Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Eylül ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Eylül 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Eylül ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Eylül 2020)

Eylül (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Eylül 2020!

Birinci Hafta (1 – 7 Eylül 2020)

 • Arama motoru Google, bugün yaptığı yeni açıklamada, 1 Kasım’dan itibaren Türkiye’de yayınlanacak reklamlar için yüzde 5 ek ücret alacağını duyurdu.
 • Türkiye’de Çalışma Hayatı Ve Meslekler Araştırması, 2020 için açıklandı. 26 şehirde toplamda 2 bin 711 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmeler ile hazırlanan araştırmada 133 farklı mesleğe, 1 ila 100 arasında itibar puanı verilerek Türkiye’deki en itibarlı meslekler belirlendi.
 • Enflasyon rakamları (Ağustos 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Ağustos ayında TÜFE aylık %0,86 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,77 oldu. Ağustos ayının zam şampiyonu ise fiyatı %25,17 artan salatalık oldu.
 • YÖK; üniversitelere bir bilgilendirme yazısı gönderdi. Buna göre; üniversiteler 2020-2021 güz döneminde online ortamda eğitim yapacaklar.
 • Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’deki Koronavirüs aşısı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Prof. İlhan’a göre yeni yıldan sonra yerli aşıyı piyasada görebiliriz.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs ile ilgili dikkat çekici bir tweet paylaştı. Bakan Koca yaptığı paylaşımda; “Son bir ayda Koronavirüse yakalanan yüz kişiden 40,1’i, 20-40 yaş aralığındaki gençler. Zatürre gelişenlerin de yüzde 11’i bu yaş grubundan.” dedi.
 • Hindistan, 1 günde açıklanan Koronavirüs vaka sayısıyla dünya rekoru kırdı. 1,4 milyarlık nüfusa sahip olan Hindistan, son 24 saat içerisinde 90 bin 632 yeni Koronavirüs vakası açıkladı.

İkinci Hafta (8 – 14 Eylül 2020)

 • İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderildi. Bu genelgeye göre meskenler hariç Türkiye genelindeki her yerde maske takma zorunluluğu getirildi.
 • Elon Musk, 16,3 Milyar Dolar ile bir gün içinde en fazla para kaybeden insan olarak tarihe geçti. Bunun başlıca nedeni Nikola Corp. ile General Motors Co.’nun ortaklık kurması oldu. Zira bu haberin ardından Tesla hisseleri New York borsasında yüksek oranda değer kaybetti.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs aşısı ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Buna göre aşının 2021 yılının Nisan, Mayıs, Haziran ayları gibi ortaya çıkmış olacağı ifade edildi.
 • Cuties/Minnoşlar adlı içerik (film) nedeniyle eleştirilerin odağına yerleşen Netflix için Twitter ve Change.org’da “Netflix’i İptal Et” kampanyası başlatıldı. Kampanyaya kısa sürede yüz binlerce kişi katıldı.
 • İçişleri Bakanlığı, Koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Buna göre artık HES Kodu olmadan şehirler arası bilet satışı yasaklandı.
 • İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tüfek, Koronavirüs salgınında bu ay içerisinde bir dalga daha beklediklerini açıkladı.
 • Kraliyet Astronomi Cemiyeti, sadece basın mensuplarının katıldığı bir Zoom toplantısı düzenledi. Toplantıda Güneş’e en yakın 2. gezegen olan Venüs’te yaşama ilişkin izlerin olduğu ifade edildi. Bu kanının oluşmasında Venüs’ün atmosferinde bulunan fosfin gazı etkili oldu. Zira fosfin gazı sadece yaşam formları tarafından üretiliyor.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Eylül 2020)

 • Amazon’un abonelik servisi Amazon Prime artık Türkiye’de! 30 gün ücretsiz deneme seçeneği olan Prime’ın Türkiye fiyatı ise 7,90 TL
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın akabinde açıklama yaptı. Bakan Koca HES uygulamasının önemine vurgu yaparken aşı çalışmalarına ve yoğun bakım yoğunluk oranına da dikkat çekti.
 • TÜİK, Hayat Tabloları 2017-2019 istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi, 78,6 yıl olarak hesaplandı. 5 yıl öncesi baz alındığında ise Türkiye’de yaşam süresinin 7 ay uzadığı belirlendi.
 • Yandex, Ekim (2020) itibarıyla Türkiye’deki ofisini kapatacak. Türkiye’de hizmet vermeye devam edecek olan şirket, yönetim işlerini ise Rusya’daki ofisten yürütecek.
 • Yüz yüze eğitimin başlayacağı 21 Eylül öncesi açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; okula gelecek öğrencilere 3 hafta boyunca ücretsiz maske verileceğini söyledi.
 • Avrupa Birliği, adil rekabeti sağlamak gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünya devi teknoloji şirketlerine karşı “Dijital Hizmetler Yasası”nı hazırlayacağını duyurdu.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada yerli Koronavirüs aşısının önümüzdeki yılın ilk aylarında hazır olacağını duyurdu.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Eylül 2020)

 • Koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan eğitim gören öğrenciler için MEB tarafından geliştirilen EBA’ya erişim sorunu yaşandı. Sisteme girmeye çalışan öğrenci ve öğretmenler uzun süre Çok Kalabalık uyarısıyla karşılaştı.
 • Bilim insanları 2020 SO adlı gök cisminin; geçici süreliğine Dünya’nın yörüngesine gireceğini ve Mayıs 2021’e kadar Dünya’nın yeni mini Ay’ı olacağını açıkladılar.
 • İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Buna göre Koronavirüs testi pozitif çıkan kişiler yanlış beyanda bulunmaları durumunda 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekler
 • Koronavirüs salgınının en çok etkilediği yaş grubu açıklandı. Buna göre; vakalar 15 ila 64 yaş aralığında yoğunluktayken, yığılmanın ise 25 – 49 yaş arasında olduğu ifade edildi.
 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde Koronavirüs salgını nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısının, aşının bulunup yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasına kadar toplamda 2 milyon kişiye ulaşabileceğini duyurdu.
 • Suudi Arabistan, Türk mallarına karşı başlattığı ambargoyu resmi hale getirdi. Buna göre Suudi Arabistan; Ekim ayı itibariyle Made in Turkey menşeili malları almayacak.
 • İsviçre’de yapılan ve %57,8 oranında evet çıkan referandumun ardından Cenevre’de saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangı (190 TL) oldu. Bu da aylık 33.880 TL’ye denk geliyor.
 • Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (2020) ile ilgili açıklama yaptı. 2021 – 2023 yıllarını kapsayan programın ana teması “Yeni Dengelenme”, “Yeni Normal” ve “Yeni Ekonomi” olarak belirlendi.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs istatistikleri hakkında önemli bir detay paylaştı. Bakan Koca; her vakanın hasta olmadığını ve o yüzden de bu kişilerin listede belirtilmediğini açıkladı.

💡 Günün Gündemi (Ağustos 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.