Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, 2019 yılının Ocak ayının ilk haftasını geride bıraktık. Öncelikle umarım her açıdan güzel bir yıl olur. Geçtiğimiz sene (2018) olduğu gibi bu sene de her hafta dijital ve teknoloji odaklı haberleri buradan sizlere aktaracağız. 

Ocak (2019) ayının ilk haftasında öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında Türk Telekom, Apple, Volkswagen, Shake Alert LA, Hyundai, markaları ile ilgili haberler, iPhone 7 ve 8’in Almanya’da yasaklanması haberi, Oppo’nun Türkiye’ye girişi, ElonMusk’a dair yeni bir haber ile Dell ve Volvo markalarına dair haberler yer alıyor. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden Ocak’ın ilk haftasında neler olmuş birlikte bakalım.

Türk Telekom Bulut Depolama Hizmeti Sunuyor

Türk Telekom, kullanıcılarına kolaylık sağlamak, depolama işlemlerini kolaylaştırmak adına Bulut Depolama uygulamasını getiriyor. Sanal depolama alanı sunan Türk Telekom, telefon hafızalarına kolaylık sağlayacak “Sanal Depolama” ile yakında bulut servisine başlıyor. Türk Telekom, fotoğraf, video, ses dosyalarının saklanıp, depolanmasına yardımcı olacak uygulamayı geçtiğimiz günlerde müşterilerine tanıttı. Sanal Depolama uygulaması ile otomatik yedekleme ve dijital depolama, kullanıcılara yedekleme imkânı sunuyor. Google Play Store ve AppStore’da sunulan Dijital Depo uygulaması ile kullanıcılarına 2 GB depolama imkânı sağlıyor.

Apple Yeni Yıla Hızlı Bir Düşüş İle Girdi

Apple CEO’su Tim Cook CES 2019 Finansal Raporu ile ilgili bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Tim Cook, Apple’ın iPhone’ları satmadığına ilişkin sorunlar yaşadıklarını belirtti. Cook’un bu açıklaması Apple’a ciddi anlamda hisse kaybına neden oldu. Açıklamanın ardından Apple, 55 milyar dolar değer kaybederek değerini 750 milyar dolara düşürdü.

Lider teknoloji ve yazılım şirketi Apple, 2018 yılında 1 trilyonluk değere ulaşan ilk şirket olmuştu. 2018 yılı Öne Çıkan Teknoloji Haberleri serimizde bu konuya değinmiştik. Buradan  okuyabilirsiniz.

Volkswagen Mobil Şarj İstasyonlarını Tanıttı 

Volkswagen, elektrikli otomobiller için “mobil şarj istasyonlarını” faaliyete geçirdiğini duyurdu. Dünyaca ünlü Alman otomobil üreticisi Volkswagen’da çevreye duyarlı elektrikli otomobiller için adımları atmıştı. Mobil şarj istasyonları bu adımın önemli parçası. Elektrikli araçların ihtiyacını karşılayacak bu istasyonlar bir nevi power bank görevi görecek. Mobil şarj istasyonları, 360 kWh’lık batarya kapasitesine sahip olacak. Mobil şarj istasyonlarının güneş ya da rüzgâr enerjisi ile işlev göstermesi planlanıyor.

Mobil şarj istasyonları anayollar üzerine kurulacak. Ayrıca istek ve taleplere göre istasyonlar başka alanlara da konumlandırılacak. Şarj istasyonlarının seri üretimine ise 2020 yılında başlanacağı duyuruldu.

İphone 7 ve 8 Modelleri Almanya’da Yasaklandı

Almanya, iPhone 7 ve 8 modellerinin satışını ülkede resmen yasakladı. Almanya mahkemeleri Qualcomm’a ait olan hizmetlerin izinsiz olarak kullanıldığını iddia ederek iPhone 7 ve 8’in yasaklanmasını talep etti. Mahkeme kararı doğrultusunda, Apple modellerinin 1,52 milyar dolar kefalet bonosu ile birlikte satış yasağı kararı aldı. Sonuç olarak; Almanya’da iPhone 7 ve 8 modelleri artık yasak.

OPPO Türkiye Pazarına Girdi

Telekomünikasyon ve teknoloji firması Oppo, Türkiye pazarına giriş yaptı. Çinli akıllı telefon şirketi Oppo, 35 ülkede bulunuyor. Türkiye’de resmi olarak çalışmalara başlayan Oppo, ilk mağazasını Ataşehir’de açtı. Oppo’nun Türkiye Genel Müdürü ise Weijian Zhou oldu.

Depremi Erkenden Uyaran Uygulama: ShakeAlertLa

Depremi erkenden uyaran uygulama geliştirildi. Los Angeles’ta ShakeAlertLA uygulaması, vatandaşları depremi önceden haberdar edecek. Uygulama, deprem uyarı sistemi ile sinyalleri kullanarak insanları uyarıyor. Amerikan Jeolojik Araştırma Dairesi’nin verileriyle entegre edilecek olan uygulama, tüm akıllı telefonlarda kullanılabilir olacak.

Uygulama kullanıcılara erken uyarı ile zaman kazandıracak şekilde tasarlanıp sunuldu. Los Angeles’taki kullanıcılar uygulamayı hem Android hem de iOS için cihazlarına indirebilecek.

Hyundai Araba Anahtarı Yerine Parmak İzini Kullanacak

Otomotiv lideri Hyundai, anahtar yerine parmak izi kullanımına geçiyor. Teknolojinin son hızla ilerlediği günümüzde tüm şirketler yazılımı / teknolojiyi kendi ürünlerine entegre etmeyi sürdürüyor. Araba anahtarı yerine daha kolay ve inovatif gelişme olan parmak izi ile otomobili açma- kapama işlevi sağlanacak.

Parmak izi sensörü ile aracın kapılarının açılıp kapanması, araç kullanımı açısından pratiklik sağlayacak. Kişiselleştirilen araç aynı zamanda marka ile kullanıcı arasında duygusal bir bağ da oluşturacak.

Elon Musk Starship Test Aracını Gösterdi

Elon Musk, SpaceX’in Starship isimli test aracının görüntülerini geçtiğimiz hafta yayınladı. Starship’in ilk görüntülerini Twitter üzerinden yayınlayan Elon Musk, takipçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Starship test aracı, tamamen çelikten oluşan 30 metre civarında bir araç olarak görülüyor. Starship’in test sürüşleri için ise yakın zamanda Elon Musk’ın duyuru yapması bekleniyor.

Dell, Çift Ekranlı Laptop Patenti Aldı

Dell, geçtiğimiz hafta teknolojik bir gelişme ile dikkatleri üzerine çekti. Dünyaca ünlü bilgisayar markası Dell, çift ekranlı laptop patentini aldı. Tek klavyesi olan ve iki ayrı ekranı olan laptop, hem tablet hem de bilgisayar olarak kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Dell bu modelle birlikte ekranı daha geniş kullanmak isteyenler için ekranları birleştirmeyi sağlıyor. Dolayısıyla daha geniş ekranda laptop deneyimi isteyenler için Dell’in bu modeli iyi bir alternatif olacak. Ayrıca ekranların yönleri değiştirilip, bir tarafı öne diğer tarafı arkaya dönecek biçimde olması planlanıyor.

Volvo’nun Yeni Aracı, Yeni Android Auto’yu Destekleyecek İlk Araç Olacak

Volvo elektrikli otomobilini 2020’de piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Tüm otomobil devleri gibi Volvo da elektrikli araç üretimine yakın bir gelecekte başlayacak. Ancak Volvo’nun diğer araçlardan bir farkı olacak. Volvo’nun Polestar 2 adlı elektrikli otomobili, Yeni Android Auto ile entegre çalışacak. Google Yeni Android Auto, sesli komut ve dokunmatik ekran ile kullanılıyor. Otomobil ve Android Auto’nun birlikte kullanılması hem teknolojik gelişmelerin hız kesmeden devam edeceğini gösteriyor.

Ocak (2019) ilk haftasında dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen tüm gelişmeleri sizler için hazırlayıp derledik. Ocak ayının ilk günleri gerçekten de teknoloji ve dijital ile ilgili epey hareketliydi. Ve ortaya çıkan değişim ve gelişimleri sizlerle paylaştık.

Bitirirken; 2019 yılının teknoloji ve dijital odaklı gelişmeler açısından dünya ve ülkemiz adına çok güzel bir yıl olmasını diliyorum.

Haftaya görüşmek üzere

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir