Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2019)

Aralık ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2019)”

8 – 14 Aralık 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Aralık 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • 2019’da En Çok İzlenen Youtuber Açıklandı
 • 2019’da Google’da En Çok Aranan Film Ve Diziler
 • 2019’da Twitter’da En Çok Konuşulanlar Belli Oldu
 • Dünyanın En Değerli Şirketi Saudi Aramco
 • Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram’ın Birleşmesine Engel
 • Youtuber’lara Vergi Zorunluluğu Geliyor
 • Disney+, 22 Milyon İndirmeyi Geçti
 • Spotify’ın Kuruluş Hikayesi Netflix Dizisi Oluyor
 • Pantone 2020 Yılının Rengini Seçti: Klasik Mavi
 • Future Booster Etkinliği 11 Aralık’ta
 • Yerli Market Haftası 10 – 11 Aralık’ta
 • Lojistik Ve Taşımacılık Etkinliği 16 Aralık’ta
 • Temsa Üretime Ara Verdi
 • Ayaküstü Kariyer Etkinliği 18 Aralık’ta
 • Instagram Hikayelere Kartlar Özelliği Geldi
 • Türkiye’den 455 Bin Kredi Kartı Bilgisi Çalındı
 • Mürsel Ferhat Sağlam ST Endüstri Radyo’ya Konuk Oluyor
 • İnteraktif İnsan Kaynakları Semineri 14 Aralık’ta
 • Time “Yılın İnsanı”nı Seçti: Greta Thunberg

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Youtube Rewind 2019

2019’da En Çok İzlenen Youtuber Açıklandı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne Youtube’dan başlıyoruz. 2019 yılının son günlerini yaşadığımız bu günlerde genelde “yılın enleri” odaklı içerikler görüyoruz. Youtube da bu kervana katıldı ve 2019 yılına yönelik analizlerini Youtube Rewind üzerinden paylaştı. 2019’da Youtube’da videoları en çok izlenen Youtuber Mr Beast oldu. @MrBeast kullanıcı adıyla videolar hazırlayan Jimmy Donaldson’ın 21 milyon abonesi bulunuyor. 13 yaşından itibaren Youtube’da içerikler hazırlayan Mr Beast, her geçen gün daha fazla abone sayısına ulaşıyor. Mr Beast’ın her videosu en az 10 milyon izlenmekle beraber ünlü Youtube, yaptığı yardım kampanyaları ile de insanların ilgisini çekiyor. Ayrıca MrBeats Aralık 2018’de yaptığı yardım videosu ile  “Youtube’un En Hayırseveri” unvanını almıştı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Aralık 2019) - Google'da En Çok Aranan Dizi Ve Filmler

2019’da Google’da En Çok Aranan Film ve Diziler

2019 analizleri ile Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri’ne devam ediyoruz. Şimdiki haberimiz teknoloji devi Google’dan… Google’da yıl içinde ne çok aranan film ve diziler belli oldu. Buna göre Avengers: Endgame en çok aranan filmler arasında birinci sırada yer aldı. Ardından Joker ve Captain Marvel filmleri geldi. En çok aranan filmlerin ortak özelliği gişede rekor kırmış olamaları… Joker filmi ise 1 milyar Dolar seviyesindeki  hasılatı geride bırakarak tarihin en yüksek hasılatını yapan filmler arasına girdi. Google’da en çok aratılan dizi ise Game of Thrones oldu. Ardından Stranger Thing, When They See Us ve Chernobly arandı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Aralık 2019) - En Popüler Tweetler

2019’da Twitter’da En Çok Konuşulanlar Belli Oldu

“Teknoloji Haberleri”ne yılın enleriyle devam ediyoruz. 2019 yılında Twitter’da en çok konuşulan konular belli oldu. Buna göre en çok retweet edilen tweet; Galatasaray’ın, Falcao’nun gelişini duyurduğu tweet oldu. Twitter sohbetlerinde en çok konuşulan konu ise BTS ve Haluk Levent oldu. Twitter’da en çok konuşulan isimler Falcao ve Ekrem İmamoğlu olurken Twitter’ın en popüler isimlerinden biri de yine Haluk Levent oldu. Haluk Levent’in İzmir’deki orman yangını ile ilgili #FromAshestoForest hasthag’i ile başlattığı tweet yüz binlerce beğeni ve retweet almıştı.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Aralık 2019) - Suudi Aramco 2 Trilyon Dolar

Dünyanın En Değerli Şirketi Saudi Aramco

Dünyanın en değerli şirketi sıralamasında ilk sırada teknoloji devi Apple yer alıyordu. Ancak Apple ilk sırayı Saudi Aramco şirketine kaptırdı. Halka arz sürecini gerçekleştiren Saudi Aramco şirketi hisse başına %10 değer kazandı. Böylelikle Suudi Aramco; en değerli şirket sıralamasında birinci sıraya yerleşti. Suudi Arabistan merkezli petrol şirketi Saudi Aramco’nun değeri 2 trilyon dolar değerine ulaştı. Suudi Aramco, böylece 2 trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket oldu. Apple’ın değeri ise 1,2 trilyon dolar civarında.

Facebook Messenger Whatsapp Instagram

Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram’ın Birleşmesine Engel

“Teknoloji Haberleri”ne Facebook ile devam ediyloruz. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook bünyesinde yer alan WhatsApp, Instagram, Messenger uygulamalarının altyapılarını birleştirme kararı aldı. Lakin bu birleştirme kararında problem çıktı. The Wall Street Journal’dan edinilen rapora göre ABD’li yetkililer, Facebook’un sahip olduğu ürünlerle pazardaki hakim konumunu kötüye kullandığından şüpheleniyor. Federal Ticaret Komisyonu (FTC) şirketin uygulamalarını birleştirirken benimseyeceği politikaya odaklanacak ve bu olayın piyasadaki rekabeti ne ölçüde etkileyeceğini araştıracak. FTC’den gelecek olumsuz bir rapor, Zuckerberg’ün hayaline sekte vurabilir. Sonuç olarak Facebook’un uygulamalarının altyapı hizmetlerini birleştirme planları gerçekleşmeyecek ve uygulamalar birbirinden bağımsız biçimde kullanılmaya devam edecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Aralık 2019) - Youtube Vergi

Youtuber’lara Vergi Zorunluluğu Geliyor

Youtuber’lara vergi zorunluluğu geliyor. Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikle beraber Youtube’da 500 bin TL üzerinde gelir kazanan sosyal medya fenomenleri bundan böyle vergi ödeyecek. Yıllık beyanname ile birlikte fatura kesecek olan Youtuber’lar kazançları gereğince vergilerini ödemek zorunda kalacaklar.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Aralık 2019) - Disney+ 22 Milyon İndirildi

Disney+, 22 Milyon İndirmeyi Geçti

Netflix, Blu TV, Puhu Tv gibi dijital film ve dizi izleme platformları gün geçtikçe indirme sayılarında ilerleme kat ediyor. Disney+ da piyasaya sürülmesinden bu yana 22 milyon defa indirildi. Disney+, bundan sonraki süreçte Disney filmlerini ve Disney Channel’daki televizyon programlarını da uygulamanın içine dahil ederek daha fazla kullanıcı sayısına ulaşmayı hedefliyor.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Aralık 2019) - Spotify Dizi Oluyor

Spotify’ın Kuruluş Hikayesi Netflix Dizisi Oluyor

2006 yılında müzik platformu olarak kullanıma sunulan Spotify’ın kuruluş hikayesi Netflix dizisi olacak. Geçtiğimiz yıllarda bazı sosyal medya platformlarının kuruluşuna dair hikayelerin anlatıldığı dizi veya filmler hazırlanmıştı. Bu kervana Spotify da eklendi. Dizide; müzik dinleme alışkanlıklarından, bu alışkanlıkların değişim sürecine yönelik konular olmak üzere Spotify’ın başarı hikayesi anlatılacak. Dizinin yönetmeni, Per- Olav Sorenson olacak. Bu arada Netflix, dizinin yayın tarihini henüz açıklamadı.

Pantone 2020 Yılının Rengini Seçti

Pantone 2020 Yılının Rengini Seçti: Klasik Mavi

Pantone Renk Enstitüsü 2020’de öne çıkacak rengi belirledi. Pantone, 2020 yılının rengini güven yakınlık ve bağ kurmaya karşı özlemi temsil eden bir ton olan Klasik Mavi (Classic Blue) olarak belirledi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Future Booster Etkinliği

Future Booster Etkinliği 11 Aralık’ta

“Teknoloji Haberleri”ne Branding Türkiye’nin sponsor olduğu etkinliklerle devam ediyoruz. Birçok etkinlik organize eden ve bu yönüyle aktif bir öğrenci kulübü olma özelliği taşıyan YTÜ Kalite Ve Verimlilik Kulübü, 11 Aralık’ta Future Booster Etkinliği’ni gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yerli Market Haftası

Yerli Market Haftası 10 – 11 Aralık’ta

“Teknoloji Haberleri”ne Branding Türkiye’nin sponsor olduğu etkinliklerle devam ediyoruz. İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) ve PİN Grup organizasyonuyla bu yıl 5. kez kapılarını açacak olan Yerli Market Haftası (YMH), 10-11 Aralık 2019 tarihlerinde WOW Convention Center‘da gerçekleşecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Lojistik Ve Taşımacılık Etkinliği

Lojistik Ve Taşımacılık Etkinliği 16 Aralık’ta

“Teknoloji Haberleri”ne Branding Türkiye’nin sponsor olduğu etkinliklerle devam ediyoruz. Birçok etkinlik organize eden ve bu yönüyle aktif bir öğrenci kulübü olma özelliği taşıyan DEMK (Doğuş Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü), 16 Aralık’ta 13. Sektör Günleri’ni gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Temsa Üretime Ara Verdi

Temsa Üretime Ara Verdi

Dünya Gazetesi‘nin haberine göre yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üreten Temsa üretimi durdurdu. Ancak bu durum geçici gibi gözüküyor. Zira yapılan açıklamada şirketin 23 Aralık tarihine kadar üretim yapmayacağı ifade edildi. Bu süreçte fabrikada stok sayımı yapılacağı da edinilen bilgiler arasında.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayaküstü Kariyer Etkinliği

Ayaküstü Kariyer Etkinliği 18 Aralık’ta

“Teknoloji Haberleri”ne Branding Türkiye’nin sponsor olduğu etkinliklerle devam ediyoruz. Yıldız İşletme Kulübü tarafından organize edilmiş olan Ayaüstü Kariyer Etkinliği, 18 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Etkinliğin temel misyonu üniversite öğrencilerine Türkiye’nin önde gelen firmalarını tanıma ve deneyimleme imkanı sunmak. Bu durum aynı zamanda üniversitelilere, profesyonel iş yaşamına başlamadan önce sektörel bilinç ve network avantajı da sağlıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Instagram Hikayelere Kartlar

Instagram Hikayelere Kartlar Özelliği Geldi

Popüler sosyal ağ Instagram’da yeni bir gelişme var. Zaten birçok özelliğe sahip olan Instagram hikayelere kartlar özelliği de eklendi. Bir süredir test aşamasında olan Kartlar özelliğiyle kullanıcılar, sevdiklerine hoş sürprizler yapabilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Türkiyeden 455 Bin Kredi Kartı Çalındı

Türkiye’den 455 Bin Kredi Kartı Bilgisi Çalındı

ZDNet tarafından ortaya atılan, inanılması güç ama bir o kadar da ürkütücü iddiaya göre hackerlar, Türkiye’den 455 bin kredi kartı bilgisini çaldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam ST Endüstri Radyo

Mürsel Ferhat Sağlam ST Endüstri Radyo’ya Konuk Oluyor

“KOBİ’lerin Radyosu” mottosuyla yayınlarını sürdüren ST Endüstri Radyo’da, Hakan Ömer Gider‘in hazırlayıp sunduğu Etekteki Taşlar programının bu haftaki konuğu, Branding Türkiye‘nin Sahibi Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam oluyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İnteraktif İnsan Kaynakları Semineri

İnteraktif İnsan Kaynakları Semineri 14 Aralık’ta

“Teknoloji Haberleri”ne Branding Türkiye’nin sponsor olduğu etkinliklerle devam ediyoruz. 2006 yılında Endüstri Mühendisliği Kulübü adıyla kurulan ve 2013 – 2014 yıllarına kadar da bu isimle anılan kulüp o tarihten sonra Endüstri ve Verimlilik Kulübü olarak anılmaya başlanmıştır. Böylece üye profilini genişleten kulüp, farklı bölümlerden öğrencilere de kapılarını açma fırsatı yakalamıştır. Çeşitli etkinlikler, eğitimler ve zirvelerle sektörün önde gelen firmalarını Eskişehir’de ağırlayan kulüp 14 Aralık 2019 tarihinde yılın 2. etkinliğini gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Greta Thunberg

Time “Yılın İnsanı”nı Seçti: Greta Thunberg

Dünyanın en popüler ve bilinen yayınlarından biri olan TIME “Yılın İnsanı”nı 2019 için seçti. 1927 yılından bu yana Yılın İnsanı’nı seçen Time Dergisi bu sene o unvanı iklim aktivisti “Greta Thunberg”e verdi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Aralık 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 2. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Aralık 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Aralık 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.