Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2019)

Öncelikle herkese iyi bir yıl diliyorum. Haftanın Teknoloji Haberleri serisine geçen yıl olduğu gibi devam ediyoruz. Evet, Ocak ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak  2019)”

1 – 7 Ocak 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ocak ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Türk Telekom, Apple, Volkswagen, Shake Alert LA, Hyundai, iPhone 7, iPhone 8, Oppo, Elon Musk, Dell ve Volvo ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Türk Telekom Bulut

Türk Telekom Bulut Depolama Hizmeti Sunuyor

Türk Telekom, kullanıcılarına kolaylık sağlamak ve depolama işlemlerini kolaylaştırmak adına Bulut Depolama uygulamasını getirmeye hazırlanıyor. Bu şekilde sanal depolama alanı sunmayı hedefleyen Türk Telekom, “Sanal Depolama” ile yakında bulut servisine başlamış olacak. Sanal Depolama uygulaması, otomatik yedekleme ve dijital depolama gibi imkanlar sunuyor. Kullanıcılar bu hizmetten yararlanmak için Google Play Store ve AppStore’dan Dijital Depo uygulamasını indirebilirler.

Apple Hisseleri Düştü

Apple Yeni Yıla Hızlı Bir Düşüş İle Girdi

Apple CEO’su Tim Cook CES 2019 Finansal Raporu ile ilgili bir açıklama yaptı. Cook yaptığı açıklamada Apple’ın iPhone’ları satmadığına ilişkin sorunlar yaşadıklarını belirtti. Cook’un bu açıklaması Apple’a ciddi anlamda hisse kaybına neden olurken açıklamanın ardından şirket, 55 milyar dolar değer kaybetti. Böylece Apple’ın değeri 750 milyar dolara kadar düştü. Bu arada Apple, 2018 yılında 1 trilyonluk değere ulaşan ilk şirket olmuştu. 2018 yılı Öne Çıkan Teknoloji Haberleri serimizde bu konuya değinmiştik. Buradan okuyabilirsiniz.

Volkswagen Mobil Şarj İstasyonları

Volkswagen Mobil Şarj İstasyonlarını Tanıttı 

Volkswagen, elektrikli otomobiller için “mobil şarj istasyonlarını” faaliyete geçirdiğini duyurdu. Hatırlanacağı üzere Alman otomobil üreticisi Volkswagen, çevreye duyarlı elektrikli otomobiller için bir takım adımlar atmıştı. Mobil şarj istasyonları bu sürecin en önemli parçası olarak görülüyor Elektrikli araçların ihtiyacını karşılayacak bu istasyonlar bir nevi power bank görevi görecek. Bu arada mobil şarj istasyonları, 360 kWh’lık batarya kapasitesine sahip olacak. Bu istasyonların güneş ya da rüzgâr enerjisi ile faaliyet göstermesi planlanıyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ocak 2019 - Apple'a Almanya'dan Ceza

İphone 7 ve 8 Modelleri Almanya’da Yasaklandı

Almanya, iPhone 7 ve 8 modellerinin satışını ülkede resmen yasakladı. Almanya mahkemeleri Qualcomm’a ait olan hizmetlerin izinsiz olarak kullanıldığını iddia ederek iPhone 7 ve 8’in yasaklanmasını talep etti. Karar doğrultusunda, bu modeller için 1,52 milyar dolar kefalet bonosu getirildi.

Oppo Türkiye'de

OPPO Türkiye Pazarına Girdi

Telekomünikasyon ve teknoloji firması Oppo, Türkiye pazarına giriş yaptı. Çinli akıllı telefon şirketi Oppo hali hazırda 35 ülkede bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de resmi olarak çalışmalara başlayan Oppo, ilk mağazasını Ataşehir’de açtı. Oppo’nun Türkiye Genel Müdürü ise Weijian Zhou oldu.

Deprem Uygulaması ShakeAlertLA

Depremi Erkenden Uyaran Uygulama: ShakeAlertLa

Depremi erkenden uyaran uygulama geliştirildi. Los Angeles’ta ShakeAlertLA uygulaması, depremi önceden haberdar edecek. Uygulama, deprem uyarı sistemi ile sinyalleri kullanarak insanları uyarıyor. Amerikan Jeolojik Araştırma Dairesi’nin verileriyle entegre edilecek olan uygulama, tüm akıllı telefonlarda kullanılabilir olacak.

Hyundai Anahtar Yerine Parmak İzi

Hyundai Araba Anahtarı Yerine Parmak İzini Kullanacak

Otomotiv lideri Hyundai, anahtar yerine parmak izi kullanımına geçiyor. Böylece artık araba anahtarı yerine daha kolay ve inovatif bir gelişme olarak parmak izi kullanılacak. Parmak izi sensörü ile aracın kapılarının açılıp kapanması, araç kullanımı açısından pratiklik sağlayacak gibi görünüyor. Kişiselleştirilen araç, aynı zamanda marka ile kullanıcı arasında duygusal bir bağın oluşmasını da sağlayabilir.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ocak 2019 - Starship

Elon Musk Starship Test Aracını Gösterdi

Elon Musk, SpaceX’in Starship isimli test aracının görüntülerini geçtiğimiz hafta yayınladı. Starship’in ilk görüntülerini Twitter üzerinden yayınlayan Elon Musk, takipçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Starship test aracı, tamamen çelikten oluşuyor ve 30 metre civarında bir boyuta sahip.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ocak 2019 - Çift Ekranlı Laptop

Dell, Çift Ekranlı Laptop Patenti Aldı

Dell, geçtiğimiz hafta teknolojik bir gelişme ile dikkatleri üzerine çekti. Dünyaca ünlü bilgisayar markası Dell, çift ekranlı laptop patentini aldı. Tek klavyesi olan ve iki ayrı ekranı olan laptop, hem tablet hem de bilgisayar olarak kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Dell bu modelle birlikte ekranı daha geniş kullanmak isteyenler için ekranları birleştirmeyi sağlıyor. Dolayısıyla daha geniş ekranda laptop deneyimi isteyenler için Dell’in bu modeli iyi bir alternatif olacak.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ocak 2019 - Volvo Android Auto

Volvo’nun Yeni Aracı, Yeni Android Auto’yu Destekleyecek

Teknoloji Haberleri’ni elektrikli otomobillerle ilgili gelişmeyle bitiriyoruz. Volvo elektrikli otomobilini 2020’de piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Tüm otomobil devleri gibi Volvo da elektrikli araç üretimine yakın bir gelecekte başlayacak. Ancak Volvo’nun diğer araçlardan bir farkı olacak. Buna göre; Volvo’nun Polestar 2 adlı elektrikli otomobili, Yeni Android Auto ile entegre çalışacak. Google Yeni Android Auto, sesli komut ve dokunmatik ekran ile kullanılıyor. Otomobil ve Android Auto’nun birlikte kullanılması hem teknolojik gelişmelerin hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ocak 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ocak 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.