Instagram özelinde üçüncü parti bir uygulama olan SocialCaptain binlerce kullanıcının canını sıkacak bir hataya imza attı. Hatta öyle ki; bu uygulama yüzünden Instagram şifrenizi değiştirmeniz gerekebilir. 

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram için geliştirilen üçüncü parti bir uygulama, binlerce Instagram kullanıcısının başını ağrıtacak gibi görünüyor. Zira SocialCaptain adlı bu uygulamayı kullanan birçok Instagram kullanıcısının şifre vs. bilgileri açığa çıkmış olabilir.

Peki bu durum nasıl gerçekleşti? Bu soruya yanıt vermeden önce SocialCaptain uygulamasına / web sitesine kısaca değinmek iyi olabilir diye düşünüyoruz.

Teknoloji ağırlıklı içerikleriyle bilinen ve online yayıncılığın önemli mecralarından biri olan TechCrunch tarafından paylaşılan bir haberle birlikte ortaya çıkan gerçek, binlerce Instagram kullanıcısını yakından ilgilendiriyor desek yeridir. Peki SocialCaptain nedir? İşte detaylar!

SocialCaptain Ugulaması Nedir?

SocialCaptain; Instagram özelinde, kullanıcıların takipçi / etkileşim elde ettikleri üçüncü parti bir uygulama / web sitesi şeklinde özetlenebilir.

Social Captain Nedir

Bu web sitesini kullanmak isteyen kullanıcılar, öncelikle Instagram hesaplarını SocailCaptain’e bağlamalı. Bunun içinse kullanıcıların, uygulamaya Instagram bilgilerinin yazması gerekiyor. Yani Instagram’a giriş yapar gibi bu uygulamayı kullanmak için de kullanıcı adı ve şifre verilmesi gerekiyor.

Bu Uygulama Yüzünden Hesabınız Tehlikede Olabilir

Evet, kullanıcılar SocialCaptain adlı siteyi kullanmak için bu şekilde giriş yapıyordu. Fakat bu durum binlerce kullanıcı için tehlikeli bir hal aldı. Zira TechCrunch tarafından paylaşılan habere göre SocialCaptain, Instagram hesaplarının şifrelerini korunmamış düz metinler şeklinde saklıyordu. Buna ek olarak web sayfası kaynak kodunu SocialCaptain profil sayfalarında görüntüleyen kullanıcılar, hesaplarını platforma bağladıkları müddetçe Instagram kullanıcı adlarını ve hatta Instagram şifrelerini aleni ve düz bir şekilde görebiliyorlardı.

Kısacası oluşan bir web sitesi hatası nedeniyle; bir SocialCaptain kullanıcısı profiline giriş yapmaya gerek kalmadan, bilgilerine erişebildi. Kullanıcı hesabının kimlikleri genellikle ardışık olması nedeniyle, herhangi bir kullanıcının hesabına ulaşmak ve bu vesileyle o kullanıcının şifre ve diğer hesap bilgilerine erişmek kolayca mümkün oldu.

Konunun gündeme gelmesiyle SocialCaptain konuyla ilgili hızlı bir önlem aldı. Şirketin Genel Müdürü Anthony Rogers yaşanan duruma ilişkin bir de açıklama yaptı. İşte o açıklama;

“Yaptığımız analiz, sorunun, hesapların üçüncü taraf e-posta hizmetiyle kimlik doğrulaması olmadan geçici olarak erişilebilir hale getirildiği son haftalarda ortaya çıktığını gösteriyor”

Dipnot:

SocialCaptain uygulamasını en az bir kez kullanmış olsanız dahi Instagram şifrenizi değiştirmenizi öneririz. Ayrıca Instagram hesabınızda telefon doğrulaması gibi güvenliği artırıcı faktörleri de aktif etmenizde yarar var.


💡 Etkili Instagram Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.