devam ediyoruz. 20 yıllık tecrübesiyle “Marmara Üniversitesi”nin en aktif ve etkin iş – kariyer kulüplerinden biri olan MieS (Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü), 16 Ekim 2020’de CareerUp’ı gerçekleştirmeye hazırlanıyor!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Instagram Reels'e Yeni Özellikler

Instagram Reels’e Yeni Özellikler

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Facebook’un TikTok’a rakip olarak geliştirdiği ve Instagram odağında sunulan Reels’e bu hafta bazı yeni özellikler eklendi. Kullanıcıların hoşlarına giden / sevdikleri sesleri keşfetmelerini ve kaydetmelerini kolaylaştırmak adına kullanıma sunulan özellikler şöyle;

 • Ses Arama
 • Ses Kaydetme
 • DM İle Ses Sayfalarını Paylaşma

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Akademik Performansa Göre Türkiye'nin Üniversiteleri

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri 

Teknoloji Haberleri’nde şimdi önemli bir rapora dair detaylardan bahsedeceğiz.ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı, hazırladığı bir raporda Türkiye’deki 166 üniversitenin akademik performansını listeledi. Clarivate Analytics / InCites ile YÖK’ün verileri kullanılarak hazırlanan raporda yükseköğretimdeki farklılıklar göz önüne alınarak belli bir kategorizasyon da yapıldı. Buna göre tablodaki üniversiteler; devlet – vakıf, tıp fakültesi olan – olmayan, 2000 yılı öncesi – sonrası kurulan vs. şeklinde segmentlere ayrıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Baykuş Ödülleri (2020)

Baykuş Ödülleri Sahiplerini Buldu

Araştırma sektörünün Oscar’ı olan Baykuş Ödülleri (2020) Dijital Tören ile gerçekleştirilerek sahipleriyle buluştu. 6 Ekim 2020’de Grand Hyatt Otel’den düzenlenen ve sunuculuğunu Geveze’nin yaptığı canlı yayında; araştırma & araştırma veren, reklam & reklam veren, medya, marka, akademi, iletişim ve pazarlama dünyasından çok değerli isimler Baykuş Ödülleri vesilesiyle 8. kez bir araya geldi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2020) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ekim 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.