Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2019)

Temmuz ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2019)”

15 – 21 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Temmuz ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Hepsiburada, IMEI Kaydı, DragonFly, Google Chrome, En Popüler Web Siteleri, Limbo, FaceApp, DuckDuckGo, Instagram ve Youtube Music ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Temmuz 2019 - Hepsiburada B2CDirect

Hepsiburada ile B2CDirect İş Birliği Yaptı

Türkiye’nin lider e-ticaret platformlarından olan Hepsiburada, B2CDirect ile bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu sayede Çinli satıcılar, Türkiye pazarına giriş yapmış oldu. Yani artık Çin’den ürün satın almak isteyen Türkiye’deki kullanıcılar için süreç daha kolay işleyecek. Zira gümrükteki süreçlerle Hepsiburada ve ortakları ilgilenecek.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Temmuz 2019 - IMEI Kayıt Ücreti

IMEI Kayıt Ücreti 1500 TL Oldu

Akıllı telefonları yurt dışından daha ucuza getirmek tüketicilerin oldukça fazla tercih ettiği bir durum. Ancak yurt dışından gelen akıllı bir cihazın Türkiye’de kullanıma açılması için belirli bir ücretin ödenmesi gerekiyor. Buna IMEI işlemi deniyor. İşte, IMEI ile cihazın kullanıma açılması 2018 yılında 500 TL olarak belirlenmişti. 2019 Haziran ayında ise bu ücret 618 TL’ye çıkarılmıştı. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre ücret yine değişti. Bu defa IMEI işlemi için ödenmesi gereken tutar 618 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Temmuz 2019 - DragonFly Kapatılıyor

Google’ın Çin’deki Arama Motoru Dragonfly Kapatılıyor

Google’ın Çin için özel olarak ürettiği arama motoru Dragonfly kapatılıyor. Google, uzun zamandır Çin’de faaliyet göstermek için bu projeyi geliştirmeye çalışıyordu. Ancak Çin’deki sansür uygulamalarını bir türlü aşamayan şirket, nihayetinde arama motorunun fişini çekmek zorunda kaldı. Zira Google, Çin pazarına yerleşmeye çalışırken, Çin’den uygulamanın kapatılmasına dair karar çıktı. Konuyla alakalı olarak Google Kamu Politikası Direktörü Karan Bhatia açıklama yaparak arama motorunun faaliyetinin sonlandırılacağını ifade etti.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Temmuz 2019 - Chrome Güvenlik Açığı

Google, Chrome’da Açıkları Bulana Ödül Veriyor

Bu hafta teknoloji devi Google’a dair ikinci bir haberimiz var. Google, ara sıra yazılım problemleri, işletim sistemleri ile alakalı sorunlar yaşıyor. Google, işte bu problemleri çözmek amacıyla, sistemde açık bulanlara ödül vereceğini açıkladı. Teknoloji devi, yazılım hatalarını çözen kişileri ödüllendirecek. Şirket böylece Chrome’da yaşanan güvenlik açıklarını azaltmayı hedefliyor.

En Popüler Web Siteleri

Temmuz’un En Popüler Web Siteleri Açıklandı 

Amazon’un yalnızca e-ticaret odağında faaliyet gösteren bir firma olmadığını bilmeyen yoktur. Teknoloji odağında birçok ürün ve araç geliştiren Amazon’un en popüler ürünlerinden biri olan Alexa, geçtiğimiz ay en çok ziyaret edilen internet sitelerini listeledi. Listenin ilk sırasında Google bulunuyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Temmuz 2019 - Limbo Oyunu

Limbo Oyunu Ücretsiz Oldu

Limbo oyunu ücretsiz olarak oyuncuların hizmetine sunuldu. Epic Games Store’un bünyesinde bulunan ve oldukça sevilen bir oyun olan Limbo, haftanın ücretsiz oyunu olarak oyun severlere sunuldu. Limbo, bir çocuğun bilinmezliğe yaptığı yolculuğu konu edinen bir oyun.

Yaşlandırma Uygulaması

FBI, FaceApp Hakkında Soruşturma Açacak

Teknoloji Haberleri’ne siber güvenlikle ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Son zamanların en çok kullanılan ve popüler uygulaması olan Rusya merkezli FaceApp, popüler olmasıyla birlikte sorunları da beraberinde getirdi.  Geçtiğimiz günlerde FBI bu uygulamayla ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini savundu. Senatör, uygulamanın Rusya’da bulunduğunu ve kişisel verilerin fazla erişildiği konusunda uyarıda bulundu. Ulusal güvenlik ve mahremiyet konularında riskler barındırdığını belirten Senatör, FBI’ın soruşturma yürütmesi gerektiğini ifade etti.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Temmuz 2019 - DuckDuckGo

DuckDuckGo Günlük 40 Milyon Aramaya Ulaşıyor

Son zamanlarda popülerleşen arama motoru DuckDuckGo’da günde yaklaşık 40 milyon arama yapılıyor. En son Ocak 2019’da yayınlanan raporda arama motorunun kullanım hacmi 34 milyon olarak açıklanmıştı. Google gibi devlerle karşılaştırıldığında ufak bir arama hacmine sahip gibi gözükse de aslında günlük 40 milyon arama gayet iyi bir ortalama. Bakalım ilerleyen süreçte DuckDuckGo hacmini ne kadar artıracak.

Instagram Beğeni Sayısı

Instagram Beğeni Sayısını Gizlemeyi Aktif Etti

Teknoloji Haberleri’ne Instagram ile ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Instagram geçtiğimiz haftalarda beğenileri gizleyeceğini duyurmuştu. Like sayılarının kullanıcılar üzerinde psikolojik anlamda olumsuz bir etki yaptığını düşünen popüler sosyal ağ, beğeni sayılarını kaldırmaya karar vermişti. Özelliği test etmek isteyen Instagram, işe ilk olarak Avustralya ve Japonya’dan başladı. Konuyla alakalı olarak Instagram temsilcisi; “Bu denemenin, paylaşımların kaç beğeni aldığı baskısını ortadan kaldıracağını umuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı. Özellik yakın zamanda Yeni Zelanda, İtalya, Brezilya gibi ülkelerde de denenecek. Ardından özelliğin tüm dünyada aktif edilmesi planlanıyor.

YouTube Music Nedir

YouTube Music Kullanıma Açıldı

Teknoloji Haberleri’ni sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle bitiriyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde hizmete girmesine karşın, Türkiye’ye yaklaşık 14 ay sonra giriş yapan YouTube Premium, kullanıcılara reklamsız YouTube deneyiminden daha fazlasını sunmayı hedefliyor. Netflix benzeri özgün içeriklerin (dizi/film/belgesel) yer aldığı YouTube Originals‘in yanı sıra Spotify benzeri bir platform olan YouTube Music de YouTube Premium’un içerisinde yer alıyor.

Konuya dair detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz  (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.