Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’da bu defa yeni nesil sosyal anket platformu mottosuna sahip Poltio’yu anlatacağız.

Bana kalırsa girişimciliğin özünde farklılık var. Hali hazırda var olan bir süreç, işlem, ürün, hizmet ya da fikri, farklı bir boyuta taşıyıp sunmak! Evet, bence asıl girişimcilik budur. Birbirini tekrar eden projeler de maddi ya da manevi kâr ediyor olabilir ama girişimcilik ekosistemine baktığımda bunlar beni heyecanlandırmıyor. Ben özünde “fark” olan girişimleri daha çok seviyorum. Poltio işte tam da böyle bir girişim. Poltio’nun ilk kurulduğu zamanı hatırlıyorum. Heyecanlı ve dinamik bir kurucu ekibe sahipti. Hala da öyleler.

Dünya İle Entegre Olamıyoruz

Politika seven entelektüeller tarafından bilhassa ekonomi yorumları yapılırken çok kullanılan bir kavram vardır; “yeryüzü insanıyla barışık olmak.” 

Bu tabiri seviyorum. Olumlu bir tarafı var. Bu söz özellikle Türkiye’nin globalleşmesi gerektiğine dem vurmak için son zamanlarda daha sık kullanılıyor. Evet, yeryüzüyle barışık olmak zorundayız. Zira Türkiye’deki sığ tartışmaların, bitmek bilmeyen sosyal sorunların ve bir türlü çözülemeyen siyasi düğümlerin altından hep bu çıkar. Anlaşılan o ki Türkiye’nin yeryüzü insanıyla olduğu sanılan iletişimsizliği halen sürmektedir. Bu yalnızca bireyler açısından değil işletmeler açısından da böyledir. Evet, dünya ile entegre olamıyoruz.

Dış dünyayla olan iletişimsizliğimizin nedeni aslında biraz da bulunduğumuz coğrafyayla ilgili…

Yüzümüzü Batı’ya çeviriyoruz olmuyor, Doğu’ya çeviriyoruz olmuyor, Uzak Doğu’ya göz kırpıyoruz olmuyor, Rusya ile dost olmaya çalışıyoruz olmuyor kısacası ne yaparsak yapalım kimseyi memnun edemiyoruz. Cumhuriyet kuruldu kurulalı bu sorunu bir türlü çözemedik.

Peki sizce hem kendi aramızda hem de dış dünyayla olan iletişimsizliğimizin ve yeryüzü insanıyla olan sosyal, ekonomik ve teknolojik kopukluğumuzun nedeni tam olarak nedir?

a) Biz değil onlar problemli

b) Çalışmadığım yerden sordun (PAS)

c) Katılıyorum, biz milletçe iletişim kuramıyoruz

Poltio Nedir?

Az önce aniden bir anket çıkardım karşınıza. Şaşırmış olmalısınız. Ayrıca bu şekilde davranarak ne yapmaya çalıştığımı merak ettiğinize de eminim.

Aslında size Poltio’yu anlatmaya çalışıyorum. Evet, Poltio tam olarak böyle bir yer. Onu en yalın haliyle kendi mottosuyla tanıtabilirim; Poltio, yeni nesil sosyal anket platformu!

Herhangi bir konu hakkında az biraz bilgi sahibi olan veya bilgi sahibi olmasa dahi ille de fikir beyan etmek isteyen her kullanıcı aklındaki soruları sormak için Poltio’da kendine yer bulabiliyor. Mesela kafanızda bir konu var diyelim ve insanların da sizin gibi düşünüp düşünmediğini öğrenmek istiyorsunuz. O halde sizi Poltio’ya alalım. Çünkü Poltio’da birçok farklı kategoride soru sorabiliyorsunuz.

Bu kategorilerden bazıları;

 • Politika,
 • Gezi & Yemek,
 • Teknoloji,
 • Sağlık,
 • Eğitim,
 • Moda-Güzellik,
 • Geyik,
 • Felsefe-Din,
 • Yaşam,
 • Spor,
 • Magazin,
 • Kültür – Sanat

Yeni Nesil Sosyal Anket Platformu

Poltio kendi tabiriyle; “Türkiye’nin Yeni Nesil Sosyal Anket Platformu” olarak faaliyete başlayan eğlenceli ve bir o kadar da faydalı bir platform.

2015 Ekim ayından beri Garanti Partners hızlandırma programı üyesi olan Poltio ilerleyişini sürdüren, küresel olabilecek ve gelecek vaat eden bir girişim. Bu arada Poltio, 1 milyon kullanıcı barajını çoktan geçti.

Güvenilir Mi?

Poltio’da anket sonuçları oldukça güvenilir, çünkü her kullanıcının yalnızca bir yanıt hakkı bulunuyor. Fakat oy verdikten sonraki ilk 1 dakika içerisinde tercihinizi değiştirebiliyorsunuz. Bunun dışında yanıtınızı değiştirme şansınız yok. Bu durum önemli çünkü bu sayede anketlerin manipüle edilme ihtimali ortadan kalıyor. Hatta soruyu hazırlayan kişi veya kurum dilerse 1 dakikalık opsiyon/cevap değişikliği seçeneğini de iptal edebiliyor. Kısacası Poltio’da alternatif çok!

Poltio’nun bir güzel tarafı da eğer isterseniz anketinize link verebiliyorsunuz. Ve linkteki konuyu tek cümleyle anlatıp takipçilerinize sorunuzu yöneltebiliyorsunuz. Bu arada biz de Branding Türkiye olarak Poltio’dayız. Ve itiraf etmeliyiz ki çok eğleniyoruz. Kimi zaman da moralimiz bozuluyor.

Örneğin kişisel Poltio hesabımdan “korsan kitap satın alma” hakkında hazırladığım soruya katılan 6800+ kişiden %60’ı korsan kitap aldığını belirtmişti.

Sizce de moral bozucu değil mi? Ama bir yandan da tüm bunlar gerçek. Dijital manipülasyonların had safhada olduğu bir dönemde gerçek sonuçlara böyle rahatlıkla ulaşabilmek bence çok güzel. Hep anketlerden dem vurdum ama Poltio’da test ve quiz seçenekleri de var. Platforma üye olduktan sonra bunları da denemenizi öneririm.

Kurumsal Firmalar İçin Poltio…

Ben dijital markalaşma (dijital pazarlama, sosyal medya, içerik pazarlaması, markalaşma) anlamında hizmet verdiğim şirketler için kurumsal bir Poltio hesabı mutlaka açıyorum. Dolayısıyla size de bunu tavsiye ediyorum.

Eğitimlerde ve makalelerimde sık sık dile getirdiğim “Marka = İnsan” fenomeni odağında değerlendirecek olursak; insanlar soru sorarak ve soruları yanıtlayarak kendini geliştirir. Dolayısıyla markalar için de aynı şey geçerlidir. Zira sorulara yanıt veren marka olmak kadar soru soran marka olmak da önem arz etmektedir.

Evet, birçok politik, sosyal, kültürel ve güncel ankete katılabileceğiniz bu mecrada kişisel ve kurumsal anlamda hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Ve yeri gelmişken Branding Türkiye’nin resmî Poltio hesabını takip etmenizi öneririm. Poltio’da dijital, marka, girişimcilik, ekonomi, pazarlama, reklam vs. odaklı anketler gerçekleştiriyoruz. Bizi takip edip Poltio’daki sorularımıza yanıt vererek ekosisteme katkı sağlayabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.