Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2024)!

Ocak ayının üçüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2024)

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Ocak 2023)

Bu haftanın (15 – 21 Ocak 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Startup Talks Buluşmaları Devam Ediyor
  • Uluslararası Rapor – 2023 Yayınlandı
  • E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları Etkinliği
  • New Mexico’da Dinazor Keşfi
  • Emmy Ödülleri Gerçekleşti
  • Gösterge Değerleri Raporu
  • Avrupa’da En Çok Satılan Otomobiller
  • Türkiye’nin İlk Astronotu Uzayda
  • Japonya’dan Bir İlk

Ocak ayının ikinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!

Startup Talks Buluşmaları Devam Ediyor

Startup Talks, Co-Founder Academy tarafından düzenlenmeye Synergia ve Co-Founder.Work iş birliğiyle devam ediyor. Branding Türkiye’nin desteklediği Startup Talks buluşmalarında bu hafta, TEINN & COLINN Kurucusu Ali Osman Büyükkarabacak moderatörlüğünde Miafon Kurucu Ortağı Hulusi Şirikçi ve Nar Fon Kurucu Ortağı Dr. Gökhan Alpen ile bir araya geliyor.

Uluslararası Rapor – 2023 Yayınlandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Dünya geneli 80 binden fazla medya platformunu portföyünde barındıran ve 30 dilde yayın imkânı sunan Avrupa merkezli küresel içerik pazarlama platformu WhitePress tarafından hazırlanan “SEO ve İçerik Pazarlamasının Durumu: Uluslararası Rapor 2023” yayınlandı. Küresel çapta alanının en iyisi olan 57 dijital pazarlama uzmanının görüş bildirdiği raporda Türkiye’yi temsilen Mürsel Ferhat Sağlam yer aldı. İngilizce, Almanca, Türkçe başta olmak üzere birçok dilde yayınlanan rapor tüm dünyada erişime açıldı.

E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları Etkinliği

Adana ve çevresindeki KOBİ ve girişimciler için güzel bir haberimiz var! 30 Ocak 2024 tarihinde Adana’da E-Ticaret Sohbetleri ve Eğitimleri gerçekleşecek. 1 gün sürecek olan “Ticimax İle E-Ticarete Başlıyorum Eğitimi” ile başlayacak olan günün akabinde “E-Ticarette Başarılı Olmanın Yolları Etkinliği” düzenlenecek. Ücretsiz ve genel katılıma açık olan bu eğitim ve etkinlikte a’dan z’ye e-ticarete başlangıç süreçlerine dair bilgi ve deneyim paylaşımında bulunulacak. Uygulama içeren eğitim kapsamında katılımcılara web sayfası yaptırılacak. Böylece katılımcılara e-ticaret deneyimi sağlanmış olacak. Devamını oku

New Mexico’da Dinazor Keşfi

“Dinozorların Kralı” olarak bilinen T-Rex’in 71 milyon yıl önce yaşamış olan ve “Tyrannosaurus Mcraeensis” olarak isimlendirilen bilinen en yakın akrabası New Mexico’da tespit edildi. Bulgular, yıllar önce batı New Mexico’dan toplanan ve New Mexico Doğa Tarihi ve Bilim Müzesi’nde (NMMNHS) sergilenen kısmi bir kafatasına dayanıyor.

Emmy Ödülleri Gerçekleşti

Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 75’incisi düzenlenen Emmy Ödülleri’nin kazananları belli oldu. Los Angeles’taki Peacock Tiyatrosu’nda gerçekleşen ödül töreni, Hollywood’daki grev nedeniyle ertelenmişti. Succession ve The Bear dizileri 6 ödül kazanarak geceye damga vururken Beef dizisi ise 5 ödül kazandı. Törenin sunucusu Anthony Anderson oldu.

Gösterge Değerleri Raporu

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Yüksek Öğretim Kalite Kurulu’nun açıkladığı “Gösterge Değerleri Raporu”na göre Türkiye’de 2018-2022 yılları arasındaki 5 yılda 1 milyon 957 bin üniversite öğrencisi okulu bıraktı.

Avrupa’da En Çok Satılan Otomobiller

Avrupa’da 2023 yılında en çok satılan otomobil modelleri ve markaları açıklandı. Tesla Model Y, 254.822 adet ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 235.893 Dacia Sandero yer aldı. Listenin üçüncü sırasında ise 206.438 adet ile Volkswagen T-Roc bulunuyor.

Türkiye’nin İlk Astronotu Uzayda

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu SpaceX’e ait uzay aracı, ABD yerel saatiyle 16.49’da (TSİ 00.49) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı. 14 gün boyunca ISS’de 13 farklı bilimsel çalışma yapacak olan Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü ise “İstikbal Göklerdedir” oldu.

Japonya’dan Bir İlk

Japonya, SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) adlı uzay aracı ile Ay yüzeyine yumuşak iniş yaptı. Böylece ABD, Rusya, Çin ve Hindistan’ın ardından Japonya, Ay’a iniş gerçekleştiren 5. ülke olmayı başardı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2024) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Ocak 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


HAFTANIN PODCASTİ


Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.