Artık geleneksel hale gelen “Yılın Özeti” serimizin 2022 versiyonu için beklenen an geldi çattı. Bu sefer aynı soruyu yıl farkıyla yine soruyoruz “Branding Türkiye 2022’de Neler Yaptı?” İşte tüm detaylarıyla yılın özeti!

Yılın son gününe bir gün kaldı. Açıkçası son iş günündeyiz. Bugün Cuma, 30 Aralık 2021 tarihindeyiz. Her yıl “Branding Türkiye bu yıl neler yaptı?” ana temalı soruyu bu kez biraz farklılaştırdık ve “Neler yaptık neler!” ünlemini kullandık. Tabi geleneksel olarak yine bir “yılın özeti” sunacağız. Öncelikle önümüzde yeni kararlar, yeni değişimler, yeni dönüşümler için tam tamına 365 gün olduğunu söylemek istiyorum. Geçmiş geçmişte kaldı. 2022 için artık elimizden bir şey gelmeyebilir. Fakat 2023 için umutlu olmamız gerekiyor. Aksi halde hedeflerimize ulaşamayız, hayallerimizi gerçekleştiremeyiz.

Branding Türkiye 2022’de Neler Yaptı?

9 Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan Branding Türkiye; 2022’de 4. yaşına girmişti. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların (100+ kavram, uzmanlık, süreç) akademisyen ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği bir mecra olarak bilinen ve betimlenen Branding Türkiye, 2022 boyunca birçok aksiyon gerçekleştirdi. Bunları 10 temel başlık altında topladık. Tüm bunlar gerçekten 2022’de mi oldu diye düşünmeden edemiyorum. Abarttığımı düşünüyorsanız başlayalım.

Birincisi: Sesli İçerik Üretimine Başladık

2022’de gerçekleştirdiğimiz birinci aksiyon sesli içerik odağındaki teknik ve akademik eksikleri tamamlamak oldu. Şöyle ki; uzun zamandır hayalini kurduğum, istediğim ve yıllardır ailemin, arkadaşlarımın, iş ve sosyal çevremin sürekli gündeme getirdiği (ve hatta baskı yaptığı) “dublaj – seslendirme” konusunda nihayet profesyonel bir sürece girdim. Alanında uzman eğitmenlerden aldığım aylar süren eğitimin akabinde ve onlarca demonun sonucunda profesyonel dublaj – seslendirme kariyerine giriş yaptım. Dizi, film, reklam, belgesel ve kitap seslendirmeye başladım. Tabi bunun yansıması Branding Türkiye’nin podcast kanalına da oldu. Çünkü 2023 itibariyle artık her ay seçtiğimiz makaleleri seslendirerek paylaşacağız. Kısacası sesli makale için akademik anlamda eksikleri tamamladık. Teknik kısımda ise profesyonel bir ses stüdyosu kurduk.

İkincisi: Tv – Radyo – Dergi İş Birlikleri Yaptık

Bütünleşik pazarlama ve iş ekonomi mecrası Branding Türkiye‘nin kurucusu ve genel yayın yönetmeni olarak 2022 itibariyle Türkiye’nin ilk tematik ulusal radyosu ST Endüstri Radyo‘da kavramsallaştırarak literatüre kazandırdığım Kurumsal İletişim 2.0 ile ilgili bir programı hazırlayıp sunmaya başladım. Her hafta Çarşamba günü saat 11:00 ile 12:00 arasında alanında uzman isimleri, ceo’ları, iş insanlarını, akademisyenleri, girişimcileri ağırlıyoruz. Program boyunca kurumsallaşma, markalaşma, dijitalleşme odağında sohbet ediyoruz. Programın resmi medya sponsoru ise Branding Türkiye oldu. Aynı zamanda Akademi Futbol gibi tematik yayın yapan dergilerle partner olduk. Artık birçok derginin ve tv programının teknoloji köşesinde Branding Türkiye’yi görürseniz şaşırmayın.  

Üçüncüsü: E-Kitap Serileri Yayınladık

Bu sene Branding Türkiye‘nin yayıncılık odaklı alt markası Branding Türkiye Yayınları etiketiyle Derleme serisini, Index serisini ve Günün Gündemi serisini hazırladık. Aslında bu serilerin tamamlanması 2021 sonlarında olmuştu. 2022’de serileri hazırlamaya ve e-kitap olarak yayınlamaya devam ettik. 2023’te ise yayınladığımız e-kitapları koleksiyon baskısıyla matbu hale getireceğiz.

Dördüncüsü: Podcast Serilerini Tamamladık

2021’de Branding Türkiye iştiraki olarak kurulan Hani Kurumsaldık markasıyla 2022’de de içerik üretmeye devam ettik. Hani Kurumsaldık tüm platformlarda toplamda 1,5 milyon erişime ulaştı ve dünya geneli tüm podcast yayınları arasında ilk %10 içerisinde yer aldı. Akabinde Branding Türkiye iştirakiyle mini podcast dizileri hazırladık. Aslında tüm bu dizileri 2021’de planlamıştık. Ancak tamamlanması 2022’de mümkün oldu. Bunlar; Girişimcilerin Büyük HatalarıİçeriklerceKurumsal İletişim 2.0, Dijital Markalaşma Sohbetleri, 100 Soruda Dijital Markalaşma şeklinde oldu. Ancak hazırlamış olduğumuz bu mini podcast dizilerini henüz yayına vermedik. Hatta aynı isimde kitaplar da hazırladık. Ancak henüz bu kitapları da yayınlamadık. Bir proje kapsamında 2023’te tamamı yayınlanmış olacak.

Beşincisi: Global Markalarla İş Birliği

Bu yıl çok sayıda markayla standart advertorial yayınlara ek olarak ulusal ve uluslararası düzeyde 50+ markayla çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik. Dijital farkındalık, medya görünürlüğü, bilinirlik, konsept içerik üretimi, yazı dizileri, sürdürülebilir dijital iletişim, kampanya farkındalığı ana temalı aksiyonlar için Branding Türkiye ile iş birliği yapan markalarla hem yeni kitleler edindik hem de yeni bilgiler edindik.

Altıncısı: Marka Partnerlikleri Gerçekleştirdik

Branding Türkiye ilk kurulduğu günden bugüne temel misyon olarak “iş birliği kültürü”nü benimsedi. Bu misyon odağında 2022’de ulusal ve uluslararası birçok önemli markayla partnerlik anlaşması yaptık. Aynı süreci Hani Kurumsaldık için de uyguladık ve 20’den fazla markayla, ajansla, girişimle Hani Kurumsaldık özelinde ayrı iş birlikleri yaptık. 2023’te partner marka portföyünü genişleteceğiz.

Yedincisi: Global Organizasyonların Medya Partneri Olduk

Bu yıl bizi heyecanlandıran bir diğer gelişme Branding Türkiye olarak uluslararası organizasyonların partneri olmaktı. Bunların başında World Marketing Summit geliyor. Bu sene 50 milyondan fazla kişinin katıldığı “WMS-2022”nin medya partneri Branding Türkiye ve Hani Kurumsaldık markalarımızla biz olduk. Ayrıca Traffic Summit, Kinza Dubai Summit gibi birçok global organizasyonun da medya partneri olduk. Bunun dışında yıl boyunca Türkiye’de gerçekleştirilen birçok prestijli organizasyonun da (etkinlik, zirve, panel, çalıştay, ödül tören, üniversite etkinliği, meetup vb.) medya sponsoru olduk.

Sekizincisi: Uluslararası Araştırmanın Partneri Olduk

20’den fazla ülkede yüz binlerce kişiyle WhitePress tarafından gerçekleştirilen “Avrupa’da Seo Ve İçerik” ana temalı araştırmanın yine tek medya partneri Branding Türkiye oldu. Avrupa pazarında gerek profesyonellerin gerekse markaların seo ve içerik konusuna bakışını özetleyen bu araştırmada her anket için WWF’e 1 Euro bağışta bulunuldu. Araştırma sonuçlarını 2023’te Branding Türkiye‘de paylaşıyor olacağız.

Dokuzuncusu: Akademik İş Birlikleri Yaptık

Ulusal ve uluslararası birçok çalışmaya imza atmış 6 akademisyen ve uzmandan oluşan Kişisel Marka Akademisi ile stratejik partner olduk. Ayrıca akademi bünyesinde gerçekleştirilen dünyada bir ilk olan eğitimin müfredatına 2022 itibariyle “Dijital Markalaşma Eğitimi” de eklendi.

Onuncusu: Dijital Markalaşma Eğitimi’ne Çevrimiçi Devam Ettik

Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası ve iştiraki olan Dijital Markalaşma Eğitimi I DME’ye tıpkı 2020 ve 2021’de olduğu gibi 2022’de de online devam ettik. İstanbul’da ve Ankara’da olmak üzere yılda sadece 2 kez açılan ve toplamda 40 öğrencinin kabul edildiği DME, 2022’de online ortamda gerçekleştirildiği için öğrenci sayısı 100 kişiye çıkarıldı.

İyi Seneler!

Branding Türkiye 2022’de neler yaptı? sorusuna temel noktalara değinerek yanıt vermeye çalıştık. Sizleri teknik detaylarla boğmamak adına atladığım bazı noktalar oldu. Bu arada Branding Türkiye hakkında daha detaylı bilgi edinmek, mail bültenimize abone olmak, Branding Türkiye’yi sosyal medyada takip etmek, kurumsal Whatsapp ve Telegram kanalımıza katılmak için HAKKIMIZDA sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bitirirken 2023’ün herkese iyi gelmesini diliyorum. Koronavirüs’ten kurtulduk gibi gözükse de farklı varyant ve türlerde grip salgınları devam ediyor. Korunmaya devam etmekte yarar var. Ayrıca 2022 boyunca moralimizi bozan ekonomik sıkıntıların da 2023’te tamamen ortadan kalkmasını diliyorum.

Bu vesileyle 2023’ün hepimiz için 2022’den daha bereketli, daha sağlık, daha mutlu, daha huzurlu, daha güzel ve daha şükür dolu geçmesini diliyorum. İnsan sevdikleriyle güçlüdür. Sahip olduğumuz her şey bir gün hiçbir şey olabilir geriye kalansa anılardırailedir ve dostlardır. Bu nedenle işinize, kariyerinize, sahip olduğunuz mala-mülke değil anılara, aileye ve dostlara BAĞLI olun.

İyi seneler.


 Branding Türkiye’de Neler Oldu? (2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.