Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 24 Haziran seçimleri için oldukça farklı ve beğeni toplayan bir animasyon reklam yayınladı. Bu reklam Z kuşağını hedeflemesiyle dikkat çekti. Ben de bu reklam için “Z Kuşağı bunu beğendi” ifadesini kullanmayı tercih ettim.

Bilen bilir bu ifade, yani herhangi bir konu ile ilgili “… bunu beğendi” söylemi, bir sosyal medya jargonudur. Ve Z kuşağı tarafından da fazlaca dillendirilir. O yüzden ben de, CHP’nin 24 Haziran seçimlerine dair hazırladığı reklamı “Z Kuşağı bunu beğendi” ifadesiyle betimlemek istedim.

24 Haziran Seçimleri

24 Haziran seçimleriyle ilgili duygu ve düşüncelerimi daha önce Branding Türkiye’de yazdığım bir makalede açıklamıştım. Ben 24 Haziran’a elbette ki politik olarak değil uzman olduğum alanlar çerçevesinden bakıyorum. Yani olay benim için siyasal iletişim, dijital markalaşma, sosyal medya kavramlarından ibaret.

Bu arada iyi bir gözlemci olduğumu söylemek isterim. Dolayısıyla 24 Haziran seçimleriyle ilgili süreçte de siyasi partilerin gerçekleştirdiği kampanyaları çok iyi bir şekilde gözlemliyorum.

Daha önce, İYİ Parti’nin Google’da gerçekleştirdiği aksiyonla ilgili yazmış olduğum makalede 24 Haziran seçimlerinin diğer seçimlere benzemediğini vurgulamış ve bu seçim sürecinin siyasal iletişim derslerinde okutulması gerektiğini belirtmiştim.

Hala aynı fikirdeyim. Çünkü bu seçim siyasi partilere dijitalin gücünü göstermesi açısından önem arz ediyor. Diğer bir ifadeyle siyasi partiler bu seçim döneminde dijitale ve markalaşmaya dair bir farkındalık edindiler.

Z Kuşağı Bunu Beğendi

Bilindiği üzere, Z kuşağı olarak tabir edilen bu kitle ilk kez oy kullanacak. Azımsanmayacak bir kalabalıktan bahsediyoruz. O yüzden tüm partiler Z Kuşağını yakalamak istiyor. Peki Z Kuşağı olarak adlandırılan bu topluluğun ayırt edici özellikleri nelerdir?

İşte Z Kuşağının Özellikleri;

  • Teknoloji aracılığıyla sosyalleşirler
  • İnterneti ve sosyal ağları çok sık tüketirler
  • Özgüvenleri yüksektir
  • Bağımsızlığa önem verirler
  • Analitik düşünürler
  • Onlar için imkânsız diye bir şey yoktur
  • Ne istediklerinin bilincindedirler
  • Ekip çalışmasına uygun değillerdir
  • Yasaklardan hoşlanmazlar
  • PC, PS, mobil oyunlar hayatlarının bir parçasıdır

Elbette ki bu listeyi çeşitlendirmek, uzatmak, arttırmak mümkündür. Fakat bu bilgileri verme nedenim “Z kuşağı nedir? Z kuşağının özellikleri nelerdir?” tarzında bir bilgi aktarımı olmadığı için derinlemesine bir analiz yapmayacağım.

Amacım CHP’nin hazırladığı bu reklam filmi; Z kuşağına dokunmuş mu yoksa kampanya amacına ulaşamamış mı diye bir sağlama yapmak. O nedenle Z kuşağının sahip olduğu belli başlı özellikleri vermek istedim. Bu bilgiler ışığında reklamı izlerseniz yapılan siyasal iletişim çalışmasının mahiyetine dair değerlendirme yapmanız da kolaylaşır.

Son günlerde herkesin konuştuğu reklam filmi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ya arkadaşlar, ben istemez miyim download hızları artsın, adil kullanım kotası kalksın” sözleriyle başlıyor. Sonrasında film animasyona dönüşüyor. Ardından animasyonda çağın dijital ve teknoloji tabanlı sorunlarına esprili göndermeler yapılıyor. Örneğin; download hızı, adil kullanımı kotası, sansür, bağımsız sanat, Instagram filtreleri, Snapchat efektleri, Whatsapp mavi tiki gibi…

Animasyon biterken CHP lideri oy verme çağrısı yapıyor ve yine “Z Kuşağı”nın dilinden konuşarak “Hep birlikte bug’sız bir dünya tasarlayalım” diyor.

Siyasal iletişim uzmanları bilir ki seçimlerde son 10 gün çok önemlidir. Bu dönemde mitinglerde, reklam filmlerinde, röportajlarda artık kitlelere karmaşık ve uzun vadeli projeler ya da vaatlerden bahsedilmez. Bu süreçte seçmen; kolay anlaşılır, mümkünse espri içeren, aksiyon odaklı vaatlerle çekilmeye çalışılır.

Bu anlamda CHP’nin hazırlamış olduğu bu animasyon; kolay anlaşılır olmasıyla, espri içermesiyle ve aksiyon odaklı olmasıyla amacına ulaşmış diyebiliriz. Özetlemek gerekirse gerçekten de “Z kuşağı bunu beğendi.

Konuyla ilgili analizin ardından şimdi sizleri animasyonla baş başa bırakıyorum. İlgili videoyu YouTube başta olmak üzere video paylaşım sitelerinde bulabilirsiniz.

ANKET

Bu arada Branding Türkiye‘nin resmi Poltio hesabında yayınlanan ve bu konuyla ilgili olan anketi yanıtlamayı unutmayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.