Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2019)

Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (15 – 21 Temmuz 2019) yine dikkat çekici haberler mevcut. İşte Temmuz’un üçüncü haftasındaki teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Temmuz’un 3. haftasında dijitale ve teknolojiye dair pek çok gelişme yaşandı. Bu hafta yine dünya devi teknoloji firmalarının aksiyonları gündemi epey meşgul etti. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un üçüncü haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2019)”

15 – 21 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerine Hepsiburada ile başlıyoruz. Ardından IMEI kayıt ücretleri hakkındaki habere dair detayları okuyacaksınız. Ardından Çinli Dragonfly’ın kapatılmasına dair haberle devam ettik. Bunlara ek olarak, Alexa‘nın en popüler web sitelerini açıklaması, Chrome’daki açıklara yönelik ödüller, Limbo oyunu hakkında kısa bir bilgi, FBI’ın FaceApp’e yönelik takibatı, DuckDuckGo’nun 40 milyon aramaya ulaşması ve Instagram’ın beğeni özelliğini gizlemesi ile ilgili haberleri de bu haftaki köşemize ekledik.

Son olarak Youtube Music hakkında bilgi verip bu haftayı tamamladık. Görüldüğü üzere gündemimiz yine çok yoğun. O halde hiç vakit kaybetmeden bu haftanın gündemine geçelim.

Hepsiburada B2CDirect İşbirliğiHepsiburada ile B2CDirect İş Birliği Yaptı

Türkiye’nin lider e-ticaret platformlarından olan Hepsiburada, B2CDirect ile bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu sayede Çinli satıcılar, Türkiye pazarına giriş yapmış oldu. Artık Çin’den ürün satın almak isteyen Türkiye’deki kullanıcılar için süreç daha kolay işleyecek. Zira gümrükteki süreci de Hepsiburada ve ortakları karşılayacak.

IMEI İşlem Ücreti - 15 - 21 Temmuz 2019IMEI Kayıt Ücreti 1500 TL Oldu

Akıllı telefonları yurt dışından daha ucuza getirmek tüketicilerin oldukça fazla tercih ettiği bir durum. Ancak yurt dışından gelen akıllı bir cihazın Türkiye’de kullanıma açılması için belirli bir ücretin ödenmesi gerekiyor. Buna IMEI işlemi deniyor. İşte, IMEI ile cihazın kullanıma açılması 2018 yılında 500 TL olarak belirlenmişti. 2019 Haziran ayında ise bu ücret 618 TL’ye çıkarılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre ücret yine değişti. Bu defa IMEI işlemi için ödenmesi gereken tutar 618 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı.

Google Dragonfly - 15 - 21 Temmuz 2019Google’ın Çin’deki Arama Motoru Dragonfly Kapatılıyor

Google’ın Çin için özel olarak ürettiği arama motoru Dragonfly kapatılıyor. Google, uzun zamandır Çin’de faaliyet göstermek için bu projeyi geliştirmeye çalışıyordu. Ancak Çin’deki sansür uygulamalarını bir türlü aşamayan şirket, nihayetinde arama motorunun fişini çekmek zorunda kaldı. Zira Google, Çin pazarına yerleşmeye çalışırken, Çin’den uygulamanın kapatılmasına dair karar çıktı.

Konuyla alakalı olarak Google Kamu Politikası Direktörü Karan Bhatia açıklama yaparak arama motorunun kullanılmasının sonlandırılacağını ifade etti.

Google Chrome Açıkları - 15 - 21 Temmuz 2019Google, Chrome’da Açıkları Bulana Ödül Veriyor

Bu hafta Google’a dair ikinci bir haberimiz var. Google, ara sıra yazılım problemleri, işletim sistemleri ile alakalı sorunlar yaşıyor. Google, yaşanan bu problemleri çözmek amacıyla, sistemde açık bulanlara ödül vereceğini açıkladı.

Teknoloji devi, yazılım hatalarını çözen kişileri ödüllendirecek. Şirket böylece Chrome’da yaşanan güvenlik açıklarını azaltmayı hedefliyor.

En Popüler Web SiteleriTemmuz’un En Popüler Web Siteleri Açıklandı 

Amazon’un yalnızca e-ticaret odağında faaliyet gösteren bir firma olmadığını bilmeyen yoktur. Teknoloji odağında birçok ürün ve araç geliştiren Amazon’un en popüler ürünlerinden biri olan Alexa, geçtiğimiz ay en çok ziyaret edilen internet sitelerini listeledi. Listenin ilk sırasında Google bulunuyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Limbo Oyunu - 15 - 21 Temmuz 2019Limbo Oyunu Ücretsiz Oldu

Limbo oyunu ücretsiz olarak oyuncuların hizmetine sunuldu. Epic Games Store’un bünyesinde bulunan ve oldukça sevilen bir oyun olan Limbo, haftanın ücretsiz oyunu olarak oyun severlere sunuldu. Limbo, bir çocuğun bilinmezliğe yaptığı yolculuğu konu edinen bir oyun. Heyecanlı ve bir o kadar da zeka gerektiren oyun birçok ödül de kazanmıştı.

Yaşlandırma UygulamasıFBI, FaceApp Hakkında Soruşturma Açacak

Son zamanların en çok kullanılan ve popüler uygulaması olan Rusya merkezli FaceApp, popüler olmasıyla birlikte sorunları da beraberinde getirdi.

Fotoğraflarını uygulamaya yükleyen kullanıcılar, efektler ile yaşlanıyor ve yaşlı hallerini sosyal medya hesaplarından paylaşma imkanı bulabiliyorlar. Bu uygulama doğrultusunda FBI soruşturma başlatılması gerektiğini savundu. Senatör uygulamanın Rusya’da bulunduğunu ve kişisel verilerin fazla erişildiği konusunda uyarıda bulundu. Ulusal güvenlik ve mahremiyet konularında riskler barındırdığını belirten Senatör, FBI’ın soruşturma yürütmesi gerektiğini savundu.

Arama Motoru DuckDuckGoDuckDuckGo Günlük 40 Milyon Aramaya Ulaşıyor

Son zamanlarda popülerleşen arama motoru DuckDuckGo’da günde yaklaşık 40 milyon arama yapılıyor. En son Ocak 2019’da yayınlanan raporda arama motorunun kullanım hacmi 34 milyon olarak açıklanmıştı.

Google gibi devlerle karşılaştırıldığında ufak bir arama hacmine sahip gibi gözükse de aslında günlük 40 milyon hiç de azımsanmayacak bir başarı. Bakalım ilerleyen süreçte DuckDuckGo hacmini ne kadar artıracak.

Instagram Beğeni SayısıInstagram Beğeni Sayısını Gizlemeyi Aktif Etti

Instagram geçtiğimiz haftalarda beğenileri gizleyeceğini duyurmuştu. Like sayılarının kullanıcılar üzerinde psikoloji olarak büyük bir etki yaptığını düşünen popüler sosyal ağ, bu konuda önlem alarak beğeni sayılarının kaldırılacağını ilan etmişti.

Beğeni özelliğini gizleme özelliğini test etmeye başlayan Instagram, işe ilk olarak Avustralya ve Japonya’dan başladı. Konuyla alakalı olarak Instagram temsilcisi; “Bu denemenin, paylaşımların kaç beğeni aldığı baskısını ortadan kaldıracağını umuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Özellik yakın zamanda Yeni Zelanda, İtalya, Brezilya gibi ülkelerde de denenecek. Ardından bu özelliğin tüm dünyada aktif edilmesi planlanıyor.

YouTube Music NedirYouTube Music Kullanıma Açıldı

Dünyanın birçok ülkesinde hizmete girmesine karşın, Türkiye’ye yaklaşık 14 ay sonra giriş yapan YouTube Premium, kullanıcılara reklamsız YouTube deneyiminden daha fazlasını sunmayı hedefliyor. Netflix benzeri özgün içeriklerin (dizi/film/belgesel) yer aldığı YouTube Originals‘in yanı sıra Spotify benzeri bir platform olan YouTube Music de YouTube Premium’un içerisinde yer alıyor.

YouTube’a bağlı bir çevrimiçi müzik platformu olarak özetleyebileceğimiz YouTube Music, geniş bir müzik arşivine sahip. YouTube Music’te ayrıca müzik klipleri de gösterilebiliyor. Uygulamanın bir diğer özelliği de şarkı sözünden şarkı bulma imkanı tanıması. Konuya dair detaylı bilgi için buraya tıklayın.

15 – 21 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir