Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2019)

Aralık ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2019)”

1 – 7 Aralık 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Aralık 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • WhatsApp Arama Bekletme Özelliği Artık Android’de
 • Google, Kargo Firmalarıyla Entegre Olacak
 • Ankara’da Facebook İstasyon Açılıyor
 • Twitter Aktif Olmayan Hesapları Silmekten Vazgeçti
 • WhatsApp Toplu Mesaj Özelliğini Kaldırıyor
 • 2019’da Youtube’da En Çok Minecraft Oyun Videoları İzlendi
 • Efsane Cuma’da En Çok Ziyaret Edilen E-Ticaret Siteleri Açıklandı
 • Branding Türkiye Öneriyor: İktisattan Çıkış
 • Sosyal Sorumluluk Zirvesi 6 – 7 Aralık’ta
 • Branding Türkiye Öneriyor: Yol Ayrımı
 • Enflasyon Rakamları Açıklandı (Kasım 2019)
 • TÜİK İşsizlik Rakamları (Ağustos 2019)
 • Mürsel Ferhat Sağlam Yıldız Teknik Üniversitesi’nde
 • Marketing 6.19 Zirvesi

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Whatsapp Arama Bekletme

WhatsApp Arama Bekletme Özelliği Artık Android’de

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne Whatsapp ile başlıyoruz. WhatsApp’ın Android sürümüne bir yenilik daha eklendi. iOS’ta bir süredir kullanılan özellik artık Android’de de kullanılacak. Buna göre Whatsapp yüklü Android cihazlarda da arama bekletme özelliği olacak. Böylece Android kullanıcıları da WhatsApp’ta sesli aramaları bekletebilecek. Özellik aktif hale gelmeden önce arama sırasında gelen çağrılar için bir şey yapılamıyordu. Yalnızca kullanıcının arama yaptığı görülüyordu.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2019) - Google Kargo Takip

Google, Kargo Firmalarıyla Entegre Olacak

Teknoloji devi Google, kullanıcıları sevindirecek yeni bir gelişmeyi duyurdu. Buna göre Google arama sonuçlarına artık gönderi takip özelliğini de ekleyecek. Böylece kullanıcıların satın aldıkları ürünlerin ne durumda olduğu Google aracılığıyla sorgulanabilecekler. Bu durum Google’ın kargo firmalarıyla entegre olacağını gösteriyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2019) - Facebook İstasyon Ankara

Ankara’da Facebook İstasyon Açılıyor

“Teknoloji Haberleri”ne güzel bir gelişmeyle devam ediyoruz. Ankara Ticaret Odası, Ankara’da Facebook İstasyon açılmasıyla ilgili protokolü imzaladı. Böylece ATO; genç girişimciler ve iş insanlarının bilgi ve iletişim teknolojilerine kolaylıkla erişmelerini sağlayarak onlara destek olacak. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve Habitat Başkanı Sezai Hazır; iş birliği ile imzalanan Facebook İstasyon protokolünü iyi niyet sözleşmesi olarak gördüklerini ifade ettiler.

Twitter Milyonlarca Hesabı Silecek

Twitter Aktif Olmayan Hesapları Silmekten Vazgeçti

Twitter, geçtiğimiz haftalarda bir duyuru yayınlayarak aktif olmayan hesapları sileceğini ilan etmişti. Kullanıcılar Twitter’a tepki gösterince, Twitter bu karardan vazgeçti. Detayları Branding Türkiye‘de sizlere aktarmıştık. Buradan okuyabilirsiniz. Evet, normalde 6 aydan uzun süre giriş yapılmayan hesapların 11 Aralık’ta silineceği duyurulsa da Twitter bundan vazgeçti. Zira kullanıcılar hesapları bir anıt yeri olarak gördüklerini ifade ettiler.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2019) - Whatsapp Toplu Mesaj

Whatsapp Toplu Mesaj Özelliğini Kaldırıyor

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nde bu hafta Whatsapp’tan ikinci bir haberle devam ediyoruz. WhatsApp toplu mesajlaşma özelliğini yasakladı. Reklam şirketlerinin, firmaların toplu mesajlar ile kullanıcıları rahatsız etmesiyle beraber WhatsApp bu özelliği kaldıracağını duyurdu. WhatsApp konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Bu, bütünsel bir yaklaşım gerektiren bir sorundur ve WhatsApp, otomatik veya toplu mesajlaşma veya kişisel olmayan kullanım gibi Hizmet Şartlarımızı ihlal eden suistimali önlemek için elindeki kaynakları kullanma (yasal işlem dahil) kullanmayı taahhüt eder. Bu nedenle, teknolojik yaptırıma ek olarak, bu tür bir istismarın platformdaki kanıtlarına bağladığımız bireylere veya şirketlere karşı yasal işlem yapıyoruz. Ek olarak, 7 Aralık 2019’da başlayarak, WhatsApp, otomatik veya toplu mesajlaşma veya kişisel olmayan kullanım gibi, Hizmet Şartlarımızı ihlal eden veya istismarda bulunanlara, otomatik veya toplu mesajlaşma gibi ihlallerde bulunduğunu belirlediklerine karşı yasal işlemlerde bulunacaktır.”

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2019) - Minecraft Youtube

2019’da Youtube’da En Çok Minecraft Oyun Videoları İzlendi

Youtube’da en çok izlenen oyun Minecraft oldu. 2019’da 100.2 milyar izlenme sayısına ulaşan Minecraft oyunu, diğer oyunları geride bıraktı. Minecraft oyununun ardından Fortnite, 60.9 milyar izlenmeyle ikinci sırada geliyor. Üçüncü en çok izlenen oyun ise 36.9 milyar izlenme ile Grand Theft Auto V oldu.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Aralık 2019) - Efsane Cuma Raporu

Efsane Cuma’da En Çok Ziyaret Edilen E-Ticaret Siteleri Açıklandı

Geçtiğimiz haftalarda Black Friday kapsamında büyük bir alışveriş furyası yaşandı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Black Friday çılgınlığı yaşandı desek yeridir. Efsane Cuma kampanyalarının ardından, e-ticaret sitelerinin indirim dönemindeki site ziyaretlerini açıklayan rapor yayınlandı. Rapor 25 Kasım ile 1 Aralık tarihindeki e-ticaret sitelerini kapsıyor. Günlük en çok site trafiği alan site 3.6 milyon ile Trendyol oldu. Ardından 1.2 milyon ile Gittigidiyor, 732 bin ile Morhipo ve 634 bin ile Aliexpress yer aldı.
Ayrıca yayınlanan raporda dijital reklamlar ile kullanıcıya en çok ulaşan siteler de açıklandı. Bunlar sırasıyla; Trendyol, Morhipo ve Çiçek Sepeti oldu.

İktisattan Çıkış

Branding Türkiye Öneriyor: İktisattan Çıkış

Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Destek Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan ve Prof. Dr. Emre Alkin imzası taşıyan İktisattan Çıkış kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sosyal Sorumluluk Zirvesi 6 - 7 Aralık'ta

Sosyal Sorumluluk Zirvesi 6 – 7 Aralık’ta

Sosyal sorumluluk dünyasının en kapsamlı etkinliği Sosyal Sorumluluk Zirvesi için geri sayım başladı. Zirve bu sene önemli konuşmacıları ve saygın misafirleriyle 6-7 Aralık’ta “Rekreasyon” temasıyla düzenleniyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yol Ayrımı

Branding Türkiye Öneriyor: Yol Ayrımı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne film önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında ve Film Öneri kategorisinde bu hafta sizlere Yol Ayrımı filmini öneriyoruz. Yol Ayrımı, yönetmenliğini ve senaristliğini Yavuz Turgul‘un üstlendiği 2017 çıkışlı drama türüne sahip bir sinema filmi. Başrollerinde, Şener Şen, Rutkay Aziz, Mert Fırat, Nihal Yalçın ve Çiğdem Selışık Onat’ın yer aldığı ve çekimlerinin İstanbul’da gerçekleştirildiği film, 10 Kasım 2017’de vizyona girmiştir.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Kasım 2019)

Enflasyon Rakamları Açıklandı (Kasım 2019)

Enflasyon rakamları (Kasım 2019) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Kasım ayında TÜFE %0,38 artarken, yıllık bazda enflasyon %10,56 oldu. Kasım ayının zam şampiyonu ise fiyatı %16,65 oranında artan domates oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İşsizlik Rakamları Ağustos 2019

TÜİK İşsizlik Rakamları (Ağustos 2019)

İşgücüne dair mevcut durumu özetleyen etkili bir gösterge olan işsizlik rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanarak Ağustos 2019 için yayınlandı. Buna göre Ağustos 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 2,9 puanlık artış ile %14,0 seviyesinde gerçekleşti.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam Yıldız Teknik

Mürsel Ferhat Sağlam Yıldız Teknik Üniversitesi’nde

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Dijital Markalaşma ve Sosyal Medya odağında farkındalık içeren bir konuşma gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Marketing 6.19 Zirvesi

Marketing 6.19 Zirvesi

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni medya sponsoru olduğumuz bir etkinlikle kapatıyoruz. Temelleri 2012 yılında atılan İÜ İktisat Fakültesi Girişimcilik Kulübü, kuruluşunun üzerinden az bir zaman geçmesine karşın İstanbul Üniversitesi’nin en büyük ve en aktif kulüpleri arasındadır. Birçok etkinlik organize eden ve bu yönüyle faal bir öğrenci kulübü olma özelliği taşıyan İÜ Girişimcilik Kulübü, 7 Aralık’ta Marketing 6.19 Zirvesi‘ni gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Aralık 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 1. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.