Türkiye’deki ekonomik bunalım nedeniyle ayakkabı sektörünün önemli oyuncuları konkordato ilan etmeyi sürdürüyor. Şimdi de Beta Ayakkabı konkordato ilan etti.

Türk ekonomisinin yaşadığı zorlu süreç Türk markalarını olumsuz manada etkilemeyi sürdürüyor. Ham maddenin yurt dışından ve döviz bazında temin edildiği ayakkabı sektörü krizi en sert yaşayan sektörlerden biri. Bu süreçte ayakta kalamayan dünyaca ünlü Türk ayakkabı markaları ise birer birer konkordato ilan ediyor.

Konkordato Haberleri kategorisinde verdiğimiz konkordato ilan eden firmalara şimdi de Beta Ayakkabı katıldı.

Beta Ayakkabı Konkordato İlan Etti

Dünyaca ünlü ayakkabı markası Beta Ayakkabı konkordato (iflas anlaşması) ilan ettiğini duyurdu. Şirketin konkordato kararı şaşkınlıkla karşılanırken Beta Ayakkabı’nın ekonomik gidişat ve piyasa koşulları etkisiyle konkordato ilan ettiği düşünülüyor.

Beta Ayakkabı ve Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Taner İkiışık, konkordato sürecine ilişkin Ankara Ticaret Mahkemesine başvuru yaptı. İkiışık başvuru yaptıktan hemen sonra yazılı bir açıklamayla kamuoyunu da bilgilendirdi.

Beta Ayakkabı’dan Basın Açıklaması 

Taner İkiışık, yaptığı basın açıklamasında öncelikle Beta Ayakkabı’nın tarihçesine kısaca değindi. Ardından Beta Ayakkabı olarak bugüne dek neler yaptıklarından bahsetti. Ayrıca Beta Ayakkabı ile ilgili rakamları da paylaşan İkiışık, tüm süreci kamuoyuyla paylaştı. İşte Taner İkiışık’ın basın açıklaması:

“Türkiye’de sanayileşme sürecinin hızlandığı 70’li yıllarda espadril üretimi ile temellerini attığımız ve 1980’de üretime geçerek ülkemize bir Türk markası olarak değer katan Beta, bildiğiniz üzere 1985 yılında Nişantaşı’nda açılan ilk mağazası ile perakende sektörüne adım attı.

Bu heyecanlı süreç bizim için yeni bir dönemin başlangıcıydı. Ve her zaman daha ileriyi hedefleyerek, büyüme yolunda inançla yürümeye devam ettik. Bu hedef doğrultusunda 1986 yılında ilk ihracatımıza Amerika Birleşik Devletleri ile başladık. Şirketimiz için tarihi olan bu adımla, çok sayıda Avrupa Birliği ülkesinin kapılarını araladık. Geldiğimiz nokta itibariyle şu anda yılda 300.000 çift ayakkabı üretmenin ve bu rakamın yüzde 85’ini dünyanın farklı yerindeki müşterilerimize ulaştırıyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Tasarımlarımızda renkli ve farklı bir çizgi yakalayan ve bunu ürettiğimiz ayakkabılarda adeta bir imza haline getiren Beta olarak bugün, Türkiye’de toplam 400 çalışanımız ve 50 mağazamız ile online kanalımızla yılda 1 milyona yakın müşterilerimize hizmet veriyoruz. Tüm bunlarla birlikte Türkiye’nin önde gelen doğal deri ayakkabı markalarından biri olarak dünyada ayakkabı üretiminde yaşanan tüm gelişmeleri çok yakından takip etmekte ve uygulamaktayız. Yenilikçi ve gelişimci özelliğimiz ile Türkiye’de tüm ayakkabı üretim tekniklerinin bir arada kullanıldığı tek ayakkabı fabrikasına sahip olma özelliğimizi de koruyoruz. Kendi markamızın yanı sıra dünyaca ünlü markalar arasında yer alan Wall Street, Caterpillar, Geox, Arctica, Sebago ve Harley Davidson gibi markaların da satışını gerçekleştiriyoruz. Yarım asra yaklaşan tarihimizde Türkiye ekonomisine değer katmak ve ihracat ile de ülke ekonomisine fayda sağlamak için adımlar attık. Ancak son dönemde AVM’lerde kiralamaların döviz üzerinden yapılması gibi nedenlerle şirketimiz ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşamaya başladı.

Fabrika Yangını Bizleri Zor Bir Döneme Soktu

Taner İkiışık, yaptığı açıklamada; basına yansıtılmayan bir fabrika yangını yaşadıklarını da belirtti. Ve kendilerini bu süreçte zorlayan olgulardan biri olarak da bu yangını gösterdi. İşte basın açıklamasının devamında yer alan o kısım:

Geçtiğimiz aylarda hiç kamuoyuna aksettirmediğimiz fabrikamızda gerçekleşen yangın da tüm bu gelişmeler ile birlikte bizleri zor bir döneme soktu. Bir talihsizlik sonucu yaklaşık 6 ay önce fabrikamızda gerçekleşen yangına karşın, 1 ay içinde yeni makinalar satın alarak ve gerekli düzenlemeleri yaparak müşterilerimize hiç hissettirmeden yolumuza yeniden devam ettik. Fakat artık içinde bulunduğumuz süreç, ticari faaliyetlerimizi de etkiler hale geldi. Piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız. Tüm tedariğini yurt içinden yapan ve ihracat ile de Türkiye ekonomisine büyük faydalar sağlayan Beta markamız, Türk perakende sektörünün milli bir değeridir.

Yeniden Yapılanma Süreci

Beta Ayakkabı’nın konkordato ilan sürecini bir son olarak görmeyen Taner İkiışık, yeniden yapılanmaya vurgu yaptı. İşte İkiışık’ın bu konuya ilişkin açıklaması:

Bu kapsamda piyasa şartlarına bağlı olarak başlattığımız yeniden yapılandırma sürecimizin temel amacı, müşterilerimiz, satış ve üretimini gerçekleştirdiğimiz markalar ve tedarikçilerimizin haklarını korumaktır. Bu süreç ile Beta markamız, hiç şüphesiz ki, daha sağlam ve kararlı adımlarla ilerleyecek ve ülke ekonomisine üretim, ihracat ve istihdamla değer katmaya devam edecektir. Bugüne kadar yarattığımız güven, kalite ve mutlu müşteri deneyimini daha nice yerli ve yabancı müşterimize uzun yıllar yaşatmaya devam etmek istiyoruz. Hedefimiz, günümüze kadar yüksek kalitesi, rahatlığı ve şıklığı ile elde etmiş olduğumuz güçlü imajımızı koruyarak, Türkiye ayakkabı sektöründe, modanın ve şıklığın temsilcisi olmaya devam etmektir.”

Taner İkiışık’ın açıklamasını tüm detaylarıyla sizlerle paylaştık. Bu açıklama gösteriyor ki Türk ayakkabı sektörünün önemli markalarından Beta Ayakkabı‘nın konkordato ilanı aslında bir son değil. Hatta bu süreç Beta Ayakkabı için yeni bir başlangıç gibi gözüküyor. Zira İkiışık da zaten basın açıklamasında buna vurgu yaptı.

Umarız Beta Ayakkabı başta olmak üzere konkordato sürecinde olan tüm markalarımız bir an önce kendini toparlar. Böylece Türk markalarını yeniden dünya pazarında görebiliriz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.