Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2021)

Şubat ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Şubat 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı
 • Ayın Haberleri (Ocak 2021)
 • Haftanın İçerikleri (2018 Arşivi)
 • Milli Uzay Programı Ve 10 Hedef
 • Stratejik Pazarlama Yönetimi Eğitimi
 • Fahrettin Koca Açıklama Yaptı
 • Aşılanan Kişi Sayısı (İllere Göre)
 • İşsizlik (Ekim 2020)
 • Yüz Yüze Eğitime Kar Tatili
 • Dijital Nezaket Araştırması (2021)
 • Tesla 1,5 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Aldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Sinovac Aşısının Etkinlik Oranı

Çinli firma Sinovac tarafından geliştirilen ve bir süredir Türkiye’de de uygulanan CoronaVac aşısının etkinlik oranları birkaç gün evvel açıklandı. Buna göre aşının enfeksiyonu önlemede etkinlik oranı %50,65. Buna karşın aşı hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede %100 bir etkiye sahip. Diğer bir ifadeyle bu aşı, enfeksiyonun bulaşma riskini önlemek konusunda çok etkin olmasa da hastalığın şiddetini tamamıyla ortadan kaldırıyor. En önemlisi de bu aşı, virüs nedeniyle meydana gelen ölüm riskini sıfıra indirgiyor. Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere aşının; hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede %100 oranında bir başarısı var. Bu arada deneyin 12 bin 396 kişiyle yapıldığı açıklandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ayın Haberleri (Ocak 2021)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Ocak 2021)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Haftanın İçerikleri (2018 Arşivi)

Türkiye’nin en çok okunan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin kurumsal Medium hesabını geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk. Konuya dair detayları Branding Türkiye Medium’da” başlıklı haberde okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise Branding Türkiye’nin Medium’daki içerik politikasının bir gereği olan “Haftanın İçerikleri” temalı yayınlara dair detayları aktaracağız. Ayrıca 2018 arşivine dair merak edilenlerden bahsedeceğiz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Milli Uzay Programı Ve 10 Hedef

9 Şubat’ta Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen lansmanla Türkiye’nin Milli Uzay Programı tanıtıldı. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anlattığı Milli Uzay Programı kapsamında 10 yılda gerçekleştirilecek 10 temel hedef!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Stratejik Pazarlama Yönetimi Eğitimi

Türkiye’nin lider pazarlama yöneticilerini yetiştiren CMO Eğitim Programı – Stratejik Pazarlama Yönetimi Sertifika Programı yeni dönem başlıyor! BMI Business School Istanbul tarafından düzenlenen, iş dünyası profesyonellerini üst düzey pazarlama yönetimi koltuklarına hazırlamak için tasarlanmış olan “Geleceğin Lider CMO’ları | CMO Eğitim Programı” Şubat 2021’de Online olarak Gerçekleşecek!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Fahrettin Koca Açıklama Yaptı

10 Şubat 2021 tarihinde Bilkent Yerleşkesi’nde Toplum Bilim Kurulu ve Koronavinüs Bilim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Bakan Koca, önemli açıklamalarda bulundu. Toplantının gündem maddelerine dair kamuoyunu bilgilendiren Bakan Koca’nın bu bağlamda hangi konulara değindiğini sizler için derledik!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Aşılanan Kişi Sayısı (İllere Göre)

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne gündeme dair önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 23 Ocak’ta Twitter’da yaptığı paylaşımla Türkiye’de en çok aşı yapılan şehirlerin hangileri olduğunu açıkladı.

İşte illere göre aşılama sayıları;

 1. İstanbul: 224 bin 472 kişi
 2. Ankara: 122 bin 332 kişi
 3. İzmir: 76 bin 688 kişi
 4. Antalya: 41 bin 305 kişi
 5. Bursa: 39 bin 470 kişi
 6. Adana: 31 bin 462 kişi
 7. Konya: 29 bin 320 kişi
 8. Mersin: 27 bin 5 kişi
 9. Kocaeli 25 bin 435 kişi
 10. Samsun 24 bin 283 kişi

İşsizlik (Ekim 2020)

Teknoloji Haberleri’ne gündeme dair önemli bir haberle devam ediyoruz. TÜİK, her ay kamuoyuyla paylaştığı işsizlik rakamlarını Ekim 2020 için açıkladı. “Türkiye İşgücü İstatistikleri Raporu Ekim 2020” adıyla paylaşılan rapora göre Türkiye’de işsizlik oranı Ekim 2020’de, geçen senenin aynı ayına göre 0,7 puan azaldı. Buna göre işsizlik oranı %12,7 olarak gerçekleşti. Bu da işsiz sayısında geçen yıla nazaran 391 bin kişi azalış olduğu anlamına geliyor. Bu tabloya göre toplam işsiz sayısı Ekim 2020 itibariyle 4 milyon 5 bin kişi oldu.

Yüz Yüze Eğitime Kar Tatili

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne gündeme dair önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Koronavirüs tedbirlerine uyularak okulların yüz yüze eğitime başlamasına karar vermişti. Ancak başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin büyük bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle yüz yüze eğitime yine ara verildi. Bu bağlamda bakanlık tarafından kar tatili yapılan iller de açıklandı.

Dijital Nezaket Araştırması (2021)

Dünyaca ünlü teknoloji markası Microsoft tarafından her sene hazırlanan “Dijital Nezaket Araştırması”nın 2021 sonuçları belli oldu. 2020 verileri baz alınarak açıklanan rapora göre Türkiye, bir önceki yıla göre en çok gelişim gösteren 5. ülke oldu.

Tesla 1,5 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Aldı

Bu haftaki teknoloji gündemini kripto paralarla ilgili önemli bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Buna göre dünyaca ünlü elektrikli otomobil markası Tesla, SEC’e yaptığı açıklamada Bitcoin’e 1,5 Milyar Dolar yatırım yaptıklarını ve Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Bitcoin, %10 değer kazandı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Şubat 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.