Demirören Holding’e bağlı akaryakıt dağıtım şirketlerinden olan Total ve M Oil, OYAK tarafından satın alındı.

Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak isteyen OYAK, Rekabet Kurulu’na başvuruda bulundu. Milangaz içinse OYAK ve Demirören Holding arasındaki görüşmelerin devam ettiği bildirildi.

Total Ve M Oil Satıldı

Türkiye’deki en büyük mesleki emeklilik fonu olan OYAK, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralıyor. OYAK, konuya ilişkin detayları Rekabet Kurulu‘na bildirerek bu satın almaya ilişkin resmi başvurusunu yaptı.

30’un üzerinde ana sektörü doğrudan etkileyen ve yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan OYAK, akaryakıt ve otogaz sekörünün öncülerinden biri olmayı hedeflediğini bu satın alma ile göstermiş oldu.

Total Oyak

Öte yandan OYAK bu hamlesiyle akaryakıt dağıtım sektöründe 18 yıl aradan sonra yeniden faaliyet göstermeye başlayacak.

AA’nın Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, OYAK’ın satın alacağı iki şirketin 2019 sonu itibarıyla sektör satışlarındaki payı %5,8 olurken, toplam satış miktarı ise 1 milyon 749 bin 705 ton oldu

Toplam İstasyon Sayısı: 900

Güzel Enerji 2019’da toplam 1 milyon 366 bin ton akaryakıt satışıyla %4,57 pazar payına sahip oldu. Şirket, bu haliyle Petrol Ofisi, OPET, Shell&Turcas ve BP‘den sonra akaryakıt sektöründe en büyük paya sahip 5. akaryakıt satıcısı. M Oil’in satışları ise geçen yıl 383 bin 705 ton ile toplam satışların %1,3’ünü oluşturdu. Böylece, OYAK bünyesinde faaliyet gösterecek 2 şirketin toplam pazar payı %5,8 seviyesine yükselecek. Diğer bir ifadeyle OYAK, bu satın alma aksiyonuyla akaryakıt dağıtım sektöründe faaliyet gösteren en büyük beşinci firma konumuna gelecek. Zira her iki şirketin toplam istasyon sayısı 900’ü buluyor.

Milangaz İçin Görüşmeler Sürüyor

OYAK’ın konuya dair yapmış olduğu açıklamalada Milangaz ile ilgili meseleye de değinildi. İşte o açıklama;

“Mevcut faaliyet alanları dışında yeni fırsatları titizlikle değerlendiren ve yatırım yaptığı sektörlerde hızla ilerleyen OYAK, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak üzere Rekabet Kurulu’na başvuru yapmıştır. Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK, faaliyette olduğu sektörlerle entegre büyüyebilecek alanlarda konumlanma politikası doğrultusunda, Güzel Enerji ve M Oil’in ticari karlılığını, rekabetçi gücünü ve yarattığı katma değeri daha da artıracak olup; sürdürülebilir büyüme adımları atmaya devam etmektedir. Enerji sektöründeki dönüşümü ve potansiyeli öngören OYAK; tüpgaz, otogaz, dökmegaz pazarının öncü şirketi Milangaz’ı satın almak amacıyla Demirören Holding ile görüşmelere devam etmektedir. OYAK, 30’un üzerinde ana sektörü doğrudan etkileyen ve yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan akaryakıt ve otogaz sektörünün büyük oyuncularından biri olmayı hedeflemektedir. Üyelerine ayrıcalıklı ve avantajı hizmet sunma vizyonuyla hareket eden OYAK, üyelerinin birikimlerini verimli yatırımlarla değerlendirmeye, ülkemizin büyüme ve istihdam yaratma hedeflerine ortak olmaya devam edecektir.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.