Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), iki gün önce sabah saatlerinde çöken EBA’daki erişim sorununa ilişkin açıklama yaptı. MEB’in kamuoyuyla paylaştığı bilgiye göre EBA sistemine siber saldırı düzenlenmişti.

Koronavirüs salgınının devam etmesi nedeniyle henüz tam anlamıyla bir normalleşmeye geçilemedi. Öte yandan yeni eğitim – öğretim sezonu da gelip çattı.

Salgının ilk aylarında hızlı bir şekilde organize olan MEB ise geliştirdiği EBA adlı sistemle dersleri uzaktan yapabileceğini belirterek yeni sezona hazır olduğunu belirten açıklamalar yapmıştı. Ancak 2 gün önce uzaktan eğitim için EBA sistemine giriş yapmaya çalışan öğrenciler ve öğretmenler “Çok Kalabalık” uyarısıyla karşılaştı. Gün boyu sosyal medyanın gündeminde olan EBA’daki bu aksaklığın nedeni ise dün MEB tarafından yapılan açıklamayla netlik kazandı. Buna göre EBA sitemine siber saldırı düzenlenmişti.

EBA Sistemine Siber Saldırı

Evet, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dün paylaşılan bilgiye göre EBA’ya erişim sorununun başlıca nedeni sisteme düzenlenen siber saldırıydı. MEB uzmanlarına göre siber korsanlar, EBA sistemine DDoS saldırısı düzenlemişti. Bu da öğretmenlerin ve öğrencilerin sisteme girişini engellemişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Açıklama Yaptı 

Siber saldırıya dair detaylar MEB’in resmi açıklamasında detaylı bir şekilde anlatılıyor. İşte o açıklama;

“Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30 – 12.00 saatleri arasında, aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunu, vakit kaybetmeksizin teknik ekiplerimizce yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır.

22 Eylül itibarıyla uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırılmıştır. Bu uygulamayla, TRT EBA TV yayınlarına ilave olarak öğrencilerin, günlük ders programının tamamına yakınını canlı dersler aracılığıyla, öğretmenleriyle etkileşimli olarak yapması amaçlanmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur. Eş zamanlı kullanımdan kaynaklı bu durumla ilgili tespitler anlık olarak yapılmış ve aynı gün iyileştirmeler devreye alınmıştır. Bu kapsamda öğrencinin, dersin başlamasından 30 dakika öncesine kadar kolaylıkla sisteme erişerek doğrudan canlı dersine katılabilmesini sağlayacak “Hızlı geçiş” özelliği iyileştirilmiştir.

Bunun yanı sıra, yeni dönem açılışı ile çok yüksek düzeyde kullanım trafiğine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir.DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre, söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür. Bu durumun erken farkına varılmasıyla anında müdahaleler neticesinde, 2 saat içinde EBA platformu ve EBA Canlı Ders sistemi hizmet sunmaya devam etmiştir.

EBA Sistemleri 7/24 kontrol merkezi ile izlenmekte ve kesintisiz hizmet sunumu için gerekli müdahaleler anlık olarak yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde benzer kullanım yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır.


💡 MEB İstatistikleri

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.