Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ekim ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2020)

Ekim ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ekim’in 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2020)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ekim 2020)

Bu haftanın (8 – 14 Ekim 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Nobel Edebiyat Ödülü (2020)
 • Nobel Barış Ödülü (2020)
 • TFF’den Seyirci Kararı
 • iPhone 12 Tanıtıldı
 • Threads Uygulamasının Kapsamı Genişletildi
 • Instagram Reels’e Yeni Özellikler
 • Spotify Türkiye’de Temsilcilik Açıyor
 • Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim
 • Enflasyon Rakamları (Eylül 2020)
 • Branding Türkiye Öneriyor: Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2020) - Nobel Edebiyat Ödülü 2020

Nobel Edebiyat Ödülü (2020)

Teknoloji Haberleri’ne yılın en prestijli ödüllerine dair detaylarla başlıyoruz. Her yıl merakla beklenen Nobel Ödülleri, ilgili kategorilerde sahiplerini buldu. Buna göre 2020 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü “yalın bir güzellikle, bireysel varoluşu evrenselliğe ulaştıran şaşmaz şiirsel sesi” nedeniyle ABD’li şair Louise Glück kazandı. İlk kitabı olan ‘Firstborn’u (İlk Doğan) 1968 senesinde yayımlayan Glück, Amerikan edebiyatının en önemli şairlerinden biri olarak kabul ediliyor. 77 yaşındaki yazar, ödülün yanı sıra 10 milyon İsveç kronu (1.1 milyon Amerikan Doları) para ödülünün de sahibi oldu.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2020) - Nobel Barış Ödülü 2020

Nobel Barış Ödülü (2020)

2020 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi açıklandı. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı, açlık karşıtı çalışmalarıyla bu yılki ödülün sahibi oldu. Bu arada Nobel Barış Ödülü’nü kazanan WFP, 10 milyon İsveç kronu (1,1 milyon Amerikan Doları) para ödülünün de sahibi oldu.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2020) - TFF Seyirci Kararı

TFF’den Seyirci Kararı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig ve Türkiye Kupası müsabakalarında locaların %50 kapasitesi kadar seyirci alınacağını açıkladı. Koronavirüs Tedbirleri kapsamında localara % 50 oranında seyirciye izin verilmesiyle; Beşiktaş bin 650, Galatasaray bin 500, Fenerbahçe 998, Trabzonspor 630 taraftarının desteğiyle sahaya çıkacak.

iPhone 12 Tanıtıldı

iPhone 12 Tanıtıldı

ABD merkezli dünya devi teknoloji şirketi Apple, “Hi, Speed” (Merhaba, Hız) temalı etkinliğini 13 Ekim 2020’de gerçekleştirdi. Tüm dünyanın merakla beklediği lansmanda iPhone serisinin son modeli olan iPhone 12 tanıtılırken HomePod’un ufak modeli olan HomePod Mini de görücüye çıktı. Bu arada iPhone serisinin en yeni üyesi olan iPhone 12 aslında 4 farklı modelden oluşuyor. Bunlar;

 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Threads Nedir

Threads Uygulamasının Kapsamı Genişletildi

Tam 1 yıl önce buradan sizlere duyurduğumuz Threads ile ilgili bir gelişme var. Facebook’un, Snapchat’e doğrudan rakip olması için hazırladığı ve Instagram odağında çalışan Threads adlı uygulamanın kapsamı genişletildi. Buna göre yeni güncellemeyle birlikte Threads’ta artık sadece yakın arkadaşlardan gelen mesajlar değil, diğer kullanıcılardan gelen mesajlar da görüntülenebilecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Ekim 2020) - Instagram Reels

Instagram Reels’e Yeni Özellikler

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram odağında kullanıma sunulan Reels adlı uygulama, TikTok‘a rakip olarak geliştirilmişti. Her geçen gün kullanıcı kitlesi artan Reels’e yeni özellikler eklendiği duyuruldu. Yeni güncellemeyle birlikte eklenen özellikler ise şöyle;

 • Ses Arama
 • Ses Kaydetme
 • DM Üzerinden Ses Sayfaları Paylaşımı

Spotify Temsilcilik

Spotify Türkiye’de Temsilcilik Açıyor

Geçtiğimiz günlerde Sosyal Medya Yasası‘nın yürürlüğe girmesiyle global internet ve teknoloji şirketlerinin yükümlülüklerini yerine getirmeleri gereken süreç de başlamış oldu. Türkiye’de temsilcilik açma sorumluluğunu yerine getirmeyen firmalardan biri olan Spotify’a 72 saat süre tanındı. Akabinde İsveç merkezli çevrimiçi müzik platformunun, Stockholm’de yer alan birimi ile temas sağlandı. RTÜK yetkililerine geri dönüş yapan Spotify, temsilcilik açacağını belirtti. Böylece Spotify kapatılacak mı? soruları da yanıt bulmuş oldu.

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim

2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde yüz yüze eğitimin en kısa zamanda başlamasını hedeflediklerini söyledi.

Enflasyon Rakamları (Eylül 2020)

Enflasyon Rakamları (Eylül 2020)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Enflasyon rakamları (Eylül 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Eylül ayında TÜFE aylık %0,97 artarken, yıllık bazda enflasyon %11,75 oldu. Eylül ayının zam şampiyonu ise fiyatı %18,65 artan patlıcan oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları

Branding Türkiye Öneriyor: Akla ve Kalbe Giden İletişim Yolları

Teknoloji Haberleri’ni kitap önerisiyle tamamlıyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin popüler kategorilerinden biri olan “Branding Türkiye Öneriyor”un “Kitap Önerileri” kategorisinde bu hafta Fatoş Karahasan’ın Ceo Plus etiketiyle yayınlanan Akla Ve Kalbe Giden İletişim Yolları kitabı yer aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ekim (2020) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Ekim 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ekim’in 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ekim2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ekim 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.