Marriott Hotel Zinciri’ne siber saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında 500 milyon misafirin rezervasyon veritabanında yer alan kimlik bilgilerinin çalındığı öğrenildi.

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olarak bilinen Marriott Hotel, geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradı. 19 Kasım’da gerçekleşen siber saldırı sırasında 500 milyon misafirin rezervasyon veritabanında yer alan kimlik bilgileri çalındı. Buna ek olarak bazı kişilerin pasaport bilgileri ile kredi kartı bilgilerinin de çalındığı öğrenildi.

Marriott Hotel Zinciri’ne Siber Saldırı

Dünyanın en büyük ve bilinen otel zincirlerinden biri olan Marriott Hotel ile ilgili skandal bir haber kamuoyunun gündemine oturdu. Buna göre; Marriott Hotel Zinciri‘ne siber saldırı düzenlenerek otelin 500 milyon misafirine ait kimlik bilgilerinin rezervasyon veritabanından çalındı. Bunun yanı sıra güvenlik açığı sebebiyle bazı misafirlerin pasaport ve kredi kartı bilgilerinin de ele geçirildiği öğrenildi.

Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde 7 bine yakın otel işleten Maryland merkezli Marriott Hotel, bu siber saldırı neticesinde ciddi bir krizle karşı karşıya kalmış oldu. 19 Kasım 2018’de gerçekleşen saldırıda otelin veritabanına ait tüm şifrelerin kırıldığı ve  konukların bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı.  Euronews’in haberine göre saldırı sonrasında ilk açıklama Marriott Hotel Grubu Başkanı Arne Sorenson’dan geldi. Sorenson konuya ilişkin şöyle bir açıklama yaptı;

“Marriott’a Eylül 2018’de bir siber saldırı girişimi olduğunu fark ettik. Ve bu girişimden sonra güvenlik önlemlerini daha da arttırdık. Ne yazık ki birileri Marriott’un şifrelerini kırdı ve konuk rezervasyon veritabanına erişti. Tüm misafirlerimizden özür diliyoruz.”

Sorenson ayrıca bazı konukların kredi kartları ve pasaport bilgilerinin de bu saldırıyla çalındığını ifade etti ve misafirlerin mağduriyetlerini gidermek için Marriott Hotel olarak geniş çaplı bir çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Marriott, misafirlerinin yaşadığı sorunları gidermek ve saldırıdan etkilendiğini düşünen kişilerin sorularını cevaplamak için bir site kurdu. Marriott International tarafından kurulan  https://answers.kroll.com/ adlı internet sitesi aracılığıyla isteyenler şirketten direkt bilgi alabilecek.

Kurulan web sitesi üzerinden misafirlere; “Marriott misafirlerine değer verir ve kişisel bilgilerin korunmasının önemini anlar. Konuk rezervasyon veritabanını içeren bir veri güvenliği olayını araştırmak ve ele almak için önlemler aldık, sorularınızı yanıtlamak için buradayız.” mesajı verildi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.