Yeşil Pazarlamanın Marka İtibarına Etkisi

Günümüzde tüketicilerin değişen  istek ve ihtiyaçlarına karşın, işletmelerin sorumlulukları da büyük oranda değişmektedir. Birbirinin aynı olan üretim süreçlerinde markalar kendilerini farklı bir stratejik çözümle gündeme getirmek zorunda kalıyorlar. Müşterilerin karar mekanizmasında ürünün veya hizmetin yarar sağlaması dışında firmanın sosyal sorumluluk kapsamında yaptıkları da etkili olmaktadır. Tüm bu farklılaşmalar neticesinde ortaya çıkan kavram ise son zamanlarda oldukça popüler olan “Yeşil Pazarlama”dır.

Yeşil Pazarlama, tanımı itibariyle çevresel sorunlara neden olan ve bu çevresel sorunlara çözüm olacak tüm adımlara yönelik gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleridir. Bu yaklaşım çerçevesinde ortaya çıkan bir diğer kavram olan “sürdürülebilirlik” ise gelecek nesillerin yaşam standartlarından çalmadan, bugün sahip olunan maddi ve doğal imkanlarla yaşamayı hedeflemektedir.

Tüm bu terimlerin üretim sürecine dahil olması doğayı korumakla beraber aynı zamanda işletmelere de rekabet avantajı sağlamaktadır.  Bu avantajlardan en önemlisi olan “itibar” ile işletmeler var olan müşterilerinin sadakatini arttırmaktadırlar. Bu kavramların önemsenmesi potansiyel müşterileri sadık birer tüketiciye dönüştürmek için de önemlidir.

Şimdi, az önce söylemiş olduğum süreçleri başarılı bir şekilde uygulamış olan ve bu sayede yeni bir marka değeri kazanan firmaları inceleyeceğiz.

Starbucks

İlk olarak farklı kahve sunumları ve çeşitleriyle birçok ülkede kısa sürede vazgeçilmez hale gelen Starbucks var. Sadece farklı kahve tatları sunmakla kalmayıp çevreyle ilgili proje üreten ve çalışma yapan marka “Enerji ve su tasarrufu sağlayarak, bardaklarımızla ilgili atıkları azaltarak, geri dönüşümü artırarak ve çevreci tasarımı destekleyen mağaza sayımızı artırarak çevreye bıraktığımız ayak izimizi önemli ölçüde küçültmek için çalışıyoruz.” gibi açıklamalarla ve bu açıklamaları uygulamaya geçirerek yeşil pazarlamayı en iyi uygulayan markalar arasında yer alıyor.

Yeşil Pazarlama ÖrnekleriToyota

Toyota  77 milyon ton daha az karbondioksit emisyonu salınımı gerçekleştiren ve 29 milyon kilolitre yakıt tasarrufu sağlayan “Hibrit” araçları ile değer kazanan markalardan biri haline geldi. Sürdürülebilirlik vurgusu ve yeşil pazarlamaya olan katkısı markaya maddi değer de kazandırmış ve Toyota bu açılımın sonucunda sanatçıların da desteğiyle 11 milyondan fazla araç satmıştır.

Levi’s

Levi’s, kot üretiminde lazer teknolojisine geçiş yaparak, kullanılan zararlı kimyasalların miktarını azaltmayı planlıyor. Şu an üzerinde çalıştıklarını belirten firma 2020 yılında sistemin kullanılabilir hale geleceğini söylüyor.

Yeşil Pazarlama Örnekleri

Sonuç olarak… 

Duayen marka yöneticileri sık sık sürdürülebilirliği ve yeşil pazarlamayı önemseyen işletmelerin markalaşma sürecinde daha başarılı olduklarını vurguluyor. İncelediğimiz örnekleri de göz önüne aldığımızda globalleşen markaların ortak özelliğinin trendleri yakalamak olduğunu görüyoruz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir