Son yıllarda internet tarihinin en çok ses getiren kesintilerinden biri 4 Ekim 2021’de oldu. Türkiye saati ile 18:40’ta başlayan ve uzun süre devam eden kesintiyi “Büyük Çöküş” olarak adlandırmıştık. Peki Facebook, Instagram ve Whatsapp’ın kesintiye uğramasına sebep olan Büyük Çöküş niye oldu?

4 Ekim 2021’de akşam üzeri (TSİ 18:40) başlayan Facebook, Instagram ve Whatsapp’taki kesinti akabinde kaleme aldığım yazıda yaşananlara dair tüm detayları aktarmaya çalıştım. Oldukça detaylı bir bilgi aktarımı ve derleme yaptığım için aynı detayları tekrarlamayacağım.

Eğer “büyük çöküş” olarak adlandırdığım Facebook ve Facebook’a bağlı sosyal ağlarla alakalı kesinti kriziyle ilgili tüm her şeyi öğrenmek istiyorsanız Whatsapp Facebook Ve Instagram Çöktü (Tüm Detaylar) başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Bu makalede şirket tarafından yapılan açıklamayı aktaracağız.

Büyük Çöküş Niye Oldu?

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahip sosyal ağlardan Whatsapp, Facebook ve Instagram; TSİ 18:40’ta çökünce ve problem saatlerce çözülemeyince hiç şüphesiz birçok kişi sorunun kaynağını merak etti.

Yaklaşık 6-7 saat süren ve gece yarısı ancak çözülebilen problem sonrası resmi blogundan açıklama yayınlayan Facebook, yaşananlara dair; “Günlük operasyonlarında kullandığı sistemlerin de zarar görmesi nedeniyle sorunun hızlı bir şekilde teşhis edilmesini engelledi” açıklamasında bulundu.

Facebook’un Çökme Sebebi

“Mühendislik ekibimiz, veri merkezlerimiz arasındaki ağ trafiğini koordine eden omurga yönlendiricilerindeki yapısal değişikliğin, merkezler arasındaki iletişimi kesintiye uğratan sorunlara neden olduğunu tespit etti. Ağ trafiğinde yaşanan bu kesinti, veri merkezlerimiz arasındaki iletişimi kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizin durmasına sebep oldu. Hizmetlerimiz artık tekrar erişilebilir durumda ve tamamen normale dönmeleri için aktif olarak çalışıyoruz. Bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inandığımızı bir kez daha netleştirmek isteriz. Ayrıca kapalı kaldığımız süre boyunca kullanıcı verilerinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar ve işletmeler, bağlantı kurmak için her gün bize güveniyor. Bu gibi durumların insanların yaşamı üzerindeki etkisi ve hizmetlerimizdeki kesintiler hakkında kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğumuzun farkındayız. Etkilenen tüm kişilerden özür dileriz. Alt yapımızı daha dayanıklı hale getirmek adına, bugün yaşananlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz.”

Evet, Facebook, bizim Büyük Çöküş olarak tanımladığımız kesintiyi bu şekilde açıklıyor. Konuyla ilgili yeni ve güncel açıklama ya da bilgi edinirsek sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bizi Takip Edin

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’yi Facebook ve Instgaram’da takip edebilirsiniz.


Kaynak

  • WebTekno
  • Branding Türkiye Arşiv
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.