Linkedin Profesyonellerinden Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler

Üniversite hazırlık süreci tamamlandı, sınav bitti şimdi sıra geldi üniversite tercihi yapmaya. Bu süreçte işinizi kolaylaştırmak için Linkedin’de sektör profesyonellerine geçmişe dönme şansınız olsaydı hangi bölümü tercih edersiniz diye sordum. Onlar da cevapladı. Hatta cevaplamayı sürdürüyorlar. 

Üniversite tercih dönemi insanın tüm hayatını etkileyen bir dönemdir. Yaklaşık 13 yıl önce ilk üniversiteme başladığımda 17 yaşındaydım. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü‘nde okudum. Bu tercihi yapma sürecim farklı bir makale konusu olduğu için şimdilik ara veriyorum. Çünkü bu içeriği tercih sürecinde olan üniversiteli olmaya aday gençler için hazırladım.

Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat

Tercih dönemi başladı. Diğer bir ifadeyle tüm hayatınızı etkileyecek dönemdesiniz. Türkiye’de 200’den fazla üniversite var. İnternet çok yaygın. Ayrıca sosyal medya diye bir şey var. Rehber öğretmenler, tercih robotları, uzmanlar, televizyonlar, gazeteler, dijital portallar, online dergiler, haber siteleri vs. üniversite tercihlerine yönelik bilg ve içerik yayınlıyorlar.

Peki hangi üniversiteyi ve hangi bölümü tercih edeceğinize karar verebildiniz mi?

Hayır dediğinizi duyar gibiyim…

Unutmayın, en iyi ve parazitsiz bilgi o deneyimi daha önce yaşamış olan kişiyle iletişim kurarak elde edilir. Bu nedenle Linkedin’deki bağlantılarıma, geçmişe dönüp üniversite tercihi yapacak olsanız nasıl davranırdınız odağında bir soru yönelttim. Onlar da cevapladı. Hatta cevaplamayı sürdürüyorlar. O yüzden bu içeriği sık sık kontrol etmenizi öneririm.

Linkedin Profesyonellerine Sorduk

Geçenlerde Linkedin’de sektör profesyonellerine yönelttiğim bir soru vardı. Soru şöyleydi;

Üniversite tercihleri başladı. Şimdi herkese bir sorum var. Eğer geçmişe dönüp üniversite tercihi yaptığınız güne dönebilseydiniz kendinize ne önerirdiniz?

Bu postu gören birçok kişi yorumlarıyla sorduğum soruya katkı sağladı. Hala da yorum gelmeye devam ediyor. Büyük çoğunluk, o yıllarda yaptığı tercihin yeterince doğru olmadığını düşünüyor. Biraz da pişmanlık duyuyorlar. Sektöre yıllarını vermiş kişilerden, üniversiteden yeni mezun olmuş kişilere kadar herkes kendi deneyimini anlattı. Umarım bu paylaşımın sizlere bir faydası olur.

DİPNOT

Yorumları okumak için Linkedin profiliniz olması gerekiyor. Profesyonel hayata atıldığınız bu günlerde size tavsiyem kendinize hemen bir Linkedin profili açmanız. Şimdi Linkedin nedir? diye merak ediyorsunuz. Buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Branding Türkiye’yi ise buradan takip edebilirsiniz. Bu arada halkla ilişkiler, medya, reklam, iletişim, pazarlama, marka vb. alanlarda tercih yapacaklar için özel bir içerik hazırlamayı düşünüyorum. Ancak bu süreçte bana direkt ulaşıp sorularınızı yöneltebilirsiniz. Twitter, Linkedin ve Instagram‘dayım.

DİPNOT

Yazıyı bitirirken özellikle üniversite tercihleriyle ilgili bilgi paylaşımına ihtiyacınız varsa Twitter’da @Matematikci_Bob adlı sayfayı takip etmenizi öneririm.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir