Türkiye Bankalar Birliği tarafından kamuoyuna yapılan açıklamaya göre Türk bankaları JCR Avrasya’nın yüzde 85,05’lik çoğunluk hissesini satın aldı. 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) internet sitesi üzerinden kamuoyuyla paylaştığı bir son dakika bilgisine göre Türkiye’nin öncü finans kuruluşları, JCR Avrasya’nın çoğunluk hissesini satın aldı. %85,05 oranla JCR Avrasya’nın sahibi olan Türkiye, bu sayede yerli bir kredi derecelendirme kuruluşuna sahip oldu.

Bilindiği üzere uluslararası ekonomide, kredi derecelendirme kuruluşlarının ağırlığı bir hayli fazla. Zira bu kuruluşlar herhangi bir ülkeye dair kredi derecelendirmesi yaptıklarında o ülkedeki döviz kurundan, yatırım ekosistemine kadar birçok parametreyi etkileyebiliyorlar. Bu yüzden Türkiye’nin JCR Avrasya hamlesi sevindirici diyebiliriz.

Bu arada JCR Avrasya, yeni yönetim ekibi ile birlikte, derecelendirme faaliyetlerinin kapsamını önemli ölçüde genişleterek özel sektör tahvil piyasasının gelişimine ve Türk şirketlerinin finansal yapılarının güçlendirilmesine de katkı sağlayacak.

Türk Bankaları JCR Avrasya’nın %85’ini Aldı

Japan Credit Rating Agency Ltd. (JCR) Avrasya’nın %85,05 hissesi, Türk bankaları tarafından kurucu ortaklardan satın alındı. Yeni ortaklık, finansal piyasalardan borçlanmak isteyen şirketlerin kredi değerliliğini tespit edecek. Kredi notu sayesinde kaynaklar daha verimli kullanılarak, ekonomi ile ilgili hedeflenen sağlıklı büyüme de sağlanmış olacak.

JCR Avrasya’nın Satın Alınması Niye Önemli?

Uluslararası niteliğe, bilinirliğe ve tecrübeye sahip JCR Avrasya ile yapılan bu stratejik ortaklık, ulusal derecelendirme şirketinin faaliyetlerinin kısa sürede uygulamaya geçmesi ve uluslararası piyasalarda tanınırlığı için avantaj sağlayacak.

Ulusal derecelendirme kuruluşu özellikle risk yönetimi ve borçlanma piyasalarının etkinliği açısından önemli bir görev üstlenerek yerel şirketlerin kredi derecelendirilmesi konusunda daha aktif olacak. Buna ek olarak kredi notu kullanımının yaygınlaşmasıyla finansal kaynaklar daha etkin dağıtılacak. Ayrıca sürdürülebilir büyümeye katkı sağlanacak.

JCR Avrasya’nın Ortakları

Kredi Derecelendirme Kuruluşu JCR Avrasya‘nın ortaklık yapısını gösteren tabloyu sizler için aktarıyoruz. TBB‘de yayınlanan tabloda ortaklar ile bu firmaların ortaklık oranı yer alıyor. İşte JCR Avrasya’nın ortakları;

JCR Avrasya Ortakları
*%6,00 ve %2,86 olarak belirtilen oranlar sırasıyla %5,9999 ve %2,8559’dan yuvarlanmıştır.
**Birlikler alfabetik, bankalar 30.09.2019 tarihi itibariyle aktif büyüklüğüne göre sıralanmıştır
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.