Türkiye’de COVID-19 vakalarının sayısı hızla artıyor. Bu durumdan günün her saati yoğun olan alışveriş merkezleri nasibini aldı. Zira AVM’ler Korona Virüs nedeniyle bomboş kaldı.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs artık Türkiye’de! Zira Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 11 Mart’taki basın toplantısında yaptığı açıklamayla Corona Virüs’ün Türkiye’de de olduğu resmiyet kazanmış oldu.

Virüsün Türkiye’de 1 kişide görülmesinin ardından vaka sayısının kısa sürede 100 kişiyi aşması  vatandaşlarda paniğe neden oldu. Özellikle AVM gibi insan sirkülasyonun ve yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde, virüs bulaşma ihtimalinin yüksek olması, vatandaşların bu gibi yerleri daha az tercih etmesine sebebiyet verdi. Diğer bir ifadeyle Korona Virüs nedeniyle AVM’ler bomboş kaldı!

AVM’ler Korona Virüs Nedeniyle Boş

Türkiye’de insanların en fazla vakit geçirdiği yerlerden biri olan alışveriş merkezleri, Türkiye’de Corona Virüs’ünün görülmesinin ardından yoğun ve gürültülü olan halini, sessizliğe bıraktı. İnsanların bu tarz ortak kullanım mekanlarını sık sık ziyaret ediyor oluşu virüsün hızla yayılma ihtimalini artırdığından kimse alışveirş merkezlerine gitmek istemiyor.

Bu arada yapılan bilimsel açıklamalar ve istatistiklere göre virüs yaşlıları daha çok etkiliyor. AVM’ler her ne kadar genç kesimin yoğunlukla tercih ettiği mekanlar olsa da gençlerin yanı sıra yaşlı kesim de alışveriş merkezlerinde gezmeyi ve buralardan alışveirş yapmayı tercih ediyor. Bu yüzden AVM’lerde vakit geçirmek herkes için büyük risk taşıyor.

Twitter’da Gündem AVM’ler

Korona Virüs vakalarının Türkiye’de artması ile birlikte, vatandaşlar hastalığın daha çabuk yayılabileceği AVM’lere gitmedi. Dünya Sağlık Örgütü‘nün COVID-19 olarak adlandırdığı ölümcül virüsün tüm dünyada salgına dönüşmesinin ardından tedirginlik yaşayan vatandaşlar ortak kullanım alanlarından biri olan AVM’lerden uzak duruyor.

Örneğin hükümet tarafından yapılan uyarıları dikkate alan vatandaşlar geçtiğimiz hafta sonunu evde geçirmeyi tercih etti. Öte yandan Pazartesi itibariyle vaka sayısının artmasıyla birçok firma uzaktan çalışmaya başladı. Tüm bunlar AVM’lerin bu süreçte boş kalmasına neden oldu. Bu arada sosyal farkındalık için uzaktan çalışan firmaları listeliyoruz. Listeye firmanızın eklenmesini isterseniz buraya tıklayın. Evet, birçok firma uzaktan çalışıyor ancak AVM’ler ise hala açık. Bu nedenle son birkaç gündür Twitter‘daki gündemin ilk sırasında AVM’lerin neden kapatılmadığı konusu var.

Mağazalar Ve Restoranlar Boş

İnsan yoğunluğunun özellikle hafta sonları görüldüğü AVM’lerde, mağaza ve restoranlardaki insan sayısı yok denecek kadar azaldı. Herkesin hemen hemen hergün ziyaret ettiği AVM’ler, virüs sebebiyle yoğunluğunu kaybetmiş olmasına karşın halen açık. Bu konuda AVM çalışanlarına kulak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sosyal farkındalık için paylaşıyoruz;

#ElleriniYıka #EvdenÇıkma #UzaktanÇalış

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.