Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma indirimlerinin “gerçeği yansıtmadığı” yönünde şikayetler aldıklarını belirterek bu konuda bir açıklama yayınladı. İşte Bakanlığın tüketicileri bilgilendirdiği o metin!

Bugünlerde oldukça gündemde olan Efsane Cuma, Ticaret Bakanlığı’nın da gündeminde! Özellikle e-ticaret markaları tarafından lanse edilen Efsane Cuma vb. yanıltıcı indirimlerle ilgili Ticaret Bakanlığı, resmi web sitesinden bir açıklama yayınladı.

Açıklamanın, kamuoyunu bilgilendirme gayesi bulunuyor. Tüketicileri uyaran bir misyonla yayınlanan bu açıklamada, söz konusu kampanyalarda “belirtilen indirimlerin gerçeği yansıtmadığı” konusuna dikkat çekildiğini de belirtelim.

Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma İndirimlerine Karşı Uyardı

Tüketicilerin genellikle e-ticaret yöntemiyle katıldığı “Efsane Cuma” gibi indirim kampanyalarında mağdur olmaması için dikkat edilmesi gerekenler açıklandı. Bakanlık bu konulara ilişkin de uyarılarda bulunuldu. İşte Bakanlık tarafından yayınlanan açıklamanın tam metni;

“Son dönemde pek çok ürün çeşidinde %60- %70 lere varan indirimlerin yapıldığı iddia edilen “Efsane Cuma İndirimleri” ve benzeri isimlerle adlandırılan alışveriş kampanyaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir pazarlama stratejisi haline gelmiştir.

Tüketicilerin talep ettikleri ürünleri en uygun fiyattan almak istemeleri onlar açısından son derece doğal bir durumdur.

Ancak, firmalar tarafından satış miktarlarını arttırmak amacıyla sıklıkla kullanılan bu ve benzeri kampanyalar hakkında; zaman zaman Bakanlığımıza, “belirtilen indirimlerin gerçeği yansıtmadığı”, “kampanyanın hemen öncesinde ürünlerin fiyatlarının yükseltilerek kampanya döneminde yapılan indirimlerin çok yüksek oranlarda indirim yapıldığı şeklinde yansıtıldığı ve böylelikle tüketicilerin yanıltıldığı” yönünde şikayetler ulaşmaktadır.

Bu kapsamda, tüketicilerimizin çoğunlukla mesafeli satış (e-ticaret) yöntemini kullanarak katıldığı “Efsane Cuma” ve benzeri kampanyalar aracılığıyla aldatılıp yanıltılmaması ve olası mağduriyetlerin yaşanmaması açısından, kamuoyuna uyarıcı bilgiler verilmesinde fayda görülmektedir.”

Efsane Cuma Kampanyaları

Tüketiciler Nelere Dikkat Etmelidir?

Bakanlık, tüketicilere dikkatli olmaları gereken konuları maddeler halinde sıralayarak uyarılarını sürdürdü. İşte Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan ve özellikle bu tarz kampanya süreçlerinde önem arz eden “tüketiciler nelere dikkat etmelidir?” konusuna dair detaylar;

  • Özellikle mesafeli yöntemle gerçekleştirilecek alışverişlerde, alışveriş yapılması düşünülen internet sitesinde satıcının ticari unvanı, adresi, sabit telefonu, MERSİS numarası, ETBİS kaydı gibi bilgilerin olup olmadığı kontrol edilmeli, internet veya telefon ile yapılacak alışverişlerde satıcı hakkında arama motorlarında kısa bir ön inceleme yapılarak haklarında yapılan yorumlar incelenerek önceki işlemlerine ilişkin fikir sahibi olunmalıdır.
  • Tüketiciler tarafından benzer mecralardan ürünün önceki ve mevcut yaklaşık fiyatının araştırılması, gerçekçi olmayan fiyatlara veya indirimlere dikkat edilmesi gibi işlemler oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır.
  • Alışveriş yapılan internet sitesinin orijinal adının adres çubuğunda kurumsal sayfasında yer aldığı gibi olmasına dikkat edilmeli. Sahte veya taklit bir site olması ihtimaline karşı site adı kontrol edilmelidir.
  • Sosyal medyada karşılaşılan tanıtım ve ilanlar aracılığıyla ulaşılan sitelerin taklit olması ihtimaline karşı satıcının kendi sitesinden ürün alımı tercih edilmelidir.
  • İnternet üzerinden yapılacak alışverişlere ilişkin ödeme işlemlerinde ödemenin “SSL sertifikalı” veya “3D güvenli” ödeme seçenekli kanallardan yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • Satıcının ödeme yapılmadan önce vermekle yükümlü olduğu ön bilgiler mutlaka dikkatlice okunmalıdır. Mesafeli sözleşmelerin ayrılmaz bir parçası olan ön bilgileri görmeden veya ayrıntılı okumadan ödeme yapılmaması da karşılaşılabilecek pek çok mağduriyeti önleyecektir.

Mağduriyet Durumunda Tüketiciler Ne Yapacak?

Bakanlık, söz konusu indirim kampanyalarının oluşturacağı mağduriyetleri göz önüne alarak tüketicileri bu konuda da uyardı. İşte Bakanlık tarafından açıklanan ve tüketicilerin ne yapmaları gerektiğini belirten o bilgilendirme;

“Tüketicilerimiz firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tanzim edilmesi amacıyla değeri 8.480 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, değeri 8.480 TL ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurmalıdır.

Bununla birlikte, yanıltıcı indirim yapıldığını düşünen tüketicilerin bu durumu, indirim öncesi ve sonrası fiyat görselleri ile birlikte, Bakanlığımıza bildirmesi önem arz etmektedir. Gerek dürüst ve adil bir ticari ortamın tesis edilmesi gerekse tüketicilerin menfaatlerinin korunması açısından yanıltıcı indirim kampanyası yapan satıcılar hakkında Bakanlığımızca gerekli tüm idari işlemler uygulanacaktır.”


💡 E-Ticarette Monitoring

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.