Değişen ve gelişen dünyada teknoloji, insan hayatını tüm boyutlarıyla değiştirdiği gibi iş, yapış ve işleyiş biçimini de değiştirdi. Reklamcılık, bu değişimden nasibini alan sektörlerin başında geliyor. Bu makalede ise internet reklamcılığı nedir? sorusunu yanıtlayacağız.

Dijital teknolojideki değişim ve gelişim reklam sektörünü büyük oranda dönüştürdü. Gelenesel reklam yerini internet reklamcılığı adı verilen yeni reklam türüne bıraktı. Peki internet reklamcılığı nedir? Bu makalede yeni nesil reklamcılıkla ilgili nedir odağında bir değerlendirme yapacağız. Buna ek olarak “internet reklamcılığı türleri nelerdir?” sorusu ile “İnternet reklamcılığının avantajları ve dezavantajları nelerdir?” sorularını da yanıtlayacağız.

İnternet Reklamcılığı Nedir?

Kurumsal / kişisel markaya sahip olan kişi veya şirketlerin, sundukları ürün ve/veya hizmetleri online mecralarda, gerçek ve/veya potansiyel müşterileri ile buluşturmak amacıyla yaptıkları reklam çalışmalarının tümüne internet reklamcılığı denir.

Günümüzde en popüler olan ve en çok tercih edilen reklam çalışmalarının başında gelen internet reklamcılığı sayesinde, hem markalar hem de müşteriler mekan ve zaman gibi kısıtlamalardan kurtulmaktadırlar.

Demografik hedefleme başta olmak üzere birçok metrik baz alınarak analiz ve hedefleme yapılabilen internet reklamcılığı için çeşitli platformlar, mecralar ve üçünüc parti yazılımlar kullanılmaktadır.

İnternet Reklamcılığı Türleri Nelerdir?

İnternet reklamcılığı kavramı ile ilgili kısa ama açıklayıcı bir tanım yaptıktan sonra şimdi de türlerine değineceğiz. Bunlar;

 • Arama Motoru Reklamları (SEM)
 • İçerik Ağı Reklamları
 • Sosyal Medya Reklamları
 • E-Mail Reklamları

Şimdi sırasıyla internet reklamcılığı türlerine değinelim.

Arama Motoru Reklamları (SEM)

Bu, internet reklamcılığı türleri arasında en çok tercih edilen reklam türüdür. Bu reklamlar “sponsor bağlantı” olarak arama motorlarında kullanıcılar tarafından yapılan aramalar neticesinde görüntülenen reklamlardır.

Arama Motoru Reklamları

Reklamverenin yapması gereken ise, reklam vereceği ürün, hizmet vb. için anahtar kelimeler tanımlamaktır. Arama motoru reklamlarının verimli bir şekilde amaca ulaşabilmesi için püf nokta; reklamı verilen konu ile reklamın bağlantılı olmasıdır. Ayrıca hedef kitlenin reklamı verilen ürünü, hizmeti vb. ne şekilde ya da nasıl arayacağını da tahmin etmek gerekiyor. Tabi burada Google Anahtar Kelime Aracı başta olmak üzere çeşitli araçların kullanılması gerekmektedir.

İçerik Ağı Reklamları

Burada; reklamveren ile birlikte bir de yayıncı kuruluş bulunmaktadır. Reklamverenin vermiş olduğu reklamlar, yayıncının web sitesine gerekli kodların eklenmesi ile görüntülenmeye başlar. Bu reklamlar da, arama motoru reklamları gibi ücretlendirilmektedir. Fakat içerik ağı reklamları, arama motoru reklamlarının satışa dönüşü gibi bir aksiyon göstermeyebilir. Dolayısıyla bu reklam türünde satıştan ziyade iletişim ve pazarlama yani farkındalık amaçlanmalıdır.

Sosyal Medya Reklamları

Bu reklam türü; sosyal mecraların, kullanım sıklığının her geçen gün artmasıyla birlikte en iyi daha doğrusu en verimli online reklamcılık türlerinden biri olmuştur. Sosyal medya reklamlarının avantajlarından birisi; reklamverenin sosyal ağ odağında hedef kitlesini belirleyip sadece bu kitleye yönelik bir reklam çalışması sunabilmesidir.

E-Mail Reklamları

Bireylerin ilgilendikleri konularla ilgili mail listelerine kaydolduktan sonra bu listedekilere gönderilen reklam mailleri de bir online reklamcılık türüdür. E-mail reklamları direkt tanıtım amaçlı yapılan reklamlardır. Ve sadece ilgilenenlere gönderilmektedir. Kısıtlı sayıda kişiye gönderildikleri için arama motoru reklamları kadar geri dönüş alınmasa da, genel olarak belli bir konuyla ilgilenen kitlenin dikkatini çekmek amaçlı yapıldığı için e-posta reklamcılığında olumlu geri dönüşler olabilmektedir.

İnternet Reklamcılığının Avantajları

Online reklamcılık; reklamverenler için birçok avantaj barındırmaktadır. İnternet reklamcılığının avantajlarından bazıları şunlardır; 

 • Optimize edilebilir.
 • Farkındalık oluşturur.
 • Kısa zamanda hızlı sonuçlar elde edilmesini sağlar.
 • Ölçümlenebilir.
 • Tüm metrikler en ince detayına kadar analiz edilebilir.
 • Bütçeye göre reklam yapılmasına olanak verir.
 • Satışları arttırır.
 • Bilinirlik sağlar.
 • Güvenilirlik oluşturur.
 • Daha az maliyetle daha etkili, interaktif ve uzun süreli olmayı sağlar.
 • Gerçek/potansiyel müşteriler ile marka arasında bir iletişim ağının oluşmasını sağlar.
 • Yer ve zaman kısıtlaması olmadan her lokasyondan müşteriler ile iletişime geçilmesini ve satış yapılmasını sağlar.

İnternet Reklamcılığının Dezavantajları

Her ne kadar saydığımız ve daha sayamadığımız birçok avantajı olsa da internet reklamcılığının bir de dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • İnternet reklamlarında süre sınırlamasının olması.
 • İnternetten alışverişe hala güvenmeyen büyük bir kitlenin olması
 • İnternet reklamcılığı için yapılan bütçeleme çalışmalarının doğru ve stratejik yapılmamasından kaynaklı maliyet aksaklıkları.
 • Tıklama sahtekarlığı.
 • Sürekli değişen ve güncellenen dijital dinamikler.
 • Bilgi yetersizliği.
 • Bütçenin kontrol edilmemesinden kaynaklı maddi kayıplara neden olması.

İnternet reklamcılığıyla ilgili farkındalık amacı taşıyan bu makalede online reklamcılık ile ilgili; “nedir?”, “niye önemlidir?” sorularına yanıt verdik. Ayrıca internet reklamcılığının avantajları ve dezavantajlarından bahsettik. Teknik bilgi aktarımı yani “nasıl yapılır?” ile ilgili detaylara burada girmedik. Çünkü her bir başlık için ayrı bir makale düşünüyoruz.

Yazı dizisi şeklinde çok yakında yayınlayacağımız bu seriyi kaçırmamak için sayfanın solundaki push bildirimini aktif edebilir ve Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.