Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz (2019) ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2019)

Temmuz ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2019)”

22 – 31 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Temmuz ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Google Cloud, Google Swipe To Visit, Instagram, Facebook, Biletix, En Popüler Şehir, Gallery Go, Apple, Intel, Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Temmuz 2019), Yazılı Medya İstatistikleri (2018), Branding Türkiye Bundle’da, Branding Türkiye Gather’da, Branding Türkiye ile İskenderun Online İşbirliği ve Branding Türkiye Yazarlarından Dijital Pazarlama Eğitimi ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Google Cloud Yıllık Geliri

Google Cloud’un Yıllık Geliri 8 Milyar Dolar

Google Ceo’su Sundar Pichai, geçtiğimiz günlerde Google Cloud’un yıllık gelirinin 8 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Bu oran, ürünün gelecek yıla dair maddi hedeflerinde de güncellemeye gidilmesine sebep oldu. Buna göre satış takımlarını 3 katı kadar genişletmeyi hedefleyen Google Cloud, bir taraftan da Amazon’un pazardaki en önemli rakibi konumunda yer alıyor.

Google Swipe To Visit Özelliği

Google’dan Swipe To Visit Özelliği

Arama motoru Google, görsel arama sonuçları ile alakalı yeni bilgiler paylaştı. Buna göre görsel arama sonuçları ile web site ziyaretleri daha da kolaylaşacak. Görsel arama yapan kullanıcılar bir web sitesine giderken bu işlemi artık daha kolay gerçekleştirecek. Kısacası arama sonucunda karşısına çıkan görsele tıklayan kullanıcı, isteğine bağlı olarak direkt siteye gidebilecek. Google “Swipe to Visit” özelliğini 2019’un ilk aylarında duyurulmuştu. Dipnot olarak belirtelim, bu özelliğin kullanılabilmesi için web sitelerinin AMP HTML ile kodlanmış olması gerekiyor.

Instagram Sansür

Instagram Alkol ve Sigarayı Sansürleyecek

Instagram, bazı içeriklere sansür getirmeye hazırlanıyor. Buna göre Instagram’da artık alkol ve sigara içeren postlar/reklamlar gösterilmeyecek. Alınan bu önlemle amaçlanan; küçük kullanıcıların alkol ve tütün reklamlarını görmesini engellemek. Yapay zeka yardımıyla gerçekleştirilecek bu sansür yalnıza Instagram’da uygulanmayacak. Aynı yasak Facebook için de geçerli olacak. Facebook’ta sigara vb. odaklı paylaşımlara yönelik böylesi bir önlemin alınmasının sebebi olarak ABD’de sigara kullanımının yaygınlaşmış olması gösteriliyor.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Temmuz 2019 - Facebook'a Ceza

Facebook’a 5 Milyar Dolar Ceza

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook’a, Cambridge Analytica skandalı ile ilgili 5 milyar dolar ceza kesti. ABD Federal Ticaret Komisyonu bu cezayla birlikte Facebook’tan veri koruma çalışmalarını güçlendirmesini de talep ediyor. Buna göre “temelden değişim” ile sıkı bir veri güvenliği sağlanmaya çalışılacak. Bu arada 5 milyar dolarlık ceza Facebook’un gelirinin %9’una denk geliyor. Facebook böyle bir cezayı beklediğini belirterek kasasında 3 milyar dolar ayırdığını açıklamıştı.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Temmuz 2019 - Rekabet Kurumu Biletix

Rekabet Kurumu’ndan Biletix’e Soruşturma

Rekabet Kurumu, Biletix ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği hakkında soruşturma açtı. Biletix’in uçuk fiyatlar ve ekstra masraflar ekleyerek 4054 sayılı kanunu ihlal edip etmediğini tespit etmek amacıyla Rekabet Kurumu tarafından araştırma başlatıldı. Rekabet Kurumu’nun yaptığı araştırmalar doğrultusunda Biletix’in kanunu ihlal edip etmediğine yönelik soruşturma açılmasına karar verdi. Rekabet Kurumu ayrıca TÜRKSAB’a da soruşturma açtı.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Temmuz 2019 - Instagram Antalya

Instagram’ın En Popüler Şehri: Antalya

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili detaylarla devam ediyoruz. Instagram, geçtiğimiz günlerde en çok paylaşım yapılan şehri açıkladı. Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan turizm cenneti Antalya, Instagram’da en çok paylaşım yapılan şehir oldu. Instagram’da en çok paylaşım yapılan şehrin Antalya olması, şehrin popülerliğini daha da artıracaktır. Ayrıca bu gelişme turistleri o bölgeye çekmek için de önemli bir avantaj. 20 milyonun üstünde paylaşım yapılan Antalya’ya 21 Temmuz’dan bu yana 7 milyonu aşkın kişinin hava yoluyla geldiğini de söylemeden geçmeyelim. Instagram’da en çok paylaşılan şehir sıralamasında Antalya’nın ardından Ibiza geliyor. Lüks tatil için tercih edilen Ibiza’nın turizm potansiyeli sosyal medya sayesinde ekstra arttı desek yanlış olmaz.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Temmuz 2019 - Gallery Go

Google’dan Fotoğraf Uygulaması: Gallery Go

Teknoloji devi Google yeni fotoğraf uygulaması Galllery Go’yu tanıttı. Google Fotoğraflar ile fotoğrafların depolanması gerçekleşirken, Gallery Go ise makine öğrenimi ile birlikte fotoğrafları otomatik düzenleyecek. Gallery Go’nun akıllı cihazdaki alan hacmi ise 10 MB. Bu arada Gallery Go uygulamasını indirebilmek için cihazın Android 8.1 veya daha yüksek olması gerekiyor.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Temmuz 2019 - Apple Intel İşbirliği

Apple, Intel’den 1 Milyar Dolarlık Satın Alma Yaptı

Teknoloji şirketi Intel’in geliştirdiği modern çipleri Apple, 1 milyar dolara satın alıyor. Apple ve Intel’in anlaşması 2019’un kış mevsiminde yürürlüğe girecek. Gerçekleşen işbirliği ile birlikte Apple, telif haklarını, çipe ait ekipmanları ve 2 bini aşkın personeli bünyesine katmış olacak. Intel, modern çip teknolojisini Apple’a satsa da, otonom araçlar ve bilgisayarlar için yeni projeler üretmeyi sürdürecek.

Yoksulluk Sınırı Temmuz 2019

TÜRK-İŞ Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Temmuz 2019)

Teknoloji Haberleri’ne Türk İş’in hazırladığı raporla devam ediyoruz. Türk-İş tarafından her ay hazırlanan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması adlı rapor Temmuz 2019 için yayınlandı. Rapora göre Temmuz 2019’da 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.759,73 TL. TÜRK-İŞ tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Temmuz 2019 verileri genel hatlarıyla şöyle;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.075,24 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.759,73 TL,
  • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.564,52 TL olarak hesaplandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Yazılı Medya İstatistikleri 2018

Yazılı Medya İstatistikleri (2018)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu, her yıl açıkladığı “Yazılı Medya İstatistikleri”ni 2018 yılı için hazırlayıp kamuoyuyla paylaştı. Raporda yazılı medyaya dair dikkat çeken veriler mevcut. Rapora göre gazete ve dergi sayısı, 2018 yılında 2017 yılına göre %2,6 azalarak 5 bin 962 oldu. Bu yayınların %58,7’sini ise dergiler oluşturdu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Bundle'da

Branding Türkiye Bundle’da

Teknoloji Haberleri’nde bu hafta bize dair birçok güzel gelişme yer aldı. Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye Bundle’da! Tamamen Türk bir geliştirici ekibi tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin en sevilen haber okuma uygulaması olma unvanına sahip Bundle üzerinden Branding Türkiye içeriklerini okuyabilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Gather'da

Branding Türkiye Gather’da

Teknoloji Haberleri’nde bu hafta bize dair birçok gelişme yaşandı. Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye Gather’da! Kişiselleştirilmiş ücretsiz haber okuma ve radyo dinleme uygulaması olan Gather üzerinden artık Branding Türkiye içeriklerini okuyabilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Video İçerik Sponsoru

Branding Türkiye’nin Video İçerik Sponsoru İskenderun Online Oldu

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin “video içerik sponsoru” belli oldu. Şirketlere bilgi teknolojileri odağında 360 derece ajans hizmet veren İskenderun Online, dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye’nin video içerik sponsorluğunu üstlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye Yazarlarından Dijital Pazarlama Ve Sosyal Medya Eğitimi

Branding Türkiye Yazarlarından Dijital Pazarlama Eğitimi

Teknoloji Haberleri’ni bizden bir gelişmeyle bitiriyoruz. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip ve fayda odaklı yeni nesil bir mecra olan Branding Türkiye’nin yazarlarının eğitmen olarak yer aldığı eğitim, 23 Temmuz Salı günü başladı. Bu eğitim, Branding Türkiye tarafından gerçekleştirilmemiş olup eğitimde Branding Türkiye yazarları yalnızca eğitmen olarak yer almıştır.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz  (2019) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.