Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD), son dönemde sosyal medya kanalları üzerinde yürütülen anket çalışmalarına itibar edilmemesi konusunda kamuoyuna çağrıda bulundu. TÜAD uyardı: Sosyal medya anketleri sizi yanıltmasın!

Türkiye Araştırmacılar Derneği – TÜAD önemli bir açıklama yayınlayarak kamuoyunu uyardı. Araştırma sektörünün duayen kurumu TÜAD tarafından kamuoyuyla paylaşılan açıklamayı derledik. İşte detaylar!

TÜAD Sosyal Medya Anketleri Hakkında Uyardı

Sosyal medya anketleri hakkında kamuoyunu bilgilendiren TÜAD bu anketlerle ilgili “sizi yanıltmasın” uyarısında bulundu. Bilindiği üzere özellikle Twitter‘da binlerce hatta on binlerce kişinin görüş bildirdiği anketler yayınlanıyor. İşte sosyal medyada paylaşılan ve binlerce kişinin katıldığı bu anketlere dair TÜAD bir uyarıda bulundu. Konu hakkında bilgi veren TÜAD’ın bu anketlere ilişkin açıklaması şöyle;

“Son zamanlarda, başta Twitter olmak üzere, çeşitli sosyal medya kanallarında kamuoyu tarafından bilinirliği yüksek isimlerin ve bazı medya mensuplarının takipçilerine yönelttikleri tek bir soruya aldıkları yanıtlar üzerinden analiz yapmalarını üzüntü ile takip ediyoruz.

Hiçbir bilimsel temele dayanmayan, soruyu cevaplayan kişilerin bırakın kimlerden oluştuğunu, gerçek kişiler olup olmadığı dahi belirsizken, tek sorunun cevaplanmasından ibaret bu sonuçları kamuoyu görüşü gibi servis etmenin ne yazık ki bilgi kirliliği dışında elle tutulur bir çıktısı olmamaktadır.

Araştırmacılık; bilhassa örneklem seçimi, araştırmanın amacına uygun soru setlerinin hazırlanması ve istatiksel analiz gibi birçok bilimsel yöntemden faydalanarak özenli ve uzun çalışmalar sonucunda hazırlanan anketlerle icra edilen bir meslektir. Ancak bu şekilde, toplumu temsil ettiği düşünülen ve her görüşten sese yer vererek bunların dağılımını ölçen bir çalışma hazırlanması mümkündür.

Sosyal medya anketlerinde böyle bir durum tesis edilemediği gibi, birçok takipçi kitlesinin benzer görüşlere sahip kişiler olması nedeniyle, ortaya çıkan sonuçların bir yankı odasındaki anlık reaksiyonları işaret etmek dışında kayda değer bir özelliği bulunmamaktadır.

Bu nedenle, kamuoyunu özellikle Twitter üzerinde yapılan bu tür anketlere itibar etmemeleri konusunda önemle uyarıyoruz. Bu tür anketler üzerinden sonuç yayınlayan kişilere de bu sonuçlar üzerinden yaptıkları yorum ve çıkarımlarınancak ve ancak ellerindeki sonuçlar kadar sağlıklı olabileceğini hatırlatıyoruz.”

Evet, Türkiye Araştırmacılar Derneği tarafından geçtiğimiz günlerde de “Araştırmaların Kamuoyu İle Paylaşımına Dair Açıklama” yayınlanmıştı. Tüm bunlarla bilrikte TÜAD’a dair detaylı bilgi için derneğin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.