Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2021)

Şubat ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Şubat 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2021)
 • PTTAVM’de Uygun Gıda Satılacak
 • Digital 2021 Raporu Yayınlandı
 • Türkiye’nin Nüfusu Açıklandı
 • Günün Gündemi (Ocak 2021)
 • Hangi GSM Markasını Kullanıyorsunuz Anketi Sonuçlandı
 • Enflasyon Açıklandı (Ocak 2021)
 • Koronavirüs Aşısı Etkinlik Oranları Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Ekonomik Güven Endeksi (Ocak 2021)

Türkiye ekonomisinin bulunduğu durumu yorumlamak adına önemli bir metrik olan Ekonomik Güven Endeksi, Aralık ayında 94,7 iken, 2021 Ocak ayında %1,6 oranında artarak 96,2 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

PTTAVM’de Uygun Gıda Satılacak

Vatandaşların son zamanlarda en sık şikayet ettikleri hususların başında yüksek gıda fiyatları geliyor. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve gıda fiyatlarındaki yükselişten söz etmişti. Cumhurbaşkanı ayrıca konuyla ilgili harekete geçileceğini de ifade etmişti. Bu bağlamda son bilgilere göre gıda fiyatlarının nasıl düşürüleceğine dair bir çözüm bulundu. Buna göre artık vatandaşlar, uygun fiyatlı gıda satın almak için “pttavm.com”u kullanabilecekler. Diğer bir deyişle yüksek gıda fiyatlarına PTTAVM çözümü geldi!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Digital 2021 Raporu Yayınlandı

Teknoloji Haberleri’ne herkesin merakla beklediği bir raporla devam ediyoruz. We Are Social ve Hootsuite tarafından hazırlanan; internet, sosyal medya, dijital, mobil, e-ticaret vs. gibi ana metrikler çerçevesinde global ve ülke bazlı analizlerin ve içgörülerin yer aldığı rapor 2021 için yayınlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Türkiye’nin Nüfusu Açıklandı

TÜİK, Türkiye’nin güncel nüfusunu açıkladı. Buna göre Türkiye’de ikamet eden nüfus, 31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla bir önceki yıla göre 459 bin 365 kişi artarak 83 milyon 614 bin 362 kişiye ulaştı. Erkek nüfus 41 milyon 915 bin 985 kişi olurken, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi oldu. Böylece toplam nüfusun %50,1’ini erkekler, %49,9’unu ise kadınlar oluşturdu. Bu arada yıllık nüfus artış hızı 2019 yılında binde 13,9 iken, 2020 yılında binde 5,5 oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Ocak 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Ocak ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hangi GSM Markasını Kullanıyorsunuz Anketi Sonuçlandı

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir araştırmanın sonucuyla devam ediyoruz. Yakın zaman önce “Branding Türkiye Soruyor İle Sosyal Anketler Başlıyor başlıklı haberde duyurusunu yaptığımız Branding Türkiye Soruyor’da ikinci anketimiz “Hangi GSM Markasını Kullanıyorsunuz?” oldu. Bu bağlamda Türkiye’deki 3 GSM markasına yer vererek oluşturduğumuz sosyal ankette yer alan markalar şöyle;

 • Turkcell
 • Türk Telekom
 • Vodafone

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Açıklandı (Ocak 2021)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Ocak 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Aralık ayında TÜFE aylık %1,68 artarken, yıllık bazda enflasyon %14,97 oldu. Ocak ayının zam şampiyonu ise fiyatı %26,77 artan mandalina oldu.

Koronavirüs Aşısı Etkinlik Oranları Açıklandı

Teknoloji Haberleri’ne Koronavirüs aşısı ile ilgili detaylarla devam ediyoruz. Çinli firma Sinovac tarafından geliştirilen ve bir süredir Türkiye’de de uygulanan CoronaVac aşısının etkinlik oranları birkaç gün evvel açıklandı. Buna göre aşının enfeksiyonu önlemede etkinlik oranı %50,65. Buna karşın aşı hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede %100 bir etkiye sahip. Diğer bir ifadeyle bu aşı, enfeksiyonun bulaşma riskini önlemek konusunda çok etkin olmasa da hastalığın şiddetini tamamıyla ortadan kaldırıyor. En önemlisi de bu aşı, virüs nedeniyle meydana gelen ölüm riskini sıfıra indirgiyor. Çünkü az önce de belirttiğimiz üzere aşının; hastaneye kaldırılma ve ölümü engellemede %100 oranında bir başarısı var.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Şubat 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.