Marriott Hotel Zinciri’ne Siber Saldırı: 500 Milyon Misafirin Bilgileri Çalındı

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olarak bilinen Marriott, geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradı. Saldırı sırasında 500 milyon misafirin rezervasyon veritabanında yer alan kimlik bilgileri çalındı.

Bu bilgilerin yanı sıra güvenlik açığı sebebiyle bazı misafirlerin pasaport ve kredi kartı bilgilerinin de ele geçirildiği belirtildi.  Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde 7 bine yakın otel işleten Maryland merkezli grup Marriott Hotel, siber saldırıya uğradı.

19 Kasım 2018’de gerçekleşen saldırıda otelin veritabanına ait tüm şifrelerin kırıldığı ve  konukların bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı.  Euronews’in haberine göre saldırı sonrasında ilk açıklama Marriott Hotel Grubu Başkanı Arne Sorenson’dan geldi. Sorenson: “Marriott’a Eylül 2018’de bir siber saldırı girişimi olduğunu fark ettik ve bu girişimden sonra güvenlik önlemlerini daha da arttırdık. Ne yazık ki birileri Marriott’un şifrelerini kırdı ve konuk rezervasyon veritabanına erişti. Tüm misafirlerimizden özür diliyoruz.” şeklinde konuştu. Ayrıca Sorenson, bazı konukların kredi kartları ve pasaport bilgilerinin de bu saldırıyla çalındığını, misafirlerin mağduriyetlerini gidermek için geniş çaplı bir  çalışma başlattıklarına dile getirdi.

Otel misafirlerinin yaşadığı sorunları gidermek ve sorularını cevaplamak için Marriott International tarafından  https://answers.kroll.com/ adında bir internet sitesi kuruldu. Site üzerinden misafirlere  “Marriott misafirlerine değer verir ve kişisel bilgilerin korunmasının önemini anlar. Konuk rezervasyon veritabanını içeren bir veri güvenliği olayını araştırmak ve ele almak için önlemler aldık, sorularınızı yanıtlamak için buradayız.” mesajı verildi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir