Mobbing Hakkında Önemsenmesi Gereken Detaylar

Mobbing hem hukuki hem de kurumsal anlamda ciddiye alınması gereken bir meseledir. Öyle ki, Türkiye’de son iki yılda ALO 170’e 5890 mobbing  şikayeti yapılmıştır.

İlginçtir ki Alo 170’e yapılan mobbing odaklı şikayetlerin büyük çoğunluğunun özel sektör ağırlıklıdır. İlginç olan bir diğer detay ise hem özel sektörde hem de kamuda mobbing şikayetlerinin cinsiyet bakımından aynı seviyede olmasıdır. Gelen şikayetlerin analizi sonucu erkeklerin de kadınların da aynı oranda ve şiddette mobbinge maruz kaldığı anlaşılmıştır. 

Bu detayların ardından şunu sormak istiyorum; iş hayatınız boyunca psikolojik tacize diğer bir adıyla mobbinge uğradığınızı hiç düşündünüz mü?

Bu soruyu yanıtlamak için aşağıda yer alan ankete katılabilirsiniz.

Mobbing Nedir?

Mobbing;kamu veya özel sektör farkı olmaksızın mevcut gücün ya da pozisyonun kötüye kullanılarak; sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama, tehdit vb. şekillerde tecelli eden duygusal bir saldırıdır.

Mobbing genellikle kişinin saygısız ve zararlı bir psikolojik davranışın hedefi olmasıyla başlar. Ayrıca mobbing, işverenin ya da yöneticinin ima ve alaycılıkla karşısındaki kişi ya da kişilerin toplumsal itibarını düşürmesini de içerir. Sonuç itibariyle mobbing süreci, saldırgan bir ortam oluşturularak psikolojik şiddete maruz bırakılan kişi ya da kişilerin istifaya zorlanmasıdır.

Mobbing Türleri nelerdir?

  • Düşey Psikolojik Taciz

İş hayatında üstlerin sahip oldukları kurumsal gücü; astlarını ezerek, onları kurumun dışına iterek kullanmasıdır.

  • Yatay Psikolojik Taciz

İş yerinde psikolojik tacizin fail veya failleri mağdur ile benzer görevlerde ve benzer olanaklara sahip, aynı konumdaki iş arkadaşlarıdırlar. Örneğin; eşit koşullar içinde bulunan çalışanların çekememezliği, rekabet, çıkar çatışması, kişisel hoşnutsuzluklar gibi…

  • Dikey Psikolojik Taciz

Çalışanın yöneticiye psikolojik şiddet uygulamasıdır. Nadir görülen bir durumdur. Örneğin, çalışanların yöneticiyi kabullenememesi, eski yöneticiye duyulan bağlılık, kıskançlık gibi… Çok sık rastlanmasa da bu da mobbing türleri arasında yer almaktadır.

Mobbinge maruz kaldığınızı düşünüyorsanız ve bunu delillerle kanıtlarsanız, ihbar, kıdem ve manevi tazminat alabilirsiniz.

Psikolojik baskıya maruz kalan kişiler şirket yönetimine değil, artık doğrudan mobbing uygulayan kişi ya da kişilere de dava açabilecek. Ayrıca mobbinge uğradığı için işten ayrılmak isteyen aynı zamanda da tazminatını almak isteyen kişi, yaşadığı sorun nedeniyle iş yerinden haklı bir şekilde istifa ettiğinden tazminat talep etme hakkına sahiptir. Bu istifa iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedilmesi kapsamında olacağından dolayı kıdem tazminatının yanmasına ya da kıdem tazminatı hakkının düşmesine neden olmaz.

Mobbing hiç şüphesiz günümüz iş yaşamının en önemli problemlerinden biridir. Bu konu hukuki bir zeminde tanımlanarak insanlara sahip oldukları haklar daha iyi anlatılırsa ve gerek kişisel gerekse kurumsal anlamda caydırıcı cezalar uygulanırsa mağduriyetlerin sayısı gün geçtikçe azalacaktır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir