Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Ağustos ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Ağustos 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ağustos ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Ağustos 2020)

Ağustos (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Ağustos 2020!

‍∴

Birinci Hafta (1 – 7 Ağustos 2020)

 • ABD Başkanı Donald Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada TikTok‘u yasaklamak için harekete geçeceklerini dile getirerek “bugünden itibaren yasaklıyoruz” açıklamasında bulundu.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mevcut Koronavirüs istatistiklerini paylaştıktan sonra bayram ve tatil dönemlerindeki tedbirsizliğe dikkat çekerek, “kaygı verici” yorumunda bulundu.
 • Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, herhangi bir Amerikan şirketine satılmaması durumunda TikTok’un 15 Eylül itibariyle yasaklanacağını açıkladı.
 • Enflasyon Rakamları (Temmuz 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Temmuz ayında TÜFE aylık %0,58 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,76 oldu. Temmuz ayının zam şampiyonu ise fiyatı %61,86 artan yurtiçi turlar oldu.
 • Instagram bir süredir üzerinde çalıştığı Reels isimli özelliğini 50’den fazla ülkede kullanıma sundu. TikTok ile aynı işleve sahip olan bu özellik ile 15’er saniyelik videolar düzenlenip paylaşılabilecek.
 • Yerli oyun şirketi Rollic Games’in %80’i Zynga tarafından 168 milyon dolara satın alınıyor.
 • Aamir Khan, Forrest Gump filminin uyarlaması olan Laal Singh Chaddha’nın Koronavirüs kaynaklı durdurulan çekimlerini Türkiye’de devam ettirmeye karar verdi.

İkinci Hafta (8 – 14 Ağustos 2020)

 • Branding Türkiye’nin Sahibi Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, Papeladworks tarafından hazırlanan ve Spotify özelinde yayınlanan Dijital Sohbetler’in ilk konuğu oldu.
 • Tamamen yerli imkanlarla üretilen elektrikli iş makinesi ekskavatör, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla görücüye çıktı.
 • Branding Türkiye Yayınları ve Dikeyeksen Yayıncılık ortak yayını olarak piyasaya çıkan ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan Dijital Markalaşma kitabı Branding Türkiye Öneriyor’da yayınlandı.
 • Rusya Sağlık Bakanlığı kontrolünde geliştirilen ve bizzat Devlet Başkanı Putin tarafından açıklanan Koronavirüs aşısına Sputnik V adı verildi. Bu arada açıklamanın ardından 20 farklı ülke, toplamda 1 milyar doz aşı siparişi verdi.
 • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu ile yapılan görüşmenin akabinde okulların açılmasına ilişkin açıklama yaptı. Buna göre okullar 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacak. 21 Eylül’de ise aşamalı olarak yüz yüze eğitime başlanacak.
 • YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamaya göre üniversiteler 1 Ekim 2020 tarihinde açılacak.
 • İçişleri Bakanlığı tüm illere İzolasyon Tedbirleri konulu bir genelge gönderdi. Genelgede salgına karşı alınacak yeni tedbirler açıklanırken Mahalle Denetim Ekipleri’nin oluşturulacağı da bildirildi.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Ağustos 2020)

 • Hindistan Başbakanı Narenda Modi, Covid-19 aşısının seri üretime hazır olduğunu açıkladı. Başbakan Modi, aşıya dair bilim insanlarının onayının beklendiğini akabinde 1,3 milyarlık nüfusları için aşı üretmeye başlayacaklarını da duyurdu.
 • Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının yeni özelliği yayınlandı. Buna göre artık uygulamadaki ‘Güvenli Alan’ ile AVM, restoran, kafe ve taksilerin Koronavirüs açısından güvenli olup olmadığı anlık olarak takip edilebilecek.
 • Facebook, birkaç ay evvel başlattığı “Facebook ile Güçlü KOBİ”ler” adlı hibe programının Türkiye ayağını faaliyete geçirdi. Program kapsamında toplam 7 milyon TL dağıtılacak. Hibe programına başvurular ise 26 Ağustos’a kadar devam edecek.
 • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; MEB Asistan‘ı resmen tanıttı. Yapay zeka destekli MEB Asistan; makine öğrenimi ile kendini devamlı geliştirecek.
 • Fenerbahçe Spor Kulübü, Türkiye’de spor kulüpleri arasında bir ilki yaparak YouTube’daki “Katıl” butonunu aktif etti. 3 farklı üyeliğin olduğu sisteme dahil olan aboneler özel içerikleri izleme şansına sahip olacaklar.
 • Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi – film – belgesel platformu Netflix bir süre önce Türkiye’de pasifleştirdiği 30 Günlük Deneme Süresi uygulamasını yeniden açtı.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi‘nde düzenlediği toplantıda kamuoyunun merakla beklediği “müjde” ile ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı; Türkiye’nin Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda, Fatih sondaj gemisi ile gerçekleştirdiği ilk milli sondajında 320 milyar metreküp doğal gaz keşfettiğini duyurdu.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Ağustos 2020)

 • Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koronavirüs salgının ne zaman biteceğine dair açıklama yaptı. 1918’deki İspanyol gribini örnek gösteren DSÖ Başkanı, virüsün 2 seneye kadar bitmiş olacağını ifade etti.
 • Türk Telekom, gün içerisinde sosyal medyanın gündemine oturan ve #TurkTelekomBoykot etiketiyle büyüyen iddialar hakkında açıklama yaptı. Şirket, yapılan açıklamada sosyal medyada yer alan açıklamaların gerçek dışı olduğunu belirtti.
 • 2010 yılından beri Fox Tv’de yayınlanan Fox Ana Haber bülteninin sunuculuğunu yapan Fatih Portakal görevinden ayrıldığını açıkladı. Fox Türkiye’den konuya dair resmi bir açıklama yayınlanarak Fatih Portakal’a teşekkür edildi.
 • Formula 1’in resmi Twitter hesabında, İstanbul Park’ın 2020 Formula 1 takvimine eklendiği paylaşıldı. Buna göre; Formula 1’in Türkiye ayağı 13-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek.
 • “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu çalışanlarına esnek, dönüşümlü ve uzaktan çalışma hakkı tanındı.
 • Trabzonspor, KAP’a yaptığı açıklamayla taraftarlarına yönelik 5 yıllık bir kripto token ihracında bulunacağını duyurdu. TRA kısaltma kodu ile dünyanın en büyük kripto para borsalarında işlem görecek olan “TRA Token”ların arz başlangıç fiyatı ise 8 TL olacak.
 • Ticaret Bakanlığı, ihracat yapmak isteyenlerin uygun pazarlara, sektörel analizlere ve güncel mevzuatlara ulaşmasını sağlayacak olan Kolay İhracat Platformu‘nu tanıttı. Herkesin kullanımına açık olan platforma E-Devlet şifresiyle giriş yapılabilecek.
 • İstanbul Valiliği, Koronavirüs tedbirleri kapsamında il genelinde uyulması gereken kuralları kamuoyuyla paylaştı. Buna göre; düğün, nişan gibi toplu etkinliklere çeşitli kısıtlamalar getirildi.
 • Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bando Komutanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği ve Armoni Mızıkası Komutanlığınca 30 Ağustos Zafer Bayramı Özel Konseri düzenlendi. Gecenin sonunda 300 drone ile ışık gösterisi düzenlendi.
 • Netflix, bazı orijinal içeriklerini ücretsiz olarak sunmaya başladı. Bunun için herhangi bir üyelik yahut kayıt gerekmiyor. Ücretsiz sunulan dizi ya da filmi izlemek için ilgili sayfada yer alan içerikleri “Oynat” demek yeterli oluyor.

💡 Günün Gündemi (Temmuz 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.