Facebook’ta yine bir güvenlik açığı skandalı yaşandı. Bu defa hasar büyük. Zira milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarası ifşa oldu. 

Facebook yine skandal bir gizlilik ihlaliyle anılıyor. Bu defa toplamda 419 milyonu bulan bir ifşadan bahsediyoruz.

Olayın detaylarına gelecek olursak; Facebook hesaplarıyla ilişkili milyonlarca telefon numarası bir veritabanında çevrimiçi yani korumasız ve herkese açık bir şekilde bulundu. Bu halde bırakılan sunucunun, dünyanın farklı ülkelerindeki Facebook kullanıcılarına ait veritabanlarına ev sahipliği yapıyor olmasıysa oldukça ilginç!

Milyonlarca Facebook Kullanıcısının Bilgileri İfşa Oldu

Telefon numaralarının ifşasıyla ilgili skandalın ardından milyonlarca Facebook kullanıcısı mağdur oldu. Çevrimiçi ve korumasız halde bırakılan ve 419 milyon kullanıcının bilgilerinin yer aldığı sunucuda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Facebook kullanıcılarına ait 133 milyon kayıt olduğu öğrenildi. Sunucuda ayrıca Birleşik Krallık’taki Facebook kullanıcılarına ait 18 milyon kayıt yer alıyor. İfşadan büyük ölçüde etkilenen bir diğer ülke ise Vietnam oldu. Zira Vietnam’daki Facebook kullanıcılarına ait 50 milyon kayıt ifşa oldu.

Facebook Kullanıcıları

Bunun başlıca nedeniyse başlarken de belirttiğimiz üzere sunucunun bir şifreyle korunmamış olmasıdır. Böyle olunca bu veritabanına erişim herkes tarafından rahatlıkla sağlanabilmiş. Sonuç olarak da yüz milyonlarca kullanıcının telefon numarası ifşa olmuş.

Tehlikenin Boyutu Nedir?

Milyonlarca kullanıcının telefon numarasının ifşa edilmiş olması yalnızca kişisel bilgilerin gizliliğine dair basit bir ihlal olarak algılanmamalıdır. Zira bazı kayıtlarda yalnızca telefon numaraları değil; kullanıcıların ismi, cinsiyeti ve bulunduğu ülke de yer alıyor. Veritabanındaki bilgiler kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde kullanıcılar spam aramalara, dolandırıcılıklara ve SIM-değiştirme saldırılarına maruz kalabilir.

Geçtiğimiz günlerde Twitter Ceo’su Jack Dorsey‘in Twitter hesabının çalınması SIM değiştirme saldırısı sonucu olmuştu. Buna ek olarak her kullanıcıya özel tanımlanan Facebook ID’si telefon numaralarıyla ilişkilendiriliyor. Yani hesap adı değişse bile kullanıcı, ID no sayesinde kolayca tanımlanabiliyor.

Facebook’a Göre Sorun Yok!

Facebook yaşanan bu durum karşısında endişeye gerek olmadığına dair bir açıklama yaptı. Facebook yetkilisi Jay Nancarrow’un açıklaması da bu düşünceyi destekler nitelikte. Nancarrow’a göre; ifşa olan data Facebook’un telefon numaralarına erişimi engellemesinden önce elde edilmiş. Bu da Facebook hesaplarının gizliliğinin ihlal edilmesine dair herhangi bir problem teşkil etmiyormuş. Nancarrow, bu anlamda yani hesapların gizliliğine dair herhangi bir delile rastlamadıklarını belirtiyor. Ne diyelim, umuyoruz ki kullanıcılar bu ifşadan en az zararla etkilenmiş olsunlar!


💡 Sosyal Medyada Mahremiyet

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.