Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2023)

Ocak ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Ocak 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • WordPress Okulu’ndan WP Kulüp Hediyeli Oyun
  • Branding Türkiye 5 Yaşında
  • Teknoloji Haberleri (Ekim 2022)
  • Microsoft’tan Önemli Karar
  • Dünyanın En Güçlü Pasaportları
  • NASA’dan Önemli Keşif
  • Rami Kütüphanesi Açıldı
  • Hani Kurumsaldık’ta 3. Sezon Başladı

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte bu haftanın teknoloji başta olmak üzere haftalık gündemi!


WordPress Okulu’ndan WP Kulüp Hediyeli Oyun

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine sürpriz bir haber ile başlıyoruz. WordPress alanında 360 derece hizmet politikasına sahip bir marka olan WordPress Okulu, Instagram özelinde beyin fırtınası içeren farkındalık odaklı bir oyun başlattı. “Hayalindeki Site” ana temasına sahip oyununa katılanlardan 3 kişiye WP Kulüp üyeliği hediye edilecek.

Branding Türkiye 5 Yaşında

Bugün 9 Ocak 2023… Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası misyonuyla faaliyetlerini sürdüren Branding Türkiye bugün itibariyle 5 yaşında! Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Branding Türkiye 2022’de Neler Yaptı? başlıklı makalede 2022 boyunca gerçekleştirdiğimiz aksiyonları özetlemeye çalıştık. O yüzden bu yazı “yılın özeti” niteliğinden biraz uzak olacak. Bu makalede daha çok yeni yaşın mutluluğunu aktaracağız. Ayrıca geçmişteki yılların kısa bir muhasebesini yapacağız. Kısacası biraz sohbet edeceğiz. Devamını oku

Teknoloji Haberleri (Ekim 2022)

Branding Türkiye’nin fenomen kategorisi “Teknoloji Haberleri”nde yayınlanan ve her hafta Türkiye ve dünyadan güncel gelişmelerin yer aldığı “Haftanın Teknoloji Haberleri”ni tek başlıkta topladık. Aylık bir arşiv niteliği taşıyan bu içerik aracılığıyla ay boyunca teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmelere hakim olabilirsiniz. İşte Ayın Teknoloji Haberleri (Ekim 2022)!

Microsoft’tan Önemli Karar

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Microsoft, popüler işletim sistemlerinden ikisine yönelik desteğini kesti. Buna göre Microsoft, 10 Ocak 2023 itibariyle Windows 8.1 ve Windows 7 için genişletilmiş desteğini bitirdi. Böylece artık bu işletim sistemine sahip cihazlar için teknik yardım veya yazılım güncellemesi sunulmayacak.

Dünyanın En Güçlü Pasaportları

Londra merkezli Henley Passport Index şirketi dünyanın en güçlü ve zayıf pasaportlarını belirledi. Listenin birinci sırasında Japonya, ikinci sırasında Singapur, üçüncü sırasında Almanya ve İspanya yer aldı. Türkiye ise 110 ülkeye vizesiz ve varışta vize seçeneği sunarak en güçlü pasaportlar listesinde 52. sırada yer aldı.

NASA’dan Önemli Keşif

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemine uzay araştırmalarına dair bir haber ile devam ediyoruz. NASA, Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS) aracılığıyla 100 ışık yılı uzaklıkta Dünya büyüklüğünde bir gezegen keşfedildiğini duyurdu. Kayalık olduğu düşünülen ve Dünya’nın %95’i büyüklüğünde olduğu ifade edilen “TOI 700 e” adlı gezegen, Yunus (Dorado) Takımyıldızı’nın “yaşama elverişli bölgesinde” bulunuyor.

Rami Kütüphanesi Açıldı

250 yıllık bir geçmişe sahip İstanbul’daki Rami Kışlası 1,5 yıllık restorasyon çalışması sonrasında kütüphaneye dönüştürüldü. Toplam 51 bin metrekarelik peyzaj alanı ve 4 bin 200 kişilik oturma kapasiteli olan Rami Kütüphanesi’nde 2 milyondan fazla kitap yer alıyor. Kütüphanede 0-3 yaş için hazırlanan masal ve oyun alanından, çeşitli branşlarda hazırlanan ihtisas kütüphanelerine ve millet bahçesine kadar her yaştan kitapsever için özel bölümler yer alıyor.

Hani Kurumsaldık’ta 3. Sezon Başladı

Teknoloji Haberleri ana temalı haftanın gündemini Hani Kurumsaldık‘a dair önemli bir haber ile devam ediyoruz. Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı, podcast odaklı yeni nesil mecra Hani Kurumsaldık’ın 3. sezonu başladı. Yeni sezonun ilk bölümü “A’dan Z’ye Twitter” olurken, program tüm dijital müzik ve video platformlarında eş zamanlı olarak yayınlandı. Devamını oku

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ocak 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.