Z Kuşağı Bunu Beğendi: CHP’den 24 Haziran İçin Dikkat Çeken Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 24 Haziran seçimleri için oldukça farklı ve beğeni toplayan bir animasyon reklam yayınladı. Bu reklam Z kuşağını hedeflemesiyle dikkat çekti. Ben de bu reklam için “Z Kuşağı bunu beğendi” ifadesini kullanmayı tercih ettim.

Bilen bilir bu ifade, yani herhangi bir konu ile ilgili “… bunu beğendi” söylemi bir sosyal medya jargonudur. Z kuşağı tarafından dillendirilir. Ben de CHP’nin 24 Haziran seçimlerine dair hazırladığı reklamı “Z Kuşağı bunu beğendi” ifadesiyle betimlemek istedim.

24 Haziran Seçimleri

24 Haziran seçimleriyle ilgili duygu ve düşüncelerimi daha önce Branding Türkiye’de yazdığım bir makalede açıklamıştım. Ben 24 Haziran’a elbette ki politik olarak değil uzman olduğum alanlar çerçevesinden bakıyorum. Yani olay benim için siyasal iletişim, dijital markalaşma, sosyal medya kavramlarından ibaret.

Bu arada iyi bir gözlemci olduğumu söylemek isterim. 24 Haziran seçimleriyle ilgili süreçte de siyasi partilerin gerçekleştirdiği kampanyaları çok iyi bir şekilde gözlemliyorum.

Daha önce, İYİ Parti’nin Google’da gerçekleştirdiği aksiyonla ilgili yazmış olduğum makalede 24 Haziran seçimlerinin diğer seçimlere benzemediğini vurgulamış ve bu seçim sürecinin siyasal iletişim derslerinde okutulması gerektiğini belirtmiştim. Hala aynı fikirdeyim. Çünkü bu seçim siyasi partilere dijitalin gücünü göstermesi açısından önem arz ediyor. Diğer bir ifadeyle siyasi partiler bu seçim döneminde dijitale ve markalaşmaya dair bir farkındalık edindiler.

Z Kuşağı Bunu Beğendi

Propaganda süresi boyunca partiler birçok vaatte bulundular. Benim en çok dikkatimi çeken vaatler endüstri 4.0, markalaşma, dijital dönüşüm kavramlarının geçtiği metinler ve söylemler oldu.

En son İYİ Parti’nin Google reklamları ciddi anlamda ses getirdi. Farklıydı, dijital odaklıydı, kreatifti.

Şimdi de CHP’den ilgi çekici bir kampanya geldi. Bu kampanya da farklıydı çünkü alışılmış reklam filmlerine benzemiyordu. Öncelikle, animasyonlu reklam filmi bizim seçim kampanyalarında pek alışık olmadığımız, görmediğimiz bir tür. O nedenle de CHP’nin bu hamlesi ilgi çekti. Lakin reklamın ilgi çekmesinin asıl önemli nedeni reklamda hedeflenen kitleydi. CHP bu reklam filmiyle 2000 doğumlu kitleye ulaşmaya çalıştı.

Z Kuşağını Tanımak

Bilindiği üzere, Z kuşağı olarak tabir edilen bu kitle ilk kez oy kullanacak. Azımsanmayacak bir kalabalıktan bahsediyoruz. Z Kuşağı olarak adlandırılan bu topluluğun bazı ayırt edici özellikleri var.

Bunlar;

  • Teknoloji aracılığıyla sosyalleşirler
  • İnterneti ve sosyal ağları çok sık tüketirler
  • Özgüvenleri yüksektir
  • Bağımsızlığa önem verirler
  • Analitik düşünürler
  • Onlar için imkânsız diye bir şey yoktur
  • Ne istediklerinin bilincindedirler
  • Ekip çalışmasına uygun değillerdir
  • Yasaklardan hoşlanmazlar
  • PC, PS, mobil oyunlar hayatlarının bir parçasıdır

Elbette ki bu listeyi çeşitlendirmek, uzatmak mümkündür. Bu bilgileri verme nedenim tabi ki burada “Z kuşağı nedir? Z kuşağının özellikleri nelerdir?” tarzında bir bilgi aktarımı yapmak değil.

Amacım CHP’nin hazırladığı reklam filmi, Z kuşağına dokunulmuş mu yoksa kampanya amacına ulaşamamış mı diye sağlama yapabilmek. O nedenle Z kuşağının belli başlı özelliklerini verdim.

Son günlerde herkesin konuştuğu reklam filmi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ya arkadaşlar, ben istemez miyim download hızları artsın, adil kullanım kotası kalksın” sözleriyle başlıyor. Sonrasında film animasyona dönüşüyor. Ardından animasyonda çağın dijital ve teknoloji tabanlı sorunlarına esprili göndermeler yapılıyor. Örneğin; download hızı, adil kullanımı kotası, sansür, bağımsız sanat, Instagram filtreleri, Snapchat efektleri, Whatsapp mavi tiki gibi…

Animasyon biterken CHP lideri oy verme çağrısı yapıyor ve yine Z kuşağının dilinden konuşarak “Hep birlikte bug’sız bir dünya tasarlayalım” diyor.

Siyasal iletişim uzmanları bilir ki seçimlerde son 10 gün çok önemlidir. Bu dönemde mitinglerde, reklam filmlerinde, röportajlarda artık kitlelere karmaşık ve uzun vadeli projeler ya da vaatlerden bahsedilmez. Kitleler kolay anlaşılır, mümkünse espri içeren, aksiyon odaklı vaatlerle çekilmelidir. Bu anlamda CHP’nin hazırlamış olduğu bu animasyon kolay anlaşılır olmasıyla, espri içermesiyle ve aksiyon odaklı olmasıyla doğru bir hamle olmuş diyebilirim. Özetlemek gerekirse gerçekten de “Z kuşağı bunu beğendi.”

Konuyla ilgili analizin ardından şimdi sizleri animasyonla baş başa bırakıyorum.

ANKET

Bu arada Branding Türkiye‘nin resmi Poltio hesabında yayınlanan ve bu konuyla ilgili olan anketi yanıtlamayı unutmayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir