İnternet Reklamcılığı Nedir? Türleri Ve Avantajları Nelerdir?

Değişen ve gelişen dünyada, teknolojinin insan hayatına iyice girmesi ve yaşamların dijitalleşmeye ayak uydurması ile birlikte, reklam açısından da yeni kapılar (internet reklamcılığı) açılmaya başladı. İnternet hayatımıza bu kadar yerleşmeden önce reklamlarla sadece geleneksel pazarlama yöntemleri ve araçları aracılığı ile karşılaşırken, şimdi her an, her yerde reklamlarla karşılaşmaya başlar olduk.

İnternet Reklamcılığı Nedir?

Kurumsal / kişisel markaya sahip olan kişi veya şirketlerin, sundukları ürün ve/veya hizmetleri online mecralarda, gerçek ve/veya potansiyel müşterileri ile buluşturmak amacıyla yaptıkları reklam çalışmalarının tümüne internet reklamcılığı denir.

Günümüzde en popüler olan ve en çok tercih edilen reklam çalışmalarının başında gelen internet reklamcılığı sayesinde, hem markalar hem de müşteriler yer ve zaman gibi kısıtlamalardan kurtulmaktadırlar.

İnternet Reklamcılığı Türleri

 • Arama Motoru Reklamları (SEM)

İnternet reklamcılığı türleri arasında en çok tercih edilen reklam türüdür. Bu reklamlar “sponsor bağlantı” olarak görüntülenen, arama motorlarında yapılan aramalar sonucunda görüntülenen reklamlardır.

Reklamverenin yapması gereken ise, reklam vereceği ürün, hizmet vb. için anahtar kelimeler tanımlamaktır. Arama motoru reklamlarının verimli bir şekilde amaca ulaşabilmesi için püf nokta; reklamı verilen konu ile bağlantılı olması ve hedef kitlenin reklamı verilen ürünü, hizmeti vb. ne şekilde ya da nasıl arayacağını tahmin etmektir.

 • İçerik Ağı Reklamları

Bu sistemde reklamveren ile birlikte bir de yayıncı bulunmaktadır. Reklamverenin vermiş olduğu reklamlar, yayıncının web sitesine gerekli kodların eklenmesi ile görüntülenmeye başlar. Bu reklamlarda, arama motoru reklamları gibi ücretlendirilmektedir. Fakat içerik ağı reklamları, arama motoru reklamlarının satışa dönüşü gibi bir aksiyon göstermemektedir. Dolayısıyla satış odağında her zaman beklenen maksimum verimi verememektedir.

 • Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya mecralarının, günden güne kullanıcı sayısının ve kullanım sıklığının artmasıyla birlikte en iyi daha doğrusu en verimli internet reklamcılığı türlerinden biri halini almıştır. Sosyal medya reklamlarının avantajlarından birisi; reklamverenin sosyal ağ odağında hedef kitlesini belirleyip sadece bu kitleye yönelik bir reklam çalışması sunabilmesidir.

 • E-Mail Reklamları

Bireylerin ilgilendikleri konularla ilgili mail listelerine kaydolduktan sonra bu listedekilere gönderilen reklam mailleridir. E-mail reklamları tanıtım amaçlı yapılan reklamlardır ve sadece ilgilenenlere gönderilmektedir. Kısıtlı sayıda kişiye gönderildikleri için arama motoru reklamları kadar geri dönüş alınmasa da, genel olarak belli bir konuyla ilgilenen kitlenin dikkatini çekmek amaçlı yapıldığı için olumlu geri dönüşler alınmaktadır.

İnternet Reklamcılığının Avantajları

İnternet reklamcılığı reklamverenler için birçok avantaja sahiptir. İnternet reklamcılığının avantajlarından bazıları şunlardır; 

 • Etkili bir kampanya yaptığınızda reklamlarınız daha fazla kişiye ki bu özellikle hedef kitlenizde bulunan daha fazla kişiye ulaşmaktadır.
 • Reklamını vermiş olduğunuz ürün ve/veya hizmetlerden daha fazla kişinin haberdar olmasını sağlamaktadır.
 • Geleneksel reklam yöntemlerine göre daha kısa bir sürede hedef kitlenize ulaşmanız mümkündür.
 • Reklamlarınızın görüntülenmeleri ve etkilerini, görebileceğiniz ve analiz edebileceğiniz bir ortam yaratmaktadır.
 • Ürün ve/veya hizmet tanıtımlarınızı yapmanız daha kolay ve ucuz hale gelecektir.
 • Ürün ve/veya hizmet satışlarınız artacaktır.
 • Daha az maliyetle daha etkili, interaktif ve uzun süreli reklamlar verebilmenizi sağlayacaktır.
 • Geleneksel reklam türleri ile ulaşamayacağınız kitlelere ulaşmanıza imkan sağlayacaktır.
 • İnternet reklamcılığı sayesinde gerçek/potansiyel müşteriler ve marka arasında bir iletişim ağı kurulabilecektir.
 • Yer ve zaman kısıtlaması olmadan her lokasyondan müşteriler ile iletişime geçilmesini ve satış yapılmasını sağlayacaktır.

İnternet Reklamcılığının Dezavantajları

Her ne kadar saydığımız ve daha sayamadığımız avantajları olsa da internet reklamcılığının bir de dezavantajları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • İnternet reklamları süre sınırlaması içerisinde yayınlanmaktadırlar. Bundan haberi olmayan markalar ise hedeflerine ve beklentilerine ulaşamayabilirler.
 • İnternetten alışverişe hala güvenmeyen büyük bir kitlenin olması ya da internette elle dokunup, deneme şansı olunmaması gibi bazı dezavantajlardan dolayı internet reklamlarına olan güven oranı da az olabilmektedir.
 • İnternet reklamcılığı için yapılan bütçeleme çalışmalarının doğru ve stratejik yapılmamasından kaynaklı olarak bazı maliyet aksaklıkları yaşanabilir.
 • Analizi yapılmayan reklamlar ya da analizi yapıldığı halde iyileştirme yapılmayan reklamlar, marka için zaman ve bütçe kaybına neden olabilir.
 • Hedef kitlenin doğru tespit edilmemesinden kaynaklı olarak yanlış bir hedefleme gerçekleştirilebilir.
 • İnternet reklamcılığı hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan markalar, bilgi yetersizliğinden dolayı müşterileri üzerinde yanlış izlenim uyandırabilirler.

Tüm bu avantajlar ve dezavantajlar göz önüne alındığında, markaların internet reklamcılığı gibi bir hazineden faydalanabilmeleri için gerekli eğitimleri alan profesyonellerle çalışmaları onlar açısından en doğru yol olacaktır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir