Kamu yararını gözeten ve kâr amacı gütmeyen “Kamu Spotu Reklamları”nın odağında sosyal sorumluluk vardır. Bu nedenle kamu spotları yayınlandığı ülkenin tüm medya kuruluşları tarafından desteklenir. Biz de dünya genelinde en çok dikkat çeken 10 kamu spotu reklamını sizler için derledik. 

Kamu Spotu Reklamları (KSR); kamu yararı gözeten, kar amacı gütmeyen ve farkındalık misyonuyla kurgulanmış reklamlardır. En genel ve kısa olarak bu şekilde tanımlayabileceğimiz kamu spotu reklamları genelde kamu (devlet) tarafından hazırlanır yahut hazırlatılır. Fakat global çapta faaliyet gösteren birçok markanın da kamu spotu reklamı hazırladığını unutmamak lazım.

Odağında sosyal sorumluluk olduğu için Kamu Spotu Reklamları’nın yayınlanması konusunda medya kuruluşları tarafından herhangi bir ücret talep edilmez. Günümüzde birçok farklı konuda kamu spotu reklamı hazırlandığını görüyoruz. Genelde doğa ve sağlık üzerine KSR (kamu spotu reklamları) hazırlansa da hemen her konuda kamu spotu hazırlanabilir.

Türkiye’de son yıllarda daha çok kamu spotu izliyor olsak da bu uygulama Türkiye’ye has değil. Dünyanın birçok ülkesinde sosyal sorumluluk odaklı kamu spotu reklamları yayınlanıyor. Her ülkenin medya kuruluşu ilgili kamu spotu reklamını desteklemekle mükellef olduğu için bu yayınların hedef kitleye ulaşmasıyla ilgili sorun yok. Yüz binlerce hatta milyonlarca kişinin izlediği, gördüğü, duyduğu bu reklamlara dair bilinç ise pek de istenen boyutta değil. Bunun nedeni ayrı bir inceleme konusu olduğu için o konuya girmiyoruz.

Biz bu makalede dünya çapında en çok dikkat çeken 10 kamu spotu reklamını listeledik. Bu arada önerdiğiniz ve değerlendirmemizi istediğiniz bir kamu spotu reklamı varsa lütfen yorum olarak bize iletin.

Dikkat Çeken 10 Kamu Spotu Reklamı

Save The Children

Küçük yaştaki çocukların internet kullanımının barındırdığı tehlikelere dikkat çeken bu reklam kampanyasında, çocuklara yönelik cinsel istismarın sıklıkla online iletişimle başladığı ifade ediliyor. 

Kamu Spotu Reklamları

Sevgili Arkadaşlarıma Veda Ediyorum

Reklamda özçekim yapan çocuk, “Sevgili arkadaşlarıma veda ediyorum.” şeklinde bir açıklamayla fotoğrafı sosyal medyada paylaşıyor. İçeriği açıklamaya sanıyorum ki gerek yok. Bu reklam, dünyanın birçok bölgesinde yaşanan savaşlar ve bu savaşlarda ölen çocuklara dikkat çekiyor. 

Kamu Spotu Reklamları

Mesaj Atma Ve Sür

Land Rover, araç sürerken telefon kullanmanın tehlikelerine dikkat çekmek için “Mesaj atma ve sür.” mesajıyla bir kamu spotu reklamı hazırlamış. 

Kamu Spotu Reklamları

Organ Bağışı

Organ bağışının önemine dikkat çekilen bu reklamda, Game of Thrones dizisi aracılığıyla dikkat çekici bir mesaj veriliyor. “Sezon finali için bekleyemem” mesajının ön plana çıkarıldığı reklam afişinde, akciğer nakli yapılmadığı takdirde dizinin sezon finalini göremeyebilecek bir insana dikkat çekiliyor.

Kamu Spotu Reklamları

Cinsiyet Eşitsizliği

Forbes’un Brezilya’da Facebook’un kurucularından biri olan Mark Zuckerberg üzerinden çalışma ücretlerindeki cinsiyet eşitsizliğinin önemine dikkat çekilmiş. Hazırlanan kamu spotu reklamında, “Mark Zuckerberg, bir Amerikan kadını olarak ortalama %21 daha az kazanırdı.” açıklaması yer alıyor. 

Kamu Spotu Reklamları

Kanser Yükleniyor

Dünya genelinde sigaranın zararlarına yönelik birçok kamu spotu hazırlanıyor. Bu reklamda ise “kanser yükleniyor” mesajı verilmiş. Reklamda amaçlanan sigara içen kişilerin kansere yakalanma riskinin kesin olduğu vurgulanıyor. 

Sigarayı Bıraktıran Kampanya

Savaşa Giden Çocuklar 

Dünyanın farklı bölgelerinde 300 bin çocuğun okula gitmesi gerekirken savaşa gittiğini gözler önüne seren kamu spotu.

Savaşa Giden Çocuklar Kamu Spotu

Çevre Kirliliği (Kamu Spotu)

Çevre kirliliğine dikkat çeken kamu spotu aynı zamanda insanın; teknoloji, şehirleşme vs. olgular için doğayı katletmesine dikkat çekiliyor.

Çevre Yaşamaya Çalışıyor - GOIAS

Dünya genelinden kamu spotu örnekleri verdik. Şimdi de Türkiye’de yayınlanan ve dikkat çeken kamu spotu reklamlarıyla listeyi tamamlayalım.

Kayıtlı Ekonomi İle Büyüyen Türkiye (Kamu Spotu)

Kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye dikkat çekmek ve kayıtlı ekonominin kamu yararına olan etkisine dair farkındalık oluşturmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “Kayıtlı Ekonomi İle Büyüyen Türkiye” adlı kamu spotu reklamı.

 

Kayıtlı Ekonomi İle Büyüyen Türkiye

Bir Kereden Bir Şey Olmaz Deme (Kamu Spotu)

Yeşilay tarafından hazırlanan ve yayınlanan kamu spotu reklamında “bir kereden bir şey olmaz deme” mesajıyla madde bağımlılığına dikkat çekiliyor. Afişte ayrıca bağımlılık döngüsü adıyla bir de farkındalık içeren bir grafik yer alıyor.

Yeşilay - Bir Kereden Bir Şey Olmaz Deme

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.