Sosyal medya devi Instagram yeni özelliğiyle özellikle influencerları üzebilir. Çünkü Instagram hikayelere kısıtlama geliyor. İşte hikayeler kısmına getirilecek olan yeni özelliğe dair detaylar!

Sosyal ağ pazarına “hikayeler” özelliğini kazandıran Snapchat’ten sonra Instagram da hikayeler özelliğini kullanıma sunmuştu. Üstelik hatırlanacağı üzere Instagram ilk zamanlar Snapchat’i taklit ettiği gerekçesiyle ağır bir şekilde eleştirilmişti. Fakat buna aldırış etmeyen Instagram, zaman içerisinde hikayeler kısmında birçok yenilik ve güncelleme yaptı. Ve o modülü bir hayli efektif hale getirmeyi başardı.

Hatta bu özellik Instagram kullanıcıları tarafından o kadar benimsendi ki kullanıcılar post paylaşmaktan veya bu paylaşımlara etkileşim göstermekten ziyade hikaye paylaşmaya ve hikayelere etkileşim göstermeye başladı. Ancak Instagram şimdilerde hikayeler özelliğine bazı kısıtlamalar getirmeye hazırlanıyor.

Peki ama neden?

Instagram Hikayelere Kısıtlama

Başta influencerlar olmak üzere bazı kullanıcılar hikayeler özelliğini abartılı şekilde kullanıp art arda birçok hikaye atabiliyor. Hatta onlarca hikayeyi peşisıra paylaşan fenomenler var. Özellikle marka işbirliği sürecinde influencerların story paylaşımı takipçileri boğacak kadar yoğun olabiliyor. Bu arada bilindiği üzere bir kullanıcı art arda 100 hikaye paylaşabiliyor.

Yeni süreçte ise hikaye paylaşımında bazı kısıtlamalar olacak. Fakat bu kısıtlama hikaye sayısında olmayacak. Yani bir kullanıcı yine art arda maksimum 100 hikaye paylaşabilecek. Ancak bu defa 3 hikayeden sonrasını görmek isteyen takipçilerin “Tümünü Göster” butonuna tıklaması gerekecek. Aksi halde 4. hikayeye geçiş olmayacak. Bu durumda ise direkt olarak bir sonraki kullanıcının hikayesine geçiş yapılmış olunacak.

Bu durum doğal olarak 3. hikayeden sonraki hikayelerin görüntülenme ve etkileşim sayılarında düşüşe sebep olabilir. Öte yandan hem influencerlar, hem içerik üreticileri ve hem de markalar yeni dönemde daha fazla yorulacaklar. Zira bundan böyle içerik üreticileri ve markalar; Instagram’da insanların 3. hikayeden sonrasını görüntülemesi için daha stratejik hamleler yapmak zorunda kalacaklar. Diğer bir ifadeyle yeni dönemde hikayeler odağında etkileyici içerik fikirleri bulunması gerekecek.

Henüz test aşamasında olan Instagram Hikaye Kısıtlama özelliğinin platforma ne zaman geleceği ise henüz netleşmedi. Bakalım bu yeni özellik kullanıcı deneyimi açısından Instagram’a artı puan mı kazandıracak yoksa kullanıcılar Tümünü Göster butonuna tıklamak zorunda kalmadan hikaye görüntülemeyi mi talep edecekler.

Branding Türkiye Instagram’da

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye Instagram’da! Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Instagram topluluğumuza katılabilirsiniz.

@BrandingTurkiye

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.