Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2019)

Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (22 – 31 Temmuz 2019) yine dikkat çekici haberler mevcut. İşte, Temmuz’un dördüncü haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Temmuz boyunca olduğu gibi Temmuz’un 4. haftasında da dijitale ve teknolojiye dair pek çok ilgi çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine dünya devi teknoloji firmalarının gerçekleştirdiği aksiyonların gündemi doldurduğunu gördük. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un son haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2019)”

22 – 31 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serimize Google’a ait iki haberle başlıyoruz. Daha sonra Instagram’ın sansür uygulaması, Facebook’un FTC ile anlaşması, Rekabet Kurumu’nun Biletix’e soruşturma açması haberi ile devam ediyoruz. Bunlara ek olarak Antalya’nın en çok paylaşılan şehir olması, Gallery Go uygulaması ve Apple’ın Intel’den teknoloji satın alması bu hafta dikkat çeken gelişmelerdendi.

Haftanın gündemi arasında yer alan diğer haberler arasında TÜRK İŞ‘in Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması (Temmuz 2019), TÜİK Yazılı Medya İstatistikleri gibi raporlar da yer alıyor. Bunlara ek olarak; Branding Türkiye’nin Google News‘ten sonra Bundle News ve Gather News uygulamalarında da yer alması, Branding Türkiye – İskenderun Online arasında imzalanan sponsorluk anlaşması ve Branding Türkiye yazarlarından Dijital Markalaşma Ve Sosyal Medya Eğitimi ile ilgili haberi sizlerle paylaştık.

Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden bu haftaki teknoloji ve dijital odaklı haberlere göz atalım!

Google Cloud - 22 - 31 Temmuz 2019Google Cloud’un Yıllık Geliri 8 Milyar $

Google’ın depolama hizmeti olan Google Cloud, ciddi bir kullanıcı potansiyeline sahip. Ürünün geniş bir kitle tarafından yoğun olarak kullanılması demek, Google Cloud’ın iyi bir gelire sahip olduğu anlamına geliyor. Google Ceo’su Sundar Pichai, geçtiğimiz günlerde Google Cloud’un yıllık gelirinin 8 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Bu oran, ürünün gelecek yıla dair maddi hedeflerinde de güncellemeye gidilmesine sebep oldu. Buna göre satış takımlarını 3 katı kadar genişletmeyi hedefleyen Google Cloud, bir taraftan da Amazon’un pazardaki en önemli rakibi konumunda yer alıyor.

Google Swipe To Visit - 22 - 31 Temmuz 2019Google’dan Swipe To Visit Özelliği

Arama motoru Google, görsel arama sonuçları ile alakalı yeni bilgiler paylaştı. Buna göre görsel arama sonuçları ile web site ziyaretleri daha da kolaylaşacak. Görsel arama yapan kullanıcılar bir web sitesine giderken bu işlemi artık daha kolay gerçekleştirecek. Kısacası arama sonucunda karşısına çıkan görsele tıklayan kullanıcı, isteğine bağlı olarak direkt siteye gidebilecek. Google “Swipe to Visit” özelliğini 2019’un ilk aylarında duyurulmuştu. Dipnot olarak belirtelim, bu özelliğin kullanılabilmesi için web sitelerinin AMP HTML ile kodlanmış olması gerekiyor.

Instagram Sansür - 22 - 31 Temmuz 2019Instagram Alkol ve Sigarayı Sansürleyecek

Instagram, bazı içeriklere sansür getirmeye hazırlanıyor. Buna göre Instagram’da artık alkol ve sigara içeren postlar/reklamlar gösterilmeyecek. Alınan bu önlemle amaçlanan; küçük kullanıcıların alkol ve tütün reklamlarını görmesini engellemek.

Yapay zeka yardımıyla gerçekleştirilecek bu sansür yalnıza Instagram’da uygulanmayacak. Aynı yasak Facebook için de geçerli olacak. Facebook’ta, sigara vb. odaklı paylaşımlara yönelik böylesi bir önlemin alınmasının sebebi olarak ABD’de sigara kullanımının yaygınlaşmış olması gösteriliyor.

Facebook'a CezaFacebook’a 5 Milyar Dolar Ceza

Facebook, gizlilik ve veri ihlali ile ilgili sorunlar yaşamıştı. Büyük skandal ABD’de ve tüm dünyada yankı uyandırmıştı. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook’a, Cambridge Analytica skandalı ile ilgili 5 milyar dolar ceza kesti.

ABD Federal Ticaret Komisyonu bu cezayla birlikte Facebook’tan veri koruma çalışmalarını güçlendirmesini de talep ediyor. Buna göre “temelden değişim” ile sıkı bir veri güvenliği sağlanmaya çalışılacak. Bu arada 5 milyar dolarlık ceza Facebook’un gelirinin %9’una denk geliyor. Facebook böyle bir cezayı beklediğini belirterek kasasında 3 milyar dolar ayırdığını açıklamıştı.

Rekabet Kurumu BiletixRekabet Kurumu’ndan Biletix’e Soruşturma

Rekabet Kurumu, Biletix ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği hakkında soruşturma açtı. Biletix’in uçuk fiyatlar ve ekstra masraflar ekleyerek 4054 sayılı kanunu ihlal edip etmediğini tespit etmek amacıyla Rekabet Kurumu tarafından araştırma başlatıldı.

Rekabet Kurumu’nun yaptığı araştırmalar doğrultusunda Biletix’in kanunu ihlal edip etmediğine yönelik soruşturma açılmasına karar verdi. Rekabet Kurumu ayrıca TÜRKSAB’a da soruşturma açtı.

Instagram AntalyaInstagram’ın En Popüler Şehri: Antalya

Instagram, geçtiğimiz günlerde en çok paylaşım yapılan şehri açıkladı. Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan turizm cenneti Antalya, Instagram’da en çok paylaşım yapılan şehir oldu.

Instagram’da en çok paylaşım yapılan şehrin Antalya olması, şehrin popülerliğini daha da artıracaktır. Ayrıca bu gelişme turistleri o bölgeye çekmek için de önemli bir avantaj. 20 milyonun üstünde paylaşım yapılan Antalya’ya 21 Temmuz’dan bu yana 7 milyonu aşkın kişinin hava yoluyla geldiğini de söylemeden geçmeyelim. Instagram’da en çok paylaşılan şehir sıralamasında Antalya’nın ardından Ibiza geliyor. Lüks tatil için tercih edilen Ibiza’nın turizm potansiyeli sosyal medya sayesinde ekstra arttı desek yanlış olmaz.

Gallery GoGoogle’dan Fotoğraf Uygulaması: Gallery Go

Google yeni fotoğraf uygulaması Galllery Go’yu tanıttı. Gallery Go, kullanıcıların fotoğraflarını düzenleyecek. “Google Fotoğraflar” ile yüklenen fotoğrafların depolanması gerçekleşirken, Gallery Go makine öğrenimi ile birlikte fotoğrafları otomatik düzenleyecek. Gallery Go’nun akıllı cihazdaki alan hacmi ise 10 MB. Bu arada Gallery Go uygulamasını indirebilmek için cihazın Android 8.1 veya daha yüksek olması gerekiyor.

Apple Intel Mobil ÇipApple, Intel’den 1 Milyar Dolarlık Satın Alma

Apple, Intel’in akıllı telefon mobil çip teknolojisini satın alıyor. Intel’in geliştirdiği modern çipleri Apple, 1 milyar dolara satın alıyor. Apple ve Intel’in anlaşması 2019’un kış mevsiminde yürürlüğe girecek. Gerçekleşen işbirliği ile birlikte Apple, telif haklarını, çipe ait ekipmanları ve 2 bini aşkın personeli bünyesine katacak.

Intel, modern çip teknolojisini Apple’a satsa da, otonom araçlar ve bilgisayarlar için yeni projeler üretmeyi sürdürecek.

Yoksulluk Sınırı Temmuz 2019

TÜRK-İŞ Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Temmuz 2019

Türk-İş tarafından her ay hazırlanan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması adlı rapor Temmuz 2019 için yayınlandı. Rapora göre Temmuz 2019’da 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 6.759,73 TL. TÜRK-İŞ tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nınTemmuz 2019 verileri genel hatlarıyla şöyle;

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.075,24 TL,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6.759,73 TL,
  • Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2.564,52 TL olarak hesaplandı.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazılı Medya İstatistikleri

Yazılı Medya İstatistikleri (2018)

Türkiye İstatistik Kurumu, her yıl açıkladığı “Yazılı Medya İstatistikleri”ni 2018 yılı için hazırlayıp kamuoyuyla paylaştı. Raporda yazılı medyaya dair dikkat çeken istatistikler mevcut. Rapora göre gazete ve dergi sayısı, 2018 yılında 2017 yılına göre %2,6 azalarak 5 bin 962 oldu. Bu yayınların %58,7’sini ise dergiler oluşturdu.

Raporun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Branding Türkiye Bundle'da

Branding Türkiye Bundle’da

Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye Bundle’da! Tamamen Türk bir geliştirici ekibi tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin en sevilen haber okuma uygulaması olma unvanına sahip Bundle üzerinden Branding Türkiye içeriklerini okuyabilirsiniz.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Branding Türkiye Gather’da

Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye Gather’da! Kişiselleştirilmiş ücretsiz haber okuma ve radyo dinleme uygulaması olan Gather üzerinden artık Branding Türkiye içeriklerini okuyabilirsiniz.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Video içerik sponsoru

Branding Türkiye’nin Video İçerik Sponsoru İskenderun Online Oldu

Türkiye’nin en popüler bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin “video içerik sponsoru” belli oldu. Şirketlere bilgi teknolojileri odağında 360 derece ajans hizmet veren İskenderun Online, dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye’nin video içerik sponsorluğunu üstlendi.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Branding Türkiye Yazarlarından Dijital Pazarlama Ve Sosyal Medya Eğitimi

Branding Türkiye Yazarlarından Dijital Pazarlama Ve Sosyal Medya Eğitimi

Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların akademisyenler ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği, dijitalin dinamiklerine uygun bir yayın politikasına sahip ve fayda odaklı yeni nesil bir mecra olan Branding Türkiye’nin yazarlarının eğitmen olarak yer aldığı eğitim, 23 Temmuz Salı günü başladı.

Bu eğitim, Branding Türkiye tarafından gerçekleştirilmemiş olup eğitimde Branding Türkiye yazarları yalnızca eğitmen olarak yer almıştır.

Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

22 – 31 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2019) ayının dördüncü haftasını da (22 – 31 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir