Yeni Nesil Sosyal Anket Platformu: Poltio

Bana kalırsa girişimciliğin özünde farklılık var. Hali hazırda var olan bir süreç, işlem, ürün, hizmet ya da fikri farklı bir boyuta taşıyıp sunmak, işte asıl girişimcilik budur. Birbirini tekrar eden projeler de maddi ya da manevi kâr ediyor olabilir ama girişimcilik ekosistemine baktığımda beni ne heyecanlandırıyor diye düşününce özünde “fark” olan girişimleri görüyorum. Poltio böyle bir girişimdi. Poltio’nun ilk kurulduğu zamanı hatırlıyorum. Heyecanlı ve dinamik bir kurucu ekibe sahipti. Hala da öyleler. 

Politika seven entelektüeller tarafından bilhassa ekonomi yorumları yapılırken çok kullanılan bir kavram vardır; “yeryüzü insanıyla barışık olmak.” Bu tabiri seviyorum. Olumlu bir tarafı var.  Bu söz özellikle Türkiye’nin globalleşmesi gerektiğine dem vurmak için çok sık kullanılıyor. Evet, yeryüzüyle barışık olmak zorundayız. Türkiye’deki sığ tartışmaların, bitmek bilmeyen sosyal sorunların ve bir türlü çözülemeyen siyasi düğümlerin altından hep bu çıkar. Anlaşılan o ki Türkiye’nin yeryüzü insanıyla olduğu sanılan iletişimsizliği halen sürmektedir. Bu yalnızca bireyler açısından değil işletmeler açısından da böyledir.

Evet, dünya ile entegre olamıyoruz.  Dış dünyayla olan iletişimsizliğimizin nedeni aslında biraz da bulunduğumuz coğrafyayla ilgili… Yüzümüzü Batı’ya çeviriyoruz olmuyor, Doğu’ya çeviriyoruz olmuyor, Uzak Doğu’ya göz kırpıyoruz olmuyor, Rusya ile dost olmaya çalışıyoruz olmuyor kısacası ne yaparsak yapalım kimseyi memnun edemiyoruz. Cumhuriyet kuruldu kurulalı bu sorunu bir türlü çözemedik.

Peki sizce hem kendi aramızda hem de dış dünyayla olan iletişimsizliğimizin ve yeryüzü insanıyla olan sosyal, ekonomik ve teknolojik kopukluğumuzun nedeni tam olarak nedir?

a) Biz değil onlar problemli

b) Çalışmadığım yerden sordun (PAS)

c) Katılıyorum, biz milletçe iletişim kuramıyoruz

Şu an ne yapmaya çalıştığımı merak ediyorsunuz öyle değil mi?

Aslında size Poltio’yu anlatmaya çalışıyorum.

Evet, Poltio tam olarak böyle bir yer. Herhangi bir konu hakkında az biraz bilgi sahibi olan veya bilgi sahibi olmasa dahi ille de fikir beyan etmek isteyen her kullanıcı aklındaki soruları sormak için Poltio’da kendine yer bulabilir.

Kafanızda bir konu var diyelim ve insanların da sizin gibi düşünüp düşünmediğini öğrenmek istiyorsunuz. O halde sizi Poltio’ya alalım. Çünkü Poltio’da birçok farklı kategoride soru sorabiliyorsunuz. Bu kategorilerden bazıları; Politika, Gezi & Yemek, Teknoloji, Sağlık, Eğitim, Moda-Güzellik, Geyik, Felsefe-Din, Yaşam, Spor, Magazin, Kültür – Sanat vs…

Poltio kendi tabiriyle “Türkiye’nin Sosyal Anket Platformu” olarak faaliyete başlayan eğlenceli ve bir o kadar da faydalı bir platform. 2015 Ekim ayından beri Garanti Partners hızlandırma programı üyesi olan Poltio ilerleyişini sürdüren, küresel olabilecek ve gelecek vaat eden bir girişim. 1 milyon kullanıcı sayısını geçeli çok oldu.

Bu arada Poltio’da anket sonuçları oldukça güvenilir çünkü her kullanıcının yalnızca bir yanıt hakkı bulunuyor. Oy verdikten sonraki ilk 1 dakika içerisinde tercihinizi değiştirebiliyorsunuz aksi halde yanıtınızı değiştirme şansınız yok. Böylece anketlerin manipüle edilme ihtimali ortadan kalıyor. Hatta soruyu hazırlayan 1 dakika seçeneğini de iptal edebilir.

Poltio’nun bir güzel tarafı da eğer isterseniz anketinize link verebiliyorsunuz. Linkteki konuyu tek cümleyle anlatıp takipçilerinize sorunuzu yöneltebiliyorsunuz. Ben de Poltio’dayım. Ve itiraf etmeliyim ki çok eğleniyorum. Kimi zaman da moralim bozuluyor.

Örneğin “korsan kitap satın alma” hakkında hazırladığım soruya katılan 6800+ kişiden %60’ı korsan kitap aldığını belirtti. Sizce de moral bozucu değil mi? Ama bir yandan da tüm bunlar gerçek. Dijital manipülasyonların had safhada olduğu bir dönemde gerçek sonuçlara böyle rahatlıkla ulaşabilmek bence çok güzel. Hep anketlerden dem vurdum ama Poltio’da test ve quiz seçenekleri de var. Denemenizi öneririm.

Kurumsal firmalar için Poltio…

Ben dijital markalaşma (dijital pazarlama, sosyal medya, içerik pazarlaması, markalaşma) anlamında hizmet verdiğim şirketler için kurumsal bir Poltio hesabı mutlaka açıyorum. Dolayısıyla size de bunu tavsiye ediyorum.

Eğitimlerde ve makalelerimde sık sık dile getirdiğim “Marka = İnsan” fenomeni odağında değerlendirecek olursak, insan soru sorarak kendini geliştirir. Marka için de aynı şey geçerlidir. Sorulara yanıt veren marka olmak kadar soru soran marka olmak da önem arz ediyor.

Evet, birçok politik, sosyal, kültürel ve güncel ankete katılabileceğiniz bu mecrada kişisel ve kurumsal anlamda hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Ve yeri gelmişken Branding Türkiye’nin resmî Poltio hesabını takip etmenizi öneririm. Poltio’da dijital, marka, girişimcilik, ekonomi, pazarlama, reklam vs. odaklı anketlerimiz olacak.

Sorularımıza yanıt verip ekosisteme katkı sağlayabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir