Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan arasında bir süredir devam eden siyasi münakaşa ekonomiye de yansıdı. Zira Suudi Arabistan’ın bir süre önce başlattığı Made In Turkey ambargosu resmileşti.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki siyasi ilişkilerin bozulması ekonomiyi etkisi altına aldı desek yeridir. Zira Suudi Hükümeti, bir süre önce gayri resmi olarak başlatmış olduğu ambargoyu resmileşti. Özetle; Suudi Arabistan’ın Made In Turkey ambargosu Ekim ayı itibariyle resmen başlıyor.

Suudi Arabistan’ın Made In Turkey Ambargosu

Suudi hükümetinin, Türk mallarına karşı başlattığı ambargoyu resmi hale getirmesi dün bir anda gündeme yerleşti. Konu, sosyal medyada da geniş yankı buldu. Hatta Twitter’da #MadeinTurkey etiketi  gün boyu trend listesinde kaldı.

Evet, Suudiler, Ekim 2020 itibariyle Made in Turkey menşeli malları almayacağını açıkladı.

Peki bundan sonra ne olacak?

Ambargonun Türkiye’de geniş yankı bulmasının önemi bir nedeni var. Şöyle ki; Suudi Arabistan, Türkiye’nin ithalatı ve ihracatı açısından mühim bir konuma sahip. Mesela Türkiye, Suudi Arabistan’dan 3 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Buna karşın 3,3 milyar dolarlık da bir ihracat gerçekleşiyor. Öte yandan Suudi Arabistan, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 15. ülke konumunda yer alıyor.

Bu arada Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan arasında süregiden siyasi gerilim, Türkiye’nin dış ticaretini aslında çok daha önce etkilemeye başladı. Çünkü Suudi Arabistan yönetimi, iki ülke arasındaki siyasi problemler nedeniyle Türk ürünlerine ekstra bir katma değer vergisi koydu.

Şöyle ki normalde %5 olan katma değer vergisi siyasi sorunlar nedeniyle %15’e çıkmıştı. Buna ek olarak Türkiye’den gelen yaş meyve ve sebze gibi ürünler de gümrüklerde bekletiliyordu. Bu da doğal olarak çeşitli sorunlara sebep oluyordu. Kısacası bu genel ambargodan önce de Suudi Arabistan zaten Türkiye ekonomisine yönelik bir takım yaptırımlar uygulamıştı. Gerçi ambargo da bir süredir vardı. Sadece resmileşmiş oldu.

Made In Turkey Ambargosu

Yazıyı bitirmeden evvel bir detaydan daha bahsedelim. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Suudi Arabistan yönetimi, Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’e bir uyarı yaparak hammaddeyi Türkiye’den getirmemesini istemişti. Ayrıca Suudi yönetimi; Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara da bir taahhütname imzalatıyordu. Yeni süreçte artık tüm bunlar resmiyete dökülmüş oldu. Özetle; resmi ambargo, bu ay sonundan itibaren başlıyor. Yani Ekim ayıyla birlikte Made in Turkey damgasına sahip ürünler Suudi Arabistan’a giremeyecek.


💡 Yandex Türkiye Ofisini Kapatıyor

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.