B2B (Business to Business) Niye Önemli?

İş dünyası günden güne gelişim gösteriyor. Bu süreçte daima yeni terimlerle karşılaşıyoruz. Bunlardan biri de aslında geçmişi eskiye dayanan ancak son zamanlarda sık kullanmaya başladığımız, “B2B (Business to Business)”dir.

B2B (Business To Business) Nedir?

Temelde “Firmadan Firmaya” anlamına gelen B2B (Business to Business), şirketler arasında gelişen satış ve pazarlama aktivitelerine verilen genel bir addır.

B2B Pazarlama

Pazarlamanın bir açılımı olarak, B2B Pazarlama; günümüzde bir şirketin, tedarikçi şirketten ürünleri elektronik ortamdan (e-ticaret) sipariş vermesi ve satın alması faaliyetlerini ifade eder. Dünya çapında, tedarikçi firmalar ile şirketler arasında, reelde çok büyük rakamlar ile yapılan bu faaliyet, e-ticaret sistemleri odağında dünya çapında kullanılan en yaygın sistemdir. Ancak B2B Pazarlama özellikle e-ticaret alanında Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlıyor.

B2B NedirB2C (Business To Business) Faktörü

Bu arada e-ticaret denildiğinde aslında ilk akla gelen tür “B2C (Business to Customer)“dir. Bunu Türkçeye “Firmadan Tüketiciye” şeklinde çevirebiliriz. B2C’ye kıyasla B2B’nin iletişim türü daha formal, daha gelenekçi olarak görülüyordu. Ancak bugün baktığımızda, B2B için aynı ifadeleri kullanamıyoruz.

B2B Mi? Yoksa B2C Mi?

İş dünyasında, farklı sektörlerde birbirinden farklı satış – pazarlama yaklaşımlarına tanık oluyoruz. Firma, faaliyetlerini  sadece B2B ya da sadece B2C alanlarında gerçekleştiriyor olabileceği gibi aynı anda her iki e-ticaret ve pazarlama türüne ait stratejilerden de yararlanıyor olabilir.

B2B, her ne kadar formal olsa da genellikle pazarlamacılar için en iştahlı alan B2C’dir. Çünkü, daha yaratıcı ve etkin iletişim dili kullanabilen bir alandır. Sürdürülebilirlik vardır. Bu tür bir alanda yapılan çalışmaların yansımaları, daha hızlı görülür. Yine de bu iki e-ticaret ve pazarlama türü arasında ayırt edici farklar vardır.

B2B uygulayan firma, müşterisine ürün ya da hizmet değil çözüm satar…

Örneğin; B2B sistemini uygulayan tedarikçi firma aslında şirketlere ürün ve hizmet satmaktan ziyade, müşterileri için çözüm üretir. Yani bu sistemde her şey basit bir satış veya satın alma işleminden ibaret değildir. Bu yüzden bu e-ticaret ve pazarlama sistemine göre tedarikçi firmalar, müşterilerin bugünkü ve gelecekteki sorunlarına çözüm bulmaya odaklanmalıdır. Diğer bir ifadeyle B2B uygulayan firma, müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik stratejiler geliştirmelidir.

Günümüzde B2B pazarlama türünü başarılı şekilde uygulayan örneklerin başında Alibaba.com gelmektedir. Alibaba Group; Alibaba.com, 1688.com ve AliExpress.com adında üç farklı şirketi bulunan grubun şuanda 200 ülkeden yaklaşık olarak 15.000.000 üyesi bulunmakta.

B2B Nasıl YapılırEğer yalnızca ürün ve hizmet tedarik ederseniz, para kazanır ancak sıradan bir tedarik firması olarak yola devam edersiniz. Eğer bir değer, bir sistem üretirseniz o zaman başarı, daha da önemlisi marka değeri başarısı kaçınılmaz olur.

Kısacası B2B ya da B2C fark etmeksizin her iki süreçte de lojistik çalışmalar, inovasyon, ödeme sistemi, teknoloji ve gelişmiş hizmet anlayışı ürünün bedelini yükselten faktörlerdir.

Türkiye Kart İle Ulaşımda Tek Kart Dönemi

B2B İçin Önemli Hususlar

Günümüzde B2B modelini uygulamak isteyen girişimcilerin/şirketlerin mutlaka bir e-ticaret alt yapısına sahip olması gerekiyor. Ayrıca bunun e-ihracata uygun bir e-ticaret altyapısı olması daha önemlidir. Bunların yanı sıra en önemli aşama ürün stoklarını ve ürün açıklamalarını net bir şekilde belirtmek. Ürün stoklarının sürekli olarak güncel tutulması prestij ve sürdürülebilir satış açısından çok önemlidir.

Bunun yanı sıra B2B pazarlama sisteminde ödeme ve finans konusu önemli bir detay olarak karşımıza çıkar. Çek, senet ve nakit ödeme gibi geleneksel seçeneklerin yanı sıra daha çok internet üzerinden sanal POS sistemleri ve mikro krediler aracılığıyla ödeme yapılmaktadır. Tüm bu seçeneklerin olması müşteri portföyünü genişletme konusunda ciddi yarar sağlayacaktır. B2B pazarlamanın başka bir kilit noktası da lojistiktir. Ürün sevkıyatları kontrollü ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu arada müşteriye, sevkıyat aşamaları hakkında bilgi vermek, güven ortamını pekiştirir.

Sonuç olarak…

B2B Pazarlama; geleneksel anlayışları rafa kaldırarak, modern stratejilere karar verilmesiyle ve  bunların uygulanmasıyla yapılabilir. Ürünler yerine çözümler, dağıtım yerine erişim, fiyat yerine değer, promosyon yerine eğitim gibi kavramlarla hareket edilmelidir. Bu sayede klasik alışveriş algısı yerini, “değer”e bırakacak. Bu da karşılıklı maksimum tatmini sağlayacaktır.

İster B2B, ister B2C’yi benimsemiş bir marka olun, işinizi bir adım öne taşımak için her daim  iyi çizilmiş ve üzerinde iyi çalışılmış bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız olduğu su götürmez bir gerçek.

Sürüdürülebilir ilişki yönetimini kurgularken, pazarlama ayağının yanında iletişim de pastadaki en büyük paylardan biridir. Dolayısıyla yalnızca pazarlama ayağında bırakılmaması gereken bu harmanlanmış B2C görünümlü B2B iletişimleri de, geleceğin parlayan yıldızı olacak gibi görünüyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir