Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Kasım (2019) ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2019)

Kasım ayının dördüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Kasım’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım  2019)”

22 – 30 Kasım 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 30 Kasım 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • FBI Akıllı Televizyonlar İçin Uyarıda Bulundu
 • Etiyopya Uzaya İlk Uydusunu Gönderiyor
 • E- Devlet’te 1 Milyar Giriş Hedefine Ulaşıldı
 • Amazon.com.tr’de Ücretsiz Expres Teslimat
 • Çin’den Yeni Telefon Alanlar İçin Tarama Zorunluluğu
 • Xiami’nin Kurucu Ortağı Lei Jun İstifa Etti
 • 2019’un En Çok İndirilen Oyunları Açıklandı
 • Linkedin’e HeadPorts Sertifikası Ekleme
 • Endüstri Mühendisliği Günleri’19 28 – 29 Kasım’da
 • Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma Hakkında Uyardı
 • Haluk Bilginer Emmy’de En İyi Erkek Oyuncu Seçildi
 • Ekonomik Güven Endeksi (Kasım 2019)
 • Türk Bankaları JCR Avrasya’nın Çoğunluk Hissesini Aldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

FBI Akıllı Televizyon

FBI Akıllı Televizyonlar İçin Uyarıda Bulundu

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne bir uyarıyla başlıyoruz. FBI, akıllı televizyon kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu. Bilindiği üzere akıllı televizyonlar; kolayca internete bağlanıp, online platformlarda dizi veya film izleme ve iletişim kurma kolaylığı sağlıyor. Lakin bu kolaylıklarla beraber akıllı televizyonlar konusunda tüketicilerin dikkat etmesi gerekenler de var. En son FBI, tüketicilere akıllı televizyonlardaki güvenliksiz yapı sebebiyle daha dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu. Buna göre FBI, siber güvenliğin sağlanamadığı durumlar ile akıllı televizyonlardan evi gözetleme, izleme gibi birçok yasa dışı olayın yaşanabileceğini aktardı.

Etiyopya Uydu Fırlatıyor

Etiyopya Uzaya İlk Uydusunu Gönderiyor

Etiyopya, kendi mali imkanlarıyla ilk kez uzaya uydu fırlatıyor. Bu olay Etiyopya tarihi için oldukça önem arz ediyor. Etiyopya Uzay Bilimi ve Teknoloji Enstitüsü Direktörü Dr. Solomon Belay, uydunun adını ETRSS-1 olduğunu ve fırlatmanın Çin’den yapılacağını açıkladı. Ayrıca Dr. Belay, aynı açıklamada uydunun fırlatılma tarihinin 17 Aralık olduğunu da belirtti. Uzaya fırlatılacak uydunun Etiyopya’nın tarım ve hayvancılık endüstrisinde kullanılacağı da açıklanan bilgiler arasında.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2019) - E-Devlet

E- Devlet’te 1 Milyar Giriş Hedefine Ulaşıldı

E- Devlet’in hedefleri arasında 1 milyar kullanıcının sisteme giriş yapması yer alıyordu. 13 Kasım tarihi itibariyle birlikte E-Eevlet, bu sayıya ulaştı. Yıllık 1 milyar kişinin sisteme giriş yapmış olmasını ise Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç açıkladı. E- Devlet 2008’den beri vatandaşların hizmetine sunuluyor. İlk zamanlarında 5 bine yakın kişinin kullandığı sistem, günümüzde 1 milyar sınırını aştı.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2019) - Amazon Expres Teslimat

Amazon.com.tr’de Ücretsiz Expres Teslimat

Amazon.com geçtiğimiz yaz aylarında Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Hedeflediği satışlara adım adım ulaşan Amazon.com.tr, tüketiciler için yeni hizmetler de getiriyor. Bu yeniliklerden biri de Ücretsiz Expres Teslimat oldu. Amazon.com.tr bu özellik ile beraber kullanıcının toplam tutarından kargo ücreti düşürülerek teslimat sağlayacak. Ücretsiz Expres Teslimat uygulaması şu anlık sadece İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi şehirlerde kullanımda. Yakın tarihlerde aynı hizmetin diğer bölgelere de uygulanması bekleniyor. Ayrıca bu özellik 300 TL ve üzeri siparişler için geçerli olacak.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2019) - Çin Yüz Tarama

Çin’den, Yeni Telefon Alanlar İçin Yüz Tarama Zorunluluğu

Çin’den yine radikal bir karar geldi. Çin, cep telefonu satın alan kullanıcıların artık yüzlerini kaydetmesini zorunlu kılacak. Çin yönetiminin bu kararı, kişisel özgürlüklerin kısıtlanması ve engellenmesi ile ilgili konuları yeniden gündeme getirdi. Bu arada yüz bilgilerini kaydetmenin zorunlu hale gelmeye başlamasıyla 1,4 milyar insanın yüz bilgileri alınacak. Yani kısaca Çinlilerin yüzleri fişlenecek. Bu uygulama ile Çin, ülkede anonim internet kullanımını da engellemiş olacak.

Teknoloji Haberleri (22 - 30 Kasım 2019) - Lei Jun İstifa

Xiami’nin Kurucu Ortağı Lei Jun İstifa Etti

Xiaomi’nin Kurucu Ortağı Lei Jun istifa etti. Dünyaca ünlü telekomünikasyon şirketi Xiaomi’nin yönetici kadrosunda yaşanan istifa ile beraber şirket içi pozisyonlarda da bir takım değişimle yaşandı. Bu arada Lei Jun’un aniden ayrılmasının sebebi henüz belli değil. Öte yandan Jun’un yerine Redmi’nin Lideri Lu Weibing’in getirilebilir. En azından söylentiler bu yönde…

En Çok İndirilen Mobil Oyunlar

2019’un En Çok İndirilen Oyunları Açıklandı

2019’un son günlerine geldiğimiz bu günlerde Apple 2019’a dair bazı istatistikleri açıkladı. Teknoloji devi Apple, açıkladığı raporda yılın en iyi uygulamaları ile en çok indirilen ücretli ve ücretsiz oyunları listeledi.

En çok indirilen ücretsiz oyun Mario Kart Tout oldu. Kısa sürede oldukça fazla indirilen oyun büyük bir başarıya imza atmış oldu. Maria Kart Tout oyunun ardından Color Bump 3D ile  aquapark.io oyunları geliyor. Apple’ın analizlerinde yer alan diğer bir bilgi ise en çok indirilen ücretli oyunun Minecraf olması. iOS’taki gelişmeler böyle iken Android işletim sisteminde de en çok indirilen oyun açıklandı. Buna göre Android’de en çok indirilen oyun Call of Duty oldu. 2019 Ekim ayında yayınlanan oyun kısa sürede 50 milyon indirme sayısını geçti.

Linkedine HeadPorts Sertifikası Yükleme

Linkedin’e HeadPorts Sertifikası Ekleme

Teknoloji girişimi HeadPorts, veri bilimi ve makine öğrenimini kullanarak işe alım süreçlerine farklı bir boyut kazandırmayı hedefleyen bir girişim olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu içerikte Linkedin’e HeadPorts sertifikası nasıl yüklenir konusunda bilgi paylaşacağız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Endüstri Mühendisliği Günleri'19

Endüstri Mühendisliği Günleri’19 28 – 29 Kasım’da

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne Branding Türkiye’nin medya sponsoru olduğu bir etkinlikle devam ediyoruz. Endüstri Mühendisliği Günleri’19, 28 – 29 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü (MieS) tarafından bu sene 19. kez düzenlenecek olan etkinliğin temasıysa “Jump In’dustry” oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma İndirimleri İçin Uyardı

Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma Hakkında Uyardı

Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma indirimlerinin “gerçeği yansıtmadığı” yönünde şikayetler aldığını duyurdu. Bakanlık bu konuda bir açıklama yayınlayarak, tüketicileri bilgilendirdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Haluk Bilginer Emmy'de Ödül Aldı

Haluk Bilginer Emmy’de En İyi Erkek Oyuncu Seçildi

Bu yıl 47.’si gerçekleştirilen Uluslararası Emmy Ödülleri’nde Türkiye’nin göğsünü kabartan bir gelişme yaşandı. Usta aktör Haluk Bilginer Emmy’de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Kasım 2019)

Ekonomik Güven Endeksi (Kasım 2019)

“Teknoloji Haberleri”ne bir TÜİK raporuyla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ay hazırladığı Ekonomik Güven Endeksi raporunu Kasım 2019 için açıkladı. Buna göre Kasım 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Türk Bankaları JCR Avrasya'nın %85,05'ini Aldı

Türk Bankaları JCR Avrasya’nın Çoğunluk Hissesini Aldı

“Teknoloji Haberleri”ni ülkemiz adına güzel bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) internet sitesi üzerinden kamuoyuyla paylaştığı bilgiye göre Türkiye’nin öncü finans kuruluşları, JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini satın aldı. %85,05 oranla JCR Avrasya’nın sahibi olan Türkiye, bu sayede yerli bir kredi derecelendirme kuruluşuna sahip olmuş oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 30 Kasım 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Kasım (2019) ayının dördüncü ve son haftasını da (22  – 30 Kasım 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Kasım’ın 4. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.