Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama, içerisinde birçok dinamiği barındıran kapsamlı bir kavramdır. Bu makalede dijital pazarlamanın önemli bir öğesi olan “Yeniden Hedefleme (Retargeting)” kavramının “nedir”inden ve “nasıl”ından bahsedeceğiz. Ayrcıa makalede “Yeniden Hedefleme Nedir?”, “Yeniden Hedefleme (Retargeting) Ne İşe Yarar?”, “Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nasıl Yapılır?”, “Yeniden Hedefleme (Retargeting) Avantajları Nelerdir?” gibi sorulara da yanıt vereceğiz.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nedir?

Yeniden hedefleme dijital reklamcılığın önemli ve olmazsa olmaz bileşenlerinden birisidir. Kısaca açıklamak gerekirse yeniden hedefleme; sayfamızı ziyaret etmiş kullanıcılara tekrardan ulaşabilmenizi, kullanıcılar farklı sayfalarda gezinirken onlara reklamlarımızı gösterebilmemizi sağlayan bir optimizasyondur.

Yeniden hedefleme (Retargeting) Ne İşe Yarar?

Yeniden hedefle belli ilgi alanlarına sahip olduğu bilinen, sitenizi ziyaret etmiş, mobil uygulamanızı kullanan veya e-posta listenize kayıtlı potansiyel müşterileri ulaşabilmemize yardımcı olur.

Yeniden hedeflemeyi ağırlıklı olarak e- ticaret siteleri kullanır ve genellikle display kampanya modeli ya da google alışveriş reklamları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yeniden hedefleme (Retargeting) Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir? 

Avantajları;

  • Sitenizi ziyaret etmiş, ilgili ürünlere bakmış, piyasa araştırması aşamasında olan müşterilere daha sonra kendinizi hatırlatmanıza ve satın alma kararına etki etmenize yardımcı olur.
  • Yeniden hedefleme marka bilinirliğini arttırmak ve potansiyel müşterilerin zihninde yer edinme açısından önem arz etmektedir.
  • Retargeting ile sitenizde bir ürün aramış veya satın almış olan müşterilere alternatif ürün veya hizmetlerinizi sunabilirsiniz.
  • Retargeting sayesinde daha spesifik reklamlar oluşturabilirsiniz.
  • Bir ürün veya hizmeti arayan müşterilere yönelik olduğu için reklam bütçesi daha verimli kıllanılmış olur.

Dezavantajları;

  • Reklamın aynı müşteriye defalarca gösterilmesi müşteri zihninde markaya dair olumsuz düşünceler oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden “Yeniden Hedefleme” çalışmalarında stratejik olmaya özen gösterilmelidir.
  • Kullanılan ürün ya da hizmetten memnun kalmayan bir müşteri siteye müşteri hizmetleri numarasını almak veya şikâyet oluşturmak için girmiş olabilir. Bu tarz müşterilere yeniden hedefleme yapılması müşteride varolan olumsuz imajı pekiştirebilir.

Yeniden Hedefleme (Retargeting) Nasıl Yapılır?

Yeniden Hedefleme, site içerisinde belli sayfalara yerleştirilen piksel kodlar sayesinde yapılmaktadır. Kullanıcılar sitede bu piksellerin bulunduğu sayfalara girdiklerinde bu kodlar sayesinde takibe alınır. Böylece kullanıcılar farklı sayfalarda / sitelerde gezinti yapsalar dahi onlara göstereceğiniz reklamlar ile markanızı veya ürününüzü hatırlatabilirsiniz. Bu durum sadece tüketiciye kendinizi hatırlatmanızı sağlamaz aynı zamanda hedef kitlenizin satın alma kararına da temas etmenizi sağlar.

Yeniden Hedefleme; Google Adwords, Facebook, Twitter gibi arama motoru ve sosyal mecralarda oluşturulabilir. Her ne kadar yeniden hedefleme uygulamasında mecra bazında farklı yollar izlense de aslında Retargeting çalışmalarında temel mantık olarak aynıdır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir