Amerikalı renk şirketi Pantone 2020 yılının rengini belirledi. Buna göre 2020’nin favori rengi Klasik Mavi olacak. 

Pantone Renk Enstitüsü 2020’de öne çıkacak rengi belirledi. Pantone’a göre 2020 yılının rengi; güven yakınlık ve bağ kurmaya karşı özlemi temsil eden bir ton olan Klasik Mavi (Classic Blue) olacak.

Pantone 2020 Yılının Rengini Belirledi

2019’un son ayına girdiğimiz bu günlerde hemen her yerde 2020’nin trendlerinin açıklandığını görüyoruz. Her uzman, her firma, her sektör, her kurum, her marka, her mecra kendi perspektifinden bir sonraki yılın trendlerini açıklıyor.

Klasik Mavi

Pantone Renk Enstitüsü de gelenek haline gelen “yılın rengi” ile ilgili açıklamasını geçtiğimiz günlerde yaptı. Özetle, Pantone, her sene olduğu gibi gelecek yılın trend rengini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre tüm dünya tarafından merakla beklenen 2020 yılının rengi Klasik Mavi olarak açıklandı.

Pantone Renk Enstitüsü Genel Müdürü Leatrice Eiseman konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Etrafımızdaki dünyaya baktığımızda, çok fazla huzursuzlukla yaşadığımızı, bazı günlerde güvende hissetmediğimizi biliyoruz. Mavi her zaman sakinliği ve güvenilirliği temsil eder. Güvenebileceğiniz bir renk.”

Yılın Rengi: Klasik Mavi

Evet, Pantone Renk Enstitüsü tarafından 2020’nin trend rengi belirlendi; Klasik Mavi (Classik Blue)… Peki bu renk ne gibi anlamlar taşıyor?

Bu sorunun yanıtını bir süre önce Branding Türkiye’de vermiştik. Zira Branding Türkiye’nin ilgiyle takip edilen yazı dizilerinden biri olan Pazarlama Ve Renklerde yer verdiğimiz “Mavi Etkisi” adlı makalede mavi renge dair detayları uzun uzadıya anlatmıştık. Buna ek olarak tek renk kullanımında mavi, çoklu renk kullanımında mavi gibi alt başlıklarla makaleyi zenginleştirerek bu renge dair detayları sizlerle paylaşmıştık. Mavi renge dair detayları öğrenmek isterseniz Pazarlama Ve Renkler: Mavi Etkisi başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bu arada Pantone Renk Enstitüsü tarafından belirlenen yılın rengi, o yıl içerisinde birçok sektörde (moda, teknoloji, takı, ev dekorasyon, mimari vs.) etkin bir şekilde kullanılıyor. İşte, Pantone Renk Enstitüsü geçmişte olduğu gibi bu yıl da; yeni yıl için belirlenen renkle ilgili (Klasik Mavi); FedEx, Adobe ve The Inside ile ortak çalışmalar gerçekleştirecek. Ve bu çalışmalar kapsamında Klasik Mavi tonuna sahip eşyalar piyasaya sürülecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.