Linkedin Profesyonellerinden Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler

Üniversite hazırlık süreci tamamlandı. Yani sınavlar bitti. Şimdi sıra geldi üniversite tercihi yapmaya. Bu süreçte işinizi kolaylaştırmak için Linkedin’de sektör profesyonellerine geçmişe dönme şansınız olsaydı hangi bölümü tercih edersiniz diye sordum. Onlar da cevapladı. İşte Linkedin profesyonellerinden üniversite tercihi yapacaklara öneriler!

Üniversite tercih dönemi insanın tüm hayatını etkileyen en kritik ve önemli dönemdir. Yaklaşık 13 yıl önce ilk üniversiteme başladığımda 17 yaşındaydım. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler Ve Tanıtım Bölümü‘nde okudum. Bu tercihi yapma sürecim farklı bir makale konusu olduğu için şimdilik ara veriyorum. Çünkü bu içeriği tercih sürecinde olan yani üniversiteli olmaya aday gençler için hazırladım.

Üniversite Tercihleri Başladı

Üniversite tercihi için karar dönemi başladı. Yani deyim yerindeyse tüm hayatınızı etkileyecek, kritik bir dönemdesiniz.

Türkiye’de 200’den fazla üniversite var. Ve günümüzde internet çok yaygın. Ayrıca sosyal medya diye bir şey var. Rehber öğretmenler, tercih robotları, uzmanlar, televizyonlar, gazeteler, dijital portallar, online dergiler, haber siteleri vs. hepsi üniversite tercihlerine yönelik bilgi ve içerik yayınlıyorlar.

Peki hangi üniversiteyi veya hangi bölümü tercih edeceğinize karar verebildiniz mi?

Hayır dediğinizi duyar gibiyim…

Unutmayın, en iyi ve parazitsiz bilgi o deneyimi daha önce yaşamış olan kişiyle iletişim kurarak elde edilir. Bu nedenle Linkedin’deki bağlantılarıma, geçmişe dönüp üniversite tercihi yapacak olsanız nasıl davranırdınız odağında bir soru yönelttim. Onlar da cevapladı. Hatta cevaplamayı sürdürüyorlar. O yüzden bu paylaşımı sık sık kontrol etmenizi öneririm.

Linkedin Profesyonellerinden Tavsiyeler

Geçenlerde Linkedin’de sektör profesyonellerine yönelttiğim soru şöyleydi;

Üniversite tercihleri başladı. Şimdi herkese bir sorum var. Eğer geçmişe dönüp üniversite tercihi yaptığınız güne dönebilseydiniz kendinize ne önerirdiniz?

Bu postu gören birçok kişi yorumlarıyla sorduğum soruya katkı sağladı. Hala da yorum gelmeye devam ediyor. Büyük çoğunluk, o yıllarda yaptığı tercihin yeterince doğru olmadığını düşünüyor. Biraz da yaptıkları tercihler nedeniyle pişmanlık duyuyorlar. Sektöre yıllarını vermiş kişilerden, üniversiteden yeni mezun olmuş kişilere kadar herkes kendi tercih deneyimini bu postun altında anlattı.

O nedenle Linkedin profesyonellerinden üniversite tercihi yapacaklar için önem arz eden bu paylaşımı dikkatlice takip etmenizi öneriyorum. Zira bu paylaşımın tercih sürecinde size büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Linkedin’de Misiniz?

Yorumları okumak için Linkedin profiliniz olması gerekiyor. Profesyonel hayata atıldığınız bu günlerde size tavsiyem kendinize hemen bir Linkedin profili açmanız. Şimdi Linkedin nedir? diye merak ediyorsunuz. Buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Branding Türkiye’nin Linkedin topluluğunu ise buradan takip edebilirsiniz.

Bu arada halkla ilişkiler, medya, reklam, iletişim, pazarlama, marka vb. alanlarda üniversite tercihi yapacaklar için özel bir içerik hazırlamayı düşünüyorum. Ancak bu alanlara yönelik merak ettikleriniz olursa bana direkt ulaşıp sorularınızı iletebilirsiniz. Ben Twitter, Linkedin ve Instagram‘dayım.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir